olipahan parkanossa jälleen yritystä markkinoiden
teossa.mutta eniten jäi harmittamaan yleisöä joka
aika paljon jäi niiltä markkinoilta pois se,että rahastettiin markkinaalueelle pääsystä.vaikka ei se
ollut kuin euron niin siitä huolimatta.jos markki-
noille tulee ostamaan jotain niin ei siitä kannata
erikseen vielä rokottaa.voi sanoa,että ne markkinat
ei kauan vetele vaan kuolee kun naapurin kana.jos
ostat yhden euron leivän euro sisäänpääsy on lei-
vällä hintaa.oheispalvelut tietenkin voi vähän mak-
saa.ottakaa oppia muualta markkinoilta.
teossa.mutta eniten jäi harmittamaan yleisöä joka
aika paljon jäi niiltä markkinoilta pois se,että rahastettiin markkinaalueelle pääsystä.vaikka ei se
ollut kuin euron niin siitä huolimatta.jos markki-
noille tulee ostamaan jotain niin ei siitä kannata
erikseen vielä rokottaa.voi sanoa,että ne markkinat
ei kauan vetele vaan kuolee kun naapurin kana.jos
ostat yhden euron leivän euro sisäänpääsy on lei-
vällä hintaa.oheispalvelut tietenkin voi vähän mak-
saa.ottakaa oppia muualta markkinoilta.
Vastaukset 41
Vanhimmat
No jo oli markkinat, en ole kyllä ennen kuullut että markkinoilla on sisäänpääsymaksu. Hyvä tietää, ei siis kannata tulla Parkanoon markkinoille jos on kerra pääsymaksu. Markkinat on mielestäni koko kansan huvi, eikä se saa varoista olla kiinni vai oliko ne markkinat jonkun yksityisellä alueella? Jos ne oli kaupungin alueella niin ei siitä pidä enää maksua periä että saa yleiselle alueelle astua eikö sitä veroa jo makseta tarpeeksi?
taas kerran nähdään,että parkanossa on kaikki mahdollista.kaupungin omistaman urheilutalon tontilla järjestetään markkinat ja peritään vielä
sisäänpääsy maksu.järjestäjät pistää nekin taskuunsa
vaikka myyjillä on erittäin kalliit paikka maksut.
missään muualla ei makseta markkinaalueelle kuin
parkanossa mutta sen ymmärtää kun on tästä kaupungista kyse.ottakaa mallia esim:treen maalaismarkkinoista siellä on mukava poiketa ja ostaa tuotteita.
Ei teillä rutisijoilla ole käynyt mielessä että artistit (molempina päivinä) ja oheispalvelut (huomion herättäjät, sumopainikehä puvut ja kahviopalvelut) ovat todella kalliita ja myyntipaikkojen hinnatkin olivat keskimääräisesti reilusti keskiarvon alapuolella! Jos teidän taloutenne kaatuu yhteen euron nimelliseen pääsymaksuun niin pysykää hyvät ihmiset siellä mettässä kannontakana mistä olette tulleetkin saatanan sisäsiittoiset äpärät sillä tuo todellakin nimellinen sisäänpääsymaksu oli vain sen takia että käviämäärissä pysyttäisiin kärryillä ja se ranneke mikä ranteeseen tuli niin edes sitä ei sillä eurolla saa!
Minun puolesta saatte pitää markkinat, minulta ette saa euroa sen takia, että saatte kävijä määrän laskettua. Uskon että ensivuonna on helppo laskea ne vähäiset kävijät ilman ranneketta, eli älkää vähäistä pääsymaksua tuhlatko rannekkeisiin. Aika uskomaton juttu, että markkinoille pääsymaksu, Parkanossa kaikki mahdollista.
Näköjään näitä tyypillisiä katkeria valittajia löytyy joka lähtöön.. Onhan se jo Parkanossa ollut iät ja ajat että jos joku jotain yrittää niin heti tuomitaan haukkumalla, kateellisina ja vittuilevalla asenteella!!!
Rannekemaksuista porataan tai mistäpä Parkanossa ei porata ja nähdä vaivaa!! Onhan se huomattu ettei siellä ole kuin sisäsiittoista kateellista paskaporukkaa. Mielestäni hyvä että joku edes yrittää siellä jotain järjestää tänäkin päivänä!!
Vaikka tuntuukin että kaikki tapahtumat menee siellä tappiolla mitä joku järjestää!!!!
Ottakaa päänne perseestä pois ja käykää tapahtumissa, kannattakaa oman kaupunkinne yrityksiä jotka näkevät tällaisista tapahtumista vaivaa ja yrittävät ilahduttaa ihmisiä!!!
Näin ihmiset tekevät myös toisilla paikkakunnilla ja kaupungeissa..
Tietysti sellaisilla missä kateellisuutta ja sisäsiittoisuutta ei ole ihan noin pahasti kuin Parkanossa!!!
jos järjestetään oheis palveluja kuten kerroit ne
voivat olla tietenkin maksullisia niille jotka haluavat tälläistä mennä katsomaan.ei kaikki pidä
sumo ym vaan haluavat tulla markkinoille(ei messuille)vain ostamaan ja viihtymään muutenkin kun
jotain sumopainia ja jonku artistin kiekuntaa kuun-
teleen ne voi järjestää sisätiloissa.jos kaupunki
antaa luvan.koska markkinat ovat kaupungin huom:
asukkaiden maalla ei pääsymaksua pitäis periä tietenkään.kun vielä paikkamaksut ovat niin suur-
keen kalliita.
kehoittaisin lukemaan markkinaviesti-lehteä numero
9/07.siinä on 34 markkinnoiden ilmoitusta ja yhdes-
säkään ei ole pääsymaksua.jopa seinäjoen areena ja
vaasan botnia halliin on vapaa pääsy markkinoiden aikana.on turha kokemattomien henkilöiden yrittää
järjestää markkinoita tai yleensä tapahtumia mistä eivät tiedä yhtään mitään.jättäkää kokeneille
konkareille teille nauraa pian parkanon aidan sei-
päätkin.
parkanon markkinat eivät kai ole tarkoitettu kaikille vaan rikkaille .köyhät voivat olla pois
kuten eräässä kirjoituksessa mainitaan.olen tutkinut
markkinoiden ilmoituksia joita oli 34 kpl ja yhdessäkään ei ollut pääsymaksua.että sillälailla
parkanon messujen järjestäjät jotka ovat täysin
ammattotaidottomia oman edun tavoittelijoita.eihän
niitä voi muualla olla kun parkanossa,käytetään
maksutta kaupungin tiloja hyväksi ja rahat omaan
taskuun.kaupungin päättäjät kuinka on mahdollista yhteistiloja käyttää tarkoitukseen maksutta???????????
ei todellakaan saa käyttää maksutta, niitä vuokrataan!!!!
Kysäseppä kaupungilta paljonko on parkanon puntin vuokra...puhutaan sadoista euroista..markkinoiden ajaksi urheilutalo vuokrattiin koko viikonlopuksi,ei mikään halpa juttu. Mistä olet saanut päähäs että maksutta tilat? markkinat oli tarkoitettu kaikille ihmisille.
olet kyllä hyvä satujen kertoja.etkö pääse kirjastoon lukemaan lapsille satutunteja.kannattaa
kysyä kirjastosta.siinä voi tienata 1 e tunnille.
keskittykää vain oman alanne töihin ja tehkää ne
kunnolla älkää menkö alalle mistä ette tiedä yhtään
mitään.antakaa markkinamiehet hoitaa ne asiat.
Mikä innostus sulla on näitä satuja täälä kertoo, nythän on asiasta jo poikettu monta kertaa, eli nyt ei ollu enää kyse 1 e pääsymaksusta vaan parkanon urheilutalon vuokrasta. Markkinoiden järjestäjää kohtaan väärin nuo syytökset että tilat olisi saatu ilman, päinvastoin, tilat ovat kaikille maksulliset, kysy vaikka parkanon kaupungilta! niin saat varman tiedon jos et sitä muuten usko ja se sua noin paljo kiinnostaa, täälä palstalla ei voi järkevästi keskustella kun koko ajan tulee pelkkää mollausta ja haukkumista, en käsitä kuinka voitte antaa syytöksiä kun asiat eivät ole noin mitä väitättte. Pakko varmaan laittaa ylästakuntaan vielä kerran juttu parkanon markkinoista ja kuluista niin ehkä sitten muutama ihminen edes ymmärtäis mitä ne tuli järjestäjälle maksamaan ja se 1 e sisäänpääsy maksusta tulleet tulot oli murto-osa menoista. Oikeassa olet varmasti annamme muiden järjestää seuraavat markkinat että mekin päästään sitten naljaileen mitä niissä oli vikana! sinä kaikki tietävä syyttelijä voisit kans esittää tietoutes kyseisistä asioista! ja edelleen toivotamme sinut ja muut väärin luulijat ottamaan asioista selvää ennenku niitä tänne kirjottelee...en ymmärrä mistä sellainen päähänpinttymä on ihmisille tullu että niillä vaan kerättiin rahat ja nyt eletään herroiks, eiköhän se menny toisten päin!
Ihmetteleekö joku oikeasti miksi parkanon väkiluku jatkaa laskuaan?? Kuka haluaa olla kaupungissa jossa ihmiset eivät osaa muutakuin liiskata toisiaan! Surullista, mutta täälä on näköjään turha yrittää.. Suomen synkin kunta, ei todellakaan ole tuulesta temmattu edustusnimi Parkanolle!!! ja te hyvät parkanolaiset olette onnistuneesti tehneet kaikkenne tämän tittelin saavuttamiseksi! Kiitos siitä. Ja te markkinoiden järjestäjät muistakaa, säälin saa ilmaiseksi, mutta kateus on ansaittava!
Onkohan kyseiset marisijat ymmärtänyt että markkinat järjesti yksityinen yrittäjä eikä mikään järjestö tai yhdistys...mikään ei varmastikkaan ollut ilmaista mitä asiakkaita varten hankittiin ja taas herää kysymys kuinka voi opetella järjestämään markkinat ilman että niitä ei ole järjestänyt? paljon varmasti tuli oppia ja tietoa siitä mitä voisi tehdä toisin..virheistä oppii...mutta narisijat ovat niin saatanan täydellisiä ihmisiä että olen heti valmis lähtemään viivalle järjestämään markkinoita niin katotaan kuka tietää asioista eniten? sen verta olin mukana näiden kyseisten markkinoiden järjestämisessä että satun tietämään aika paljon karuja totuuksia...mutta harmitti jälkeenpäin että olisi sittenkin pitänyt myydä arpoja 2 e kpl niin varmasti olisi tullut enemmän tuottoa kuin 1 e sisäänpääsy joka jo sisälsi arvontaan osallistumisen...mutta onneksi jotkut osaavat arvostaa toisten yrittämistä..jollakin se leipä on ansaittava mutta nämä kitisijät ovat varmaanki syntyneet kultalusikka suussa ettei ole tarvinnut paskaan koskea sormellakaan ikinä...mutta kaikkihan luulee et markkinoiden järjestäminen on helppo nakki...voi voi, on ne kaikenlaiset koukerot siinäkin...eihän ne markkinat parkanossa ole muutenkaan muutamaan vuoteen mitään väkipaljoutta kerännyt että missähän se todella syy markkinoiden epäonnistumiseen loppupeleissä on, järjestäjissä vai parkanossa? sitä sopinee jokaisen miettiä....niin ja se vielä että miksi pitää narista ku ei mistään mitään tiedä...ootteko muuten tietoisia että tässä kesällä oli eräät markkinat mihin oli 5 e sisäänpääsy...muistaakseni ne olivat keuruunmarkkinat...ei paha....
voisiko joku valaista?
Paikallinen ohjelma/mainostoimisto.
KEHOITTAISIN LUKEMAAN MARKKINAVIESTI LEHTEÄ JOS EI
OLE KIINNOSTUSTA MENNÄ KATSOMAAN KUINKA MARKKINOITA
JÄRJESTETÄÄN.LEHDESTÄ SAA HYVIÄ VINKKEJÄ.EI TARVI OSTAA SIELTÄ SAA YHDEN NUMERON KYLLÄ MAKSUTTA
NÄYTTEEKSI.VASTAISEN VARALLE OLIS SYYTÄ OTTAA ASIOISTA SELVÄÄ ETTEI PYSTYMETSÄSTÄ LÄHDETÄÄ NARK-
KINOITA LUOMAAN SIITÄ EI TULE KUN VETÄJÄN KÄTEEN
PASKAA EIKÄ KÄVIJÄT OLE AINAKAAN TYYTYVÄISIÄ.
