Vajaatoiminta pahentunut??

Minulla todettiin noin vuosi sitten kilpirauhasen vajaatoiminta ja sain siihen lääkityksen. Otan puolikkaan 0,1 mg tabletin päivässä. Oireet ovat muuten hävinneet tosi hyvin(väsymys, masentuneisuus, palelu jne.) mutta kuukautiskiertoni on ihan sekaisin! Viimeksi kuukautiset tulivat 3 viikkoa myöhässä ja nytkin ovat jo muutaman päivän myöhässä. Lisäksi tuntuu kuin olisi pala kurkussa koko ajan.

Voiko nuo asiat johtua kilpirauhasesta? Viimeksi kun kävin verikokeissa, TSH oli jotain 4,1. Aikaa siitä on noin puoli vuotta. Kun vajaatoiminta todettiin, TSH oli yli 10 enkä edes ensin meinannut saada lääkitystä! Lisäksi ihoni on ihan kamalassa kunnossa nykyään, finnejä on ympäri kroppaa. Voiko kilppari oireilla, vaikka nuo selkeimmät oireet onkin hävinneet?
5813
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

... annostasi viime labrojen jälkeen? - TSH neljän pinnassa on selvästi vajiksen puolella varsinkin lääkityllä - ei ihme, jos on oireita. Vajiksesi voi sitä paitsi aikaa myöten paheta (joskus nopeastikin) - pyydä kilpparikontrollit vähän äkkiä ja lääkityksen nostoa kehiin. TSH pitää lääkityllä (yleensä) olla alle 2. Lääkärivaihtoa myös, jos ymmärrystä ei heru.

Äänestä
  • Koko ajan on ollut tuo sama puolikas tabletti päivässä, aina vajaatoiminnan toteamisesta asti. Viimeksi kun sain tulokset kokeista, lääkäri sanoi suunnilleen "Et sinä kuole, vaikket lääkettä ottaisikaan. Mutta jos se oloa helpottaa, niin voithan niitä syödä"

    Varsinkin näin syksyllä ja talvella oireet on pahentuneet ennenkin, joten epäilin tuota kilpparia. Aika hyvin sen itse aina arvaa, että milloin arvot voisi olla pielessä. :) Onneksi vaihtuu lääkäri kuukauden sisällä, toivottavasti on vähän ymmärtävämpi ja osaavampi kuin tämä nykyinen. Jos siihen asti sinnittelisi ja menisi sitten kokeisiin. Mutta hyvä tietää, että nuo oireet sitten tosiaan varmaankin liittyvät kilppariin.

    Äänestä

  • nostettu kirjoitti:

    Koko ajan on ollut tuo sama puolikas tabletti päivässä, aina vajaatoiminnan toteamisesta asti. Viimeksi kun sain tulokset kokeista, lääkäri sanoi suunnilleen "Et sinä kuole, vaikket lääkettä ottaisikaan. Mutta jos se oloa helpottaa, niin voithan niitä syödä"

    Varsinkin näin syksyllä ja talvella oireet on pahentuneet ennenkin, joten epäilin tuota kilpparia. Aika hyvin sen itse aina arvaa, että milloin arvot voisi olla pielessä. :) Onneksi vaihtuu lääkäri kuukauden sisällä, toivottavasti on vähän ymmärtävämpi ja osaavampi kuin tämä nykyinen. Jos siihen asti sinnittelisi ja menisi sitten kokeisiin. Mutta hyvä tietää, että nuo oireet sitten tosiaan varmaankin liittyvät kilppariin.

    ...kuin muutkin, että olet selvästi vajiksella. T4V olisi tosiaan hyvä tietää, kuten myös vasta-aineet ja ehkä T3V, varasto-rauta jne. Jos siis niitä ei ole vielä katsottu.

    Minullakin oireet pahenevat syksyllä - turvottaa (näkyy etenkin kasvoissa), iho kuivuu ja muuttuu jotenkin oudoksi, vatsa kiukuttelee, hiuksia lähtee enemmän, itkettää herkemmin, sanat hukkuvat jne. Ainoastaan uupumus/fyysinen väsymys pysyvät samana (masennusta ei ole). TSH oli viimeksi hieman alle 5:n, en ole vielä saanut lääkitystä.

