Kysytään

Tällaista

Monet aloittelijat kyselee kasvisruokavalioisista liskoista niin minä ravistaudun siitä irti koska matelijat jotka syövät kasviksia pakkaavat olemaan sitten verraten vaikeampi hoitoisia. Mitkä liskot pärjäävät kuivaruuaalla(hyönteiset/lajikohtaiset valmisteet), pinkeillä, kissanruualla, sisäelinten paloilla...? Kysyn koska kynnyshän joillakin on elävien hyönteisten syöttäminen/kasvattaminen ja kallista on eläinkaupasta raahata... Itsellä on ensimmäisenä mielessä sinikieliskinkit -tuleeko muilla muita mieleen?
(omat elukat on jo kaikki vuosia sitten hankittu joten ihan muiden iloksi kyselen että huomaavat kasviksille olevan vaihtoehdon joka ei ole niin paha kuin elävä ruoka mutta liskoihin itse en ole pahemmin perehtynyt)

1

337

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • leopardigekko

      Elikkäs leopardigekot syövät sirkkoja,jauhomatoja,vahakoisia,pinkkejä, ja sisäelinten palasia. Itsellä tämmönen kaveri. mutta nirso semmonen. ei syö jauhomatoja(mitä muilta jolla leopardigekkoja on olen kuullut madot menee hyvin kaupaksi, ihan herkkua on!) sirkkojen pitää olla eläviä että niihin koskee, vahakoisat menee parin viikon välein(muilla nämä myös suurta herkkua).. :D sisäelinten palasia tai pinkkejä en vielä kokeillut kaveri kun ei tosta kuolleesta tykkää ja on vielä niin "vauva" :D. Kyllähän noita muitakin lajeja löytyy, mutta tästä osasin kertoa parhaiten..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      265
      9995
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      192
      5704
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      167
      5284
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      75
      4911
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      7
      3193
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      0
      2560
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2479
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2299
    9. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      355
      2049
    10. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      24
      1845
    Aihe