Onko aina pakko järjestää sellasiet markkinat mitkä ne ovat aina olleet? miksi pitää matkia muita? miksi ei voi järjestää oman näköisiä markkinoita? kysyn vaan? olin ainakin tyytväinen järjestämiimme markkinoihin, koska ei aina tarvi kaiken olla samanlaista kuin ennen...uudet tuulet on joskus ihan hyvästä, mutta ei täälä osata sitäkään arvostaa...mutta kyllä markkinoilla oli mukaviakin ihmisiä ja sellaisia jotka kiittelivät ja kannustivat yrittämään...aina ei voi voittaa ei edes joka kerta...arvatkaapa mitä? ei ne ideat tähän ole loppuneet..lisää on tulossa...hih heh hee...jännitys tiivistyy mitä mukavaa seuraavaksi on ohjelmassa...voimme sitten taas palata tänne keskustelupalstalle vatvomaan...oi voi...mä niin nautin siitä ku teillä marisijoilla menee pian luut suuhun!
heh heh mitä amatöörijätkiä, hah hah hah ja hah
Näitä viestejä kun täällä lueskelee niin tuntuu vähä siltä että varsinkin arvostelija joka haukkuu järjestäjiä on oltava joku tuttu näille! On ilmeisesti kaunaa yrityksen omistajaa tai omistajia vastaan. Ja tunnettava ne hyvin kun tuntuu tietävän näin paljon asioista!! Sen verran itse tunnen noita yrittäjiä että ovat jo virkavallalle tehneet tutkintapyyntöilmoituksen tuosta missä on vedetty kaksi muuta yritystä mukaan näihin keskusteluihin. Kannattaisi varmaan vain antaa asian olla vaikka kuinka vituttaisi tai on kaunaa!! Siinähän saa syytteen vaikka kunnianloukkauksesta! Itse ollut joskus syytettynä samaisesta ja sain kusipään maineen sen takia itsekkin. Neuvona vain että lopettakaa ja antakaa asian olla!!!!!!!!!!!!!
EN PUOLUSTELE KUMPAAKAAN OSAPUOLTA!!!!!!!!!!!
hoitoa, käyt ylikierroksilla, puhuen sekoja, hiljennä, hengitä välillä, sillä maailmassa on
paljon muutakin kuin epäonnistuneet Parkanon markkinat amatöörimäisten huseeraamina.
Joulu tulossa, unohda markkinat ja hiljene Joulun aikaan :) Hyvää ja rauhallista Joulun odotusta Sinulle ja muista ei elämä pääty yksiin poskelleenmenneisiin markkinoihin!
viihdejengi, salli mun nauraa... missä asiakaspalveluhenki? hahhahahahahahahahaaa
kukahan uskaltaa enää tänävuonna järjestää markkinoita parkanoon?
jos järjestäjä on se haamujengi vai oliko se viihdejengi.nehän voisivat yhdessä viihdyttää
haamuja parkanon markkinoilla saa enempi pääsymaksu tuloja niin saavat ryypätä sen jälkeen.
toivon että haamu syö viihteen ja tulee sellainen
iso kasa joka viedään kaatopaikalle.kunnon markkinat
parkanoon ilman tälläisten kloppien mukana oloo
niille porttikielto lähellekkää markkinoita.
kyllä tällaisen kritiikin jälkeen uskaltaisi yrittää vaikka kokemusta löytyisi kuinka paljon. Täälähän liiskataan uudet yrittäjät kuin torakat!
ken osaa markkinoita järjestää,eikä vaan katso
omaan pussiin paljonko tulee itselle rahaa.jotkut
markkinat tuottavat joskus voittoa ja joskus tappiota.ei sitä nyt maailmalle tarvi kuuluttaa vaan
pitää olla hiljaa.ei pellet osaa mitään joilla ei ole kokemusta muuta kun määrätyissä asioissa.
KUNNON MARKKINAT PARKANOON JA JONKUN YHDISTYKSEN
PITÄMINÄ.eikö keväällä ole tulossa ainakin yhdet ja
kuivaskylässä myös luultavasti.
parkanoon perinteeksi markkinat joissa olisi paljon ohjelmaa! Minä ainakin kaipaan vähän muutakin kuin pelkät kojut! Markkinoiden pitäisi olla tapahtuma jossa on kiva viettää aikaa hyvässä porukassa. Se on aina jännittävää kun joku uusi pitää markkinat, ja odottaa että mitähän tänä vuonna on keksitty! Pitää vaan osata nauttia erilaisista mahdollisuuksista!