    Kannattaa odottaa ja toivoa, että uudella lääkärillä olisi paremmat tiedot :)

    Äänestä

  • nostettu kirjoitti:

    Koko ajan on ollut tuo sama puolikas tabletti päivässä, aina vajaatoiminnan toteamisesta asti. Viimeksi kun sain tulokset kokeista, lääkäri sanoi suunnilleen "Et sinä kuole, vaikket lääkettä ottaisikaan. Mutta jos se oloa helpottaa, niin voithan niitä syödä"

    Varsinkin näin syksyllä ja talvella oireet on pahentuneet ennenkin, joten epäilin tuota kilpparia. Aika hyvin sen itse aina arvaa, että milloin arvot voisi olla pielessä. :) Onneksi vaihtuu lääkäri kuukauden sisällä, toivottavasti on vähän ymmärtävämpi ja osaavampi kuin tämä nykyinen. Jos siihen asti sinnittelisi ja menisi sitten kokeisiin. Mutta hyvä tietää, että nuo oireet sitten tosiaan varmaankin liittyvät kilppariin.

    Sinuna lisäisin lääkitystä niin että ottaisin neljäsosan enemmän eli yhteensä 3/4 tabletista joka päivä. Ja uudelle lääkärille kertoisin tästä oirehtimisesta ja pyytäisin kontrolleja. Voi tarvita enemmänkin nostoa. Normaalisti ei kannata nostella ihan miten vaan mutta sinun tapaus on kyllä aivan selvä.

    Törkeä lääkäri ja aivan tietämätön jos on väittänyt että pärjäisit ilman lääkettäkin! Kuolemahan siinä lopulta tulisi kun kilppari olisi täysin poissa pelistä jonkun ajan päästä...

    Äänestä

Kilpirauhasesi tuhoutuu vähitellen ja siksi annosta pitää nostaa (siksi arvoja seurataankin! ja alussa yleensä tiheämpään). Hyvin harvoin puolikas tabletti riittää korvaamaan tyroksiinintuotantoa. Yleensä annos on lopulta vähintään se 1 kokonainen tai joillakin 1,5 tai jopa 2 (riippuu imeytymisestäkin). Nyt olet vajaalla ja annosta tulisi ehdottomasti nostaa. TSH:n tulisi olla alle 2,5 joillakin hyvä olo vaatii että se on alle yhdenkin.

Muista ottaa tyroksiini aamulla tyhjään vatsaan hyvissä ajoin ennen aamupalaa ja ei rauta- eikä kalsiumlääkkeitä neljään tuntiin koska ne estävät tyroksiin imeytymistä. Kerron tämän siksi että oletan ettei sinulle ole sitäkään kukaan kertonut koska ei ole kertonut tuota autoimmuuniprosessin etenemistäkään.

Oireesi viittavat vajaatoimintaan, olet siis vajaalla ollut kokoajan. Kumma ettei lääkitystä ole nostettu. Terveyskeskuslääkärit eivät ole yleensäkään perillä näistä asioista ja ihmisiä alihoidetaan! Ota nyt yhteys lääkäriin ja vaadi annosnostoa. Ei kukaan pärjää tuollaisella tsh:lla normaalisti. Ja kai t4v on myös mitattu?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pelottaa kirjoitti:

Minulla todettiin noin vuosi sitten kilpirauhasen vajaatoiminta ja sain siihen lääkityksen. Otan puolikkaan 0,1 mg tabletin päivässä. Oireet ovat muuten hävinneet tosi hyvin(väsymys, masentuneisuus, palelu jne.) mutta kuukautiskiertoni on ihan sekaisin! Viimeksi kuukautiset tulivat 3 viikkoa myöhässä ja nytkin ovat jo muutaman päivän myöhässä. Lisäksi tuntuu kuin olisi pala kurkussa koko ajan.

Voiko nuo asiat johtua kilpirauhasesta? Viimeksi kun kävin verikokeissa, TSH oli jotain 4,1. Aikaa siitä on noin puoli vuotta. Kun vajaatoiminta todettiin, TSH oli yli 10 enkä edes ensin meinannut saada lääkitystä! Lisäksi ihoni on ihan kamalassa kunnossa nykyään, finnejä on ympäri kroppaa. Voiko kilppari oireilla, vaikka nuo selkeimmät oireet onkin hävinneet?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu