Meidän neljävuotias tyttö kuolaa. On kuolannut melkein aina. Joskus luulin sen johtuvan hampaista, mutta nyt on kyllä pakko miettiä jo jotakin muuta syytä. Puhuu lauseilla ja mielestäni iän mukaisesti. Voiko kuolaaminen johtua kitarisoista? Entä astmasta tai allegioista? Suvussamme on molempia. Mikä on todennäköinen syy kuolaamiseen? Tyttö puhuu mielestäni vielä nenänkautta (tosin isän suvussa moni puhuu, isällä leikattu mm. kitarisat ---> periytyvääkö?)Kiitos jos joku viitsii vastailla!!
KUOLAAMINEN-->kitarisat--->astma??
auttakaaaaaaaaaaaaaa
21007
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
me vaadittiin ,nyt kun kaikki hampaat on tullut että kuvattaisiin kitarisat,liian isothan ne,meidän poika ollut terve ei korva eikä muita sairauksia.yskät on tosi rajuja ,oksentaa limaa .kuolaamisesta tuo lähti ,paita aina märkänä.
Meidän 4v poikakin kuolasi pitkään.Kysyin asiasta monelta hlöltä ilman vastausta,huolissani tietty.Suuhygienisti teki yks.kert diagnoosin ja katkaisutti tiukan kielijänteen..helppo homma ja huoli ja vaiva pois..asia korjaantui n. puolessa vuodessa.neuvolan tädit vain hymisi ku kerroin tapauksesta..