saako viisumin jos on rikosrekisteri

Eli tuossa se tulikin, saako viisumin jos on rikosrekisteri?
62181
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Viisumin suomalaiselle myöntää yleensä sen maan ulkomainen edustusto, johon ollaan matkustamassa. Viisumin epäysperusteet vaihtelevat maittain. Jotkut maat ovat tunnettuja siitä, etteivät ne myönnä viisumeita juuri lainkaan matkailuperusteella.

Käsittääkseni Suomen rikosrekisteristä ei anneta tietoja ulkomaisille edustustoille. Eli jos suomalainen on matkustamassa esimerkiksi Venäjälle, Venäjän konsulaatti ei saa tietoa matkustajan Suomessa tekemistä rikoksista.

Sen sijaan jos matkustaja on syyllistynyt rikoksiin Venäjällä, asia voi tulla edustuston tietoon. Viisumin myöntämisen kannalta merkitystä lienee sillä, minkä tasoiseen rikokseen on syyllistynyt.

Äänestä
  • oke, eli intian suurlähetys ei tiedä mahdollisesta rikosrekisteristä? Rikos on tapahtunut kotimaassa (suomessa)

    Äänestä

  • annannanna kirjoitti:

    oke, eli intian suurlähetys ei tiedä mahdollisesta rikosrekisteristä? Rikos on tapahtunut kotimaassa (suomessa)

    Jos viisumin hakija on tuomittu huumausainerikoksesta, saataa olla lähes mahdoton saada viisumia.

    Äänestä

  • konsuli kirjoitti:

    Jos viisumin hakija on tuomittu huumausainerikoksesta, saataa olla lähes mahdoton saada viisumia.

    Sama kysymys askarruttaa...olen syyllistynyt 20 vuotta sitten henkirikokseen, tämän jälkeen olen ollut täysin kaidalla polulla. Työn puolesta näyttäisi olevan tulossa tarve hakea venäjälle viisumia. Onko jollain jotain kokemusta asiasta?

    Äänestä

  • hnf kirjoitti:

    Sama kysymys askarruttaa...olen syyllistynyt 20 vuotta sitten henkirikokseen, tämän jälkeen olen ollut täysin kaidalla polulla. Työn puolesta näyttäisi olevan tulossa tarve hakea venäjälle viisumia. Onko jollain jotain kokemusta asiasta?

    Henkirikoksen tekijöitä ei päästetä teneriffalle.

    Äänestä

Jenkit saa kaikki tiedot suomalaisten rikosrekistereistä ja sinne ei pääse enään nykyisin väkivaltarikolliset,huumerikoksesta tuomitut tai joukkotuholla uhkailleet sun muut.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


annannanna kirjoitti:

Eli tuossa se tulikin, saako viisumin jos on rikosrekisteri?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu