YLE:ltä aika typerää

syytä Internetin niskaan Jokelan ampumavälikohtauksesta. Kyllähän se on koko TV:n uutistoiminta ja mediakulttuuri Suomessa joka kylvää tällaista siementä nuorten sydämiin. TV:stä tulee vaan pelkkää amerikkalaista vihan kulttuuria: tappamista ja siihen liittyvää fiktiota syötetään meille Amerikasta käsin koko ajan. Ei kai tappouutisten uutisointi YLEN toimesta ole yhtään sen vähempi vaikuttaja nuorten maailmassa kuin Internet.
TV:tä katsotaan toistaiseksi enemmän kuin Internettiä joka tapauksessa.
6592
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

MTV3 ja Nelonen esittävät amerikkalaista roskaa.

Äänestä
  • Suomessa vääristellään totuutta: Amerikkalaisessa monenkirjavassa mediatuotannossa totuus tulee ilmi.

    Äänestä

Ehkäpä YLE ja varsinkin SDP halajaa aikaa jolloin he saivat päättää miten asiat esitetään.

Vaan nytkin YLE yritti vyöryttää tapahtumasta syyt USAn niskoille: raukkamaista... eikö Suomalainen yhteiskunta voisi jo myöntää että Suomessa on runsaasti ongelmia, varsin pahoja!

Ei sosialismi ole mitään demokratiaa.

Äänestä

    http://www.verkkouutiset.fi/juttu.php?id=117351

(poistettu tekstiä)

Auvisen teksti Facebookissa on paljolti samanlaista uhoa, kuin Youtuben profiilissakin. Hän julistaa olevansa valmis taistelemaan ja kuolemaan asiansa puolesta, julistaa itsensä luonnonvalitsijaksi, joka eliminoi kaikki jotka näkee epäsopiviksi.

Auvinen linkittää sivunsa myös Pentti Linkolaa ihailevaan ryhmään sekä muun muassa nihilismistä ja eugeniikasta kiinnostuneisiin ryhmiin.

Hän on myös linkittänyt sivunsa amerikkalaiseen American Nihilist Underground Society –sivustoon, joka on jo kertonut veritöistä ymmärtävään ja jopa ihailevaan sävyyn puhuen Auvisen ”uhrauksesta”.

(poistettu tekstiä)

Koskahan televisio lakkaa esittelemästä Pentti Linkolaa jonkinlaisena mallikkaana mallivihreänä?

Äänestä
  • Hitler ja Stalin sen idoleita olivat. Jätkä oli puhdasverinen ja tyypillinen natsi. Niitä taas kasvamassa joka oksalla.

    Äänestä

  • idoli oli kirjoitti:

    Hitler ja Stalin sen idoleita olivat. Jätkä oli puhdasverinen ja tyypillinen natsi. Niitä taas kasvamassa joka oksalla.

    on linkolalaisvihreä...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


yrittää vierittää kirjoitti:

syytä Internetin niskaan Jokelan ampumavälikohtauksesta. Kyllähän se on koko TV:n uutistoiminta ja mediakulttuuri Suomessa joka kylvää tällaista siementä nuorten sydämiin. TV:stä tulee vaan pelkkää amerikkalaista vihan kulttuuria: tappamista ja siihen liittyvää fiktiota syötetään meille Amerikasta käsin koko ajan. Ei kai tappouutisten uutisointi YLEN toimesta ole yhtään sen vähempi vaikuttaja nuorten maailmassa kuin Internet.
TV:tä katsotaan toistaiseksi enemmän kuin Internettiä joka tapauksessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu