Veikkaan, että Ceed on ensi vuonna myydyin auto. Ihan ei hinnat tippunut iltasanomien arvioiden mukaan, mutta ihan hyvin kuitenkin:
http://www.kiamotors.fi/?p=567
http://www.kiamotors.fi/?p=567
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
kun näin vähän putoaa, kannattaisi olla kaikkien merkkien ostolakossa,
koska näyttää lisäksi että vaihtoauton hinnat putosivat todella paljon.
Mutta voi itku,
monelle ei 2-3 tonnia merkitse mitään,
kunhan saa kehaista että osti oikeaan aikaan ?
Tiedoksi vaan, autokauppiaat tietävät että moni on siirtänyt ostopäätöstä ja nyt maksaa siististi vaikka hieman ylihintaa.
Mielenkiintoista nähdä nostavatko tehtaat suomeen tulevien autojen hintoja, täältä kun on perinteisesti saanut euroopan halvimmat verovapaat. Eikös edellinen autoveron alennus vaikuttanut autojen hintoihin muutaman kuukauden?
Ehkä autoliikkeet näkevät tässä tilaisuuden nostaa katteitaan tai sit tehdashinnat tosiaan nousevat.
Autokauppa todennäköisesti pysähtyy aika täysin loppuvuodeksi paitsi käytettyjen osalta. mm. Delta-auto mainostaa radiossa siirtäneensä veroedun jo nyt kaikkiin vaihtoautoihinsa joka tarkoittanee sitä että uuden auton hinta on vielä vanhan veron mukainen mutta vaihdokista saa reilusti vähemmän kuin hetki sitten.
En ymmärrä mitä tässä jokatuutissa valitetaan kaupan hiipumisesta, voihan nyt jo tehdä kaupat ensi vuoden hinnoilla. Toki auton myös saa käyttöönsä vasta ensi vuonna, mutta sehän on muutenkin tässä vaiheessa vuotta järkevämpää kun saa "vuotta uudemman".
..laskelmien mukaiset hinnat, esim.
IS arvio toteutunut
1,4 LX HB 16 411 16 390
2,0 EX HB 21 231 21 390
1,6 EX SW 20 201 20 390
1,6 CRDi LX HB 18 404 18 390
2,0 CRDi EX SW 23 884 23 990
Erot ovat pieniä, lähinnä pyöristyksiä.
Kyllä myyjien palkkiot nyt tippuu!!!
Noh, onneksi kaurapuuro on halpaa :)
Pyöristykset ylöspäin, Deltan tyyliin.