MARKKINAT OVAT PARKANOON TERVETULLEITA JOS NE JÄRJESTÄÄ KUTEN MARKKINAT JÄRJESTETÄÄN.KAIKILLE
OHJELMAA JA MYYJIÄ MUUTAMA KOJULLINEN ILMAN KALJAA.
ESIINTYJIÄ TIETENKIN JOS JOKU HALUAA KATSELLA JA MAKSULLINEN.MUTTA KENTÄLLE PÄÄSY MAKSUTON KUTEN MUISSAKIN PAIKOISSA.TIETOJENI MUKAAN MARKKINOITA
ON TULOSSA KEVÄÄN JA KESÄN AIKANA AINAKIN 3 KPL.EI
KYLLÄ MINKÄÄN HAAMU JA VIIHDEJENGIEN JÄRJESTÄMINÄ.
ANTAA POIKIEN OPETELLA NYT PARI-KOLME VUOTTA JOS OPPIVAT MITÄÄN.
järjestää, niin on sit kans hyvä vatvoo täälä palstalla mikä silloin meni pieleen, ei ne markkinat täälä parkanossa ole kummoiset olleet enää vuosiin, järjestipä ne kuka tahansa, aina ei voi olla kaikille mieleen...se kaljatelttahan on ollut varmaan suosituin juttu markkinoilla ja nyt kun se puuttu niin kaikki oli perseestä. Ja toivottavasti ensi kerralla myyjät eivät ole sokerista...????järjestäjälle kova isku kun puolet myyjustä pelkäsi sadetta vaikka sisätilaakin olisi ollut tarjolla..mutta ketään ei tosiasiat kiinnosta et jatkakaa vaan haukkumista jos ei oo muutakaan tekemistä....
ittees!!!!Ja järjestä tulevana kesänä ite markkinas!Mäkin tuun ensimmäisenä katsoon kui hienot on....Ja ompa sulla ihme käsitys niitten markkinoitten tuloista,että ryypätään jälkeenpäin rahat,osa viihdejengiläisistä ei edes ryyppää lainkaan ja nekin jotka ottaa niin ei sen enempää kun muutkaan ihmiset!Ota asioista selvä ennenkun tänne kirjoittelet kenenkään ryyppäämisistä!!!Taidat olla perusparkanolainen,joka ei ole rajojen ulkopuolella käyny...VIT..mitä sakkia te parkanolaiset ootte!!!!!
kyllä se koira ärähtää kehen keppi kolahtaa.nyt
sattui niinkuin ihan oikeaan.älä masennu kyllä se
ohi menee.täytyy myöntää ettet tiedä markkinoista yhtään mitään.ei ole raasu!!!!! pakko asua parkanossa voit muuttaa vaikka helvettiin koko porukka ei varmaan kenenkään tule pahemmin ikävä.
on tietenkin jotku ketkä jää kaipaamaan nimit.......
...................................................
että tervemenoa.
ole sinun pakko puuttua toisten tekemisiin, pystytkö huolehtimaan omista asioistasi kun noin toisten kiinnostaa? olen asiaa sivusta seurannut ja keskustelu on mennyt naurettavaksi, minusta on hienoa että joku yrittää jollain lailla joitakin perinteitä parkanossa vaalia mutta ei se ole ihmekkään että täällä kaikki epäonnistuu kun vastaan otto on tällaista. Alunperin tämä keskustelu on lähtenyt 1 euron sisäänpääsystä, kävin viime kesänä keuruun markkinoilla ja sinne oli 5 e sisäänpääsymaksu, mitäs siitä ootte mieltä? että ei parkano ainut paikka suomessa ole mihin on sisäänpääsy peritty, minä ainakin mielelläni maksoin euron ja toivoin että markkinaperinne jatkuisi mutta koska ihmiset täällä parkanossa ovat noin raakoja toisilleen niin mitä sitä suotta sitten kannattaa mitään yrittää,kuolee tämä koko paikka tällaisten asioiden vuoksi.
