Ydinsota/jälkimainingit elokuvia

diapolos

Tykkään kaikenlaisista apokalyptisistä elokuvista, joissa ihmiskunta on tavalla tai toisella vaarassa ja vain harvat ovat selvinneet. Tällaisia ydinsota/ ydinsodan jälkeinen maailma elokuvia en ole kuitenkaan "Violence Jack" animea ja Mad Maxeja lukuunottamatta nähnyt, vaikka joidenkin lähteiden mukaan olisi paljon pienenbudjetin ydinsota/ jälkimainingit filmejä. Joskus olen jostai tällaisesta elokuvasta Tähtiportista lukenut, mutten senkään nimeä muista. Voisko joku esitellä tai suositella jotain : Tai ylipäätänsä jotai apokalyptiseen maailmaan sijoittuvaa elokuvaa.

5

1105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyo-kun
    • Tommij

      Itse itseäni lainaten:
      - - -
      Threads on nähty pariinkin kertaan. Parhaita ydinsodan kuvauksia, ei paljon ahdistavampaa löyty... Sehän on toteutettu suht. dokumentaariseen tyyliin, ikään kuin raportteina. En muista bonganneeni suomen tvstä, mutta on tietty voitu joskus esittää. http://www.imdb.com/title/tt0090163/

      Muita:
      The Day After http://www.imdb.com/title/tt0085404/
      Ameriikan malliin tehty, aika alleviivaava, tvleffa. Itse kyllä pidin ihan kohtuullisena, tehosteet on aikaan nähden ihan ok ja sodan kauhujen kuvaukset on aika karuja.

      Testament http://www.imdb.com/title/tt0086429/
      on yksi, muistan nähneeni tämän joskus kauan sitten. Muistelisin että oli myös aika karu, suoranaista sotaa ei muistaakseni kuvata mitenkään. Siinä seurataan lähinnä psykologisia ja laskeuman vaikutuksia pienessä yhteisössä.

      Sitten on On The Beach, siitä on vanha 50-lukunen ja sitten aikas uusi versio. Siinä pohjoisella pallonpuoliskolla on käyty rajoittamaton ydinsota ja säteily leviää pikkuhiljaa kohti eteläistä pallonpuoliskoa. Australia ei itse sodasta kärsinyt, mutta säteily tulee tappamaan kaiken elämän kunhan ehtii sinne asti - pohjoinen pallonpuolisko on jo eloton. Leffassa seurataan lähinnä miten erilaiset ihmiset ottavat lähestyvän, varman kuoleman vastaan. Tarinassa on pari twistiä, mutta en viitsi niitä paljastaa. Alkuperäinen 50-lukunen on oikein hyvä, uudempi versiokin ihan ok.
      - - -

      80-luvulla tehtiin tonnikaupalla pienen budjetin "post-apocalyptisiä" toimintaleffoja, lavasteeksi kun riitti mikä tahansa rauniokylä Arizonassa. Heti tulee mieleen esim. The Omega Man ja Night Of The Comet, Survivor. Tuoreempaa ScifiChannelin(?) tuotantoa esim. Android Apocalypse, The Last Sentinel

      Samoja teemoja sivuten, mutta laadukkaampaa: Stalker, Soylent Green, Quiet Earth, leffoissa joku aika sitten pyörinyt Children of Men, A Boy and his dog,

      • .g.g.

    • Larry the Chef

      "Viimeisellä Rannalla" 60-luvulta. Upea laajakangas mustavalkokuvaus.
      Yksi ainoa ruumis koko elokuvassa! Mutta tunnelma on hyytävä. Samasta romaanista on tehty alle 10 vuotta sitten 4 osainen minisarja, ÄLÄ katso sitä.

    • henkka---..

      mieleen tulee ensimmäisenä The postman sekä waterworld

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7423
    2. 79
      4964
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4839
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4248
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      9
      3028
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2669
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2561
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      48
      2219
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2201
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1830
    Aihe