Joskus tällä palstalla väitetään että Kian laatu olisi nousut viime vuosien aikana. Ei vaan näy tilastoissa. Miten uskallan ostaa Kian kun laadusta ei ole mitään takeita. En halua juosta takuukorjaamossa valittamassa tämän tästä. Nyt ulkokuori ja ominaisuudet näyttäisi olevan joksenkin kohdalla uudessa Ceedissä mutta Kian historia panee miettimään.
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/1-3-vuotiaat autot/1135231333540
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/4-5-vuotiaat autot/1135231333710
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Japanilaiset jälleen parhaita/1135228050011
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Opel ensimmäistä kertaa ykkössijalla/1135225357920
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/1-3-vuotiaat autot/1135231333540
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/4-5-vuotiaat autot/1135231333710
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Japanilaiset jälleen parhaita/1135228050011
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Opel ensimmäistä kertaa ykkössijalla/1135225357920
Vastaukset 9
Vanhimmat
Hyundai on kuitenkin aikalailla korkealla noissa tilastoissa ja Cee'd on ensimmäinen Kia joka käyttää samaa tekniikkaa Hyundain kanssa. Tuskinpa Hyundai alkaa laatuaan laskea joten Kian laatu paranee.
"Cee'd on ensimmäinen Kia joka käyttää samaa tekniikkaa Hyundain kanssa."
Ei pidä paikkaansa. Ainakin Sportage ja Tucson ovat myös suoria rinnakkaismalleja samalla tavalla kuin i30 ja cee'd.
Ok, kiitoksia korjauksesta.
Pääpointtini on kuitenkin että jos Hyundai on luotettava niin en näe syytä mikseei samoja osia käyttävä Kia olisi.
Aivan samoin olen ajatellut minäkin.
Kyllä Kia yrittää nyt tosissaan päästä eroon paska-auton maineestaan. Kialla on uskottavuusongelma, jopa emoyhtiön sisällä. Emo pitää Huntikkaa ns. laatuautona ja Kiaa halpiksena. Miten asia käytännössä, kestävyystilastoissa jne. Kaikkinensa Tojo edelleen vahva merkki markkinoilla. Siihen voi luottaa. Kian kestävyys on arvoitus ja huoltohinat kiskurimaiset. Sis miksi ostaisin Kian? Vastaus ei löydykään helposti.
"Emo pitää Huntikkaa ns. laatuautona ja Kiaa halpiksena."
Nyt olet tulkinnut melko vapaasti sitä, miten nämä kaksi brändiä pyritään erottamaan toisistaan.
Voisitko myös perustella Kian uskottavuusongelman, "jopa emoyhtiön sisällä". Minusta tuollaisesta ei ole tietoakaan.
Kritiikki huoltohintoja kohtaan on aiheellista. Tämäkään ei ole automerkin vaan maahantuonti- ja jälleenmyyntiorganisaation vika.
Omat kokemukseni puhuvat aivan toista. Vaimolla on ollut Rio runsaat pari vuotta: Ei yhtään ongelmaa. Itsellä Peugeot 13 vuotta: ongelmia melkein joka lähtöön. Saman voi kyllä päätellä keskustelupalstoiltakin: täällä ei ole todellisia vikoja juuri esitelty, toisin on Peugeot-palstalla.
Ehdotan, ettet ostaa Kiaa, jos noin arveluttaa. Osta sellainen merkki, joka ei arveluta.
Itse ostin Kian ja olen ollut tyytyväinen. Ei kovin paljon edes viiden vuoden takuulla arveluttanut. Vielä kolme vuotta takuuta jäljellä, eikä tuota kyllä ole paljon kahdessa vuodessa joutunut käyttämään.
On hyvä kun kirjoitat negatiivisesti,
mekin aiomme ostaa parin Kiamme lisäksi pari lisää,
mutta
ostamme vasta ensi vuonna,
pelkään että hinnat nousevat kun kaikki havaitsee niin hyvän auton,
kiitos sinulle kun näet vaivaa haukkumisessa.