Parkanolainen!!! Jos Parkanossa tulee tuollaiseksi,en ikinä poikkea!!näistä ketjuista päätellen ootte pirun kadetta porukkaa!! Ei tee mieli tutustua! Olisitte onnellisia,kun joku jotain järjestää tai ainakin yrittää.Mitä sinä olet kaupunkisi ja asukkaiden eteen yrittänyt järjestää,vai onko sekin kateutta,ettet päässyt porukkaan mukaan järjestämään niitä kuuluisia maksullisia markkinoita ja sitte väität täällä toisten juoneen rahat ym.Kohtahan se koko kaupunki kuolee jos kaikki samanlaisia,että joka asiasta ollaan kade!Te ajatte pois muualta muuttaneet jne.tuollaisella asenteella.ei kaikkien naamat tietenkään miellytä,mutta tämä väärä paikka purkaa omaa huonoa oloaan määrättyyn ihmiseen.Kas kun et nimeä uskaltanut laittaa,kun on sun pahin painajainen.
mieltä että markkinat olivat huonot! Tällä palstallahan tunnetusti kirjoittelevat ihmiset, joilla ei ole koskaan mitään hyvää sanottavaa mistään! Juuri sellaiset katkeroituneet ihmiset, joissa ei kehity syöpäkään!!
eihän keuruun markkinoita voi verrata missään kohtaa
parkanossa järjestettäviin markkinoihin.sillä keuruulla järjestäjät ovat AMMATTITAITOISIA eivät
jotain pojan kloppeja joille 1 euro on hyvää kaljarahaa.keuruulla on aina sen verran maksutonta
jopa maistiaisia ettei 5 e ole mitään.mutta parkanossa on eri kun tulee ostaa 1 euron leivän niin oho se onkin 2 euroa jo on kallista.pysykää pikkupojat pois antakaa alan miehet järjetää markkinat.älkää nolatko parkanoa enempää kun nyt olette tehneet.HÄVETKÄÄ JA VIELÄ HÄVETKÄÄ.
haamuhan meni marjaanan ovelle ja se siellä hiljalleen kolkutti en tiedä pääsikö sisään ei
varmaan silloin ollut markkinoita nyt se haamu
kummittelee parkanon markkinoilla.
mutta entä se viihdejengi sehän viihdyttää vaan
yrityksen työntekijöitä mitään hyvää ei ne osaa
tehdä mistä vois mainita jotain.olisko näin,että
viihdejengi vois viihdyttää haamua mutta ei parkanossa vaan kariganniemellä siellä on paljon
poroja.
aika ala-arvoista! Mitäs hyvää sinä olet saanut tämän kaupungin hyväksi aikaan? Oletko edes yrittänyt?
on paineet niistä jätkistä...ihan käy sääliksi sua.Voi voi.Se on just sitä sairauden laatua.
sanoa, kun en ihmisiä tunne, en myöskään tuomitse. Teidän agressiivinen hyökkäys vaan ihmetyttän, jonkun yhden naurettavan tapahtuman epäonnistumisen perusteella. Kyseissä liikkeessä asioidessani olen kuitenkin saanut hyvää palvelua joten silläkään perusteella, ei kaikki yrityksen työntekijät ihan turhanpäiväisiä ole! Tosin itse en ole asunut parkanossa vielä montaa vuotta, joten voi olla että en ole tietoinen siitä mistä tämä kauna johtaa, mutta kyllä tämä keskustelu minun korvaan hieman omituiselta kalskahtaa...
näiden järjestäjien jotka yrittivät markkinoita
parkanoon on nyt aika mennyt ohi ja konkurssi
häämöttää.ihmetteln jotta lopettivat tai kun oli
pakko.jäiköhän paljon veroja ym maksmatta taas kerran muiden maksettaviksi.tälläistä on kun ammattitaidottomat pääsee toimimaan ilman kunnon takuita.hyi helvetti.
Niin siinäpä sulle "oikea ammattilainen ja parhaan firman pyörittäjä" kuule pähkinää täksi ehtooksi,kun mietit miten se asia taas on ja meneekö mikäkin sun vai kenen pussista. oikein rattoisaa ehtoota sulle "pähkinän" kanssa!Odotan innolla ensi kesänä sun järjestämiä markkinoita.