Niin. Elikkä millaset on ollu teidän lähtöpisteet, jotka on mennyt yhteispiste kiintiössä? Laskin, että mulla tulis 29,5. Mut eipä taida riittää.
Paljon tarvii alkupisteitä yhteiskiintiöön? Tre
dlgjd
6820
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tais olla jotain 24. Hyvät pääsykoepisteet kompensoi huonot lähtöpisteet.
Ja menit yhteispistekiintiössä? Juu pääsykokeetkin ihan täysillä aion mennä, mut mietin vaan, et kuinka paljon alkupisteitä saa olla että menee yhteispistekiintiössä..
Sulla on tossa ajatusvirhe...
Yhteiskiintiö katsotaan ensin, joten saat samat yhteispisteet näin:
Lähtöpisteet 4, pääsykoepisteet 72
Lähtöpisteet 30, pääsykoepisteet 46
Loput saat pähkäillä ihan itse.
Siis eiks se mee niin, että ne, joilla on hyvät alkupisteet ja vielä hyötyykin niistä (ei ole kirjottanut joskus miljoona vuotta sitten) niin otetaan ne ekat, jotka pääsee sisälle. Eli ekat otetaan niin, että alkupisteet suurimmat pääsykoepisteet.
Loput sitten pelkän pääsykokeen perusteella (eli niillä huonommat alkupisteet / kirjottanut aikaa sitten, eikä enää hyödy).
Tai näin oon ymmärtäny. Eli en tiiä mikä ajatusvirhe tässä sitten on:D
Tosin sama se nyt miten ne sisälle ottaa, ei se mun homma oo kummiskaan - kunhan jossain kiintiössä menee :P
Sä pystyt laskemaan edellisen vuoden tilastoista teoreettisen pistemäärän, jolla on vaikutusta.
Paskiaiset muuttanu tota laskentamallia, mutta äkkiä laskettuna, jos sulla on kaikki katottavat aineet ällää, saat 3 pisteen verran etua muihin, kun taas jos sulla on 2 ällää ja 2 eetä, olet samalla linjoilla niiden kanssa, joilla ei ole lainkaan yo-papereita.
Kuopioon pyrin tänä vuonna, alkupisteitä oli 28, en päässyt yhteispistekiintiössä (vaan valintakoekiintiössä). Joillakin oli se täysi 40 alkupistettä ja lähes kaikilla yhteispistekiintiössä päässeillä yli 30 alkupistettä.
Mutta vaihtelee vuosittain ja niin eespäin. Ja eri yliopistoissa eri laskusysteemit. Ei noita nyt niin kauheasti kannata pähkäillä, koska kiintiö kyllä selvitetään puolestasi ja tärkeintä on, että saat jättipisteet pääsykokeesta, koska alkupisteitäsi et voi muuttaa (tai siis voi tietenkin, uusimalla yo-kokeita, mutta tuskin kannattaa, ellei ole mennyt ihan penkin alle ne).