Vesiarvojen mittausongelmia

Fiona

Mulla on tapana mitata akvaariosta ph, No2, No3 ja kh. Touhu on kuitenkin ruvennut tuntumaan melko turhalta, kun tulokset näyttävät aina samaa siitä huolimatta, milloin mittaukset tekee. Pitääkö vesiarvojen muutoksen olla todella huomattava, ennen kuin testi sen kertoo, vai ovatko testit niin epätarkkoja vai onko tulkitsijassa vikaa?!Kuten epäilen... Haluaisinkin nyt varmuuden, että olenkohan tehnyt testit ihan oikeaoppisesti...
(Viimeksi sain seuraavanlaisia tuloksia.Kuulostavatkohan ne mahdollisilta. Eli ph:ksi sain noin 7, No2 alle 0,2, No3 1 ja kh noin5.)
Suurin ongelma tuntuu olevan testien tulkittavuus. Esim.
-Wardleyn ph testi: Testattavan veden väri ei ole kertaakaan muuttunut vertailukelpoiseksi väriliuskan kanssa. 6,8-7,2:aa ei voi mielestäni pitää tarpeeksi tarkkana tuloksena. Voisikohan joltakin muulta sarjalta testi, jota olisi helpompi tulkita?
-JBL:n nitraatti testi: Pitäisikö jauhemaisen reagenssiaineen liueta kokonaan veteen. Mulla se jää mittalasin pohjalle ja muuttaa korkeintaan vaan aavistuksen väriään kellertäväksi. (Mikä on tietysti vaan hyvä juttu, mikäli testi on toimiva :) )
-Seran kh testi: Onko mahdollista/yleistä, että testattava vesi muuttuu jo heti kellertäväksi, vai pitäisikö siinä erottua kunnolla ensin sininen ja vihreä väri.

Voisikos siinä olla ideaa, että veisi vesinäytteen kerran akvaarioliikkeeseen testattavaksi, niin saisi varmuuden siitä, miten pieleen omat testit ovat menneet.

(Toivottavasti en nyt kovin tyhmäksi itseäni tehnyt näillä kysymyksilläni...)

7

620

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ahven

      Mulla on ollut samoja ongelmia PH:n Ja nitriitin kanssa, mutta olen päässyt jonkinlaiseen tarkkuuteen seuraavasti.

      Vertaan tuloksia aina samassa paikassa vaaleaa kaapinovea vasten valon tullessa selkäni takaa...
      Testiliuska toiseen ja mittalasi toiseen kouraan...

      En ole saanut pH:n kohdalla aivan samoja värejä, kuin liuskassa, mutta pienellä tulkinnalla pääsee 0,1-0,2 tarkkuuteen, joka mielestäni kyllä riittää...?

      Mielestäni arvot ovat muuten jees, mutta liekkö Nitraattilukema oikeasti noin pieni(No3=1).
      Olen käsittänyt niin, että nitraatin saaminen alle 10 on jo saavutus...

      • Mikael

        Näin minä toimin.

        Olen ollut tyytyväinen Jbl:n ph-testiin. Nitraatin pysyessä alle 20mg/l ei pitäisi nitriitinkään tai ammoniakin kanssa olla ongelmia ja niitä voit mitata harvemmin. Mitä alhaisempi viikottainen nitraatti sen parempi ja sen varmempi muiden arvojen suhteen. Kh on riittävä ja tuskin muuttuu näkymättä PH-arvossa.

        Ph:n tarkkailu on ok, nitraatin määrästä näät tarvittavan vedenvaihtovälin joka kokemuksesta on sitten opittavissa. Veden kovuuskin on riittävä jos PH ei heilahtele. Tarkasta PH aamulla ja illalla - jos sama, ei hiilidioksidikaan sekä pehmeys ole ongelma. Nitriitti ja ammoniakki nousevat vasta suodatuksen ja bakteeritoiminna petettyä ja silloin on hätä - esim liikaruokinta, pohjan "käyminen", lääkintä tmv muutenkin havaittava kriisi jota normaalirutiinissa edellä mainittuna ei tule.


    • baku

      Käytän (=yritän käyttää) Tetran GH/KH -testiä kovuuden mittaamiseen.
      Ohjeen mukaan GH arvo määrittyy, kun veden väri muuttuu punaisesta vihreäksi. Minulla vesi ei ole missään vaiheessa punaista, vaan muuttuu vihreäksi melkein heti, kun lisään reagenssia.

      KH:n pitäisi puolestaan määrittyä, kun väri vaihtuu sinisestä keltaiseksi. En ole ikinä saanut veden väriä siniseksi, saati sitten keltaiseksi (olen kyllä huvikseni kokeillut ja laskenut tippoja, mutta into loppui kesken).

      Olen testannut sekä hana- että akvaariovetta ja aina sama tulos. Viime aikoina testi onkin jäänyt kaapin pohjalle pölyttymään.. Akvaariokaupan kommenttikaan ei antanut autuutta asiaan: " Ei siinä testissä mitään vikaa ole".

      • satu

        Minulla tetran GH-testi antaa kyllä tuloksen, mutta se on melkein aina 5-6. Vaikka olen toiseen akvaarioon lisännyt korallimurskaa, ruokasoodaa (jonka pitäisi vaikuttaa heti), niin ei minullakaan testi tunnu toimivan.

        KH:ta en ole testillä edes yrittänytkään mitata.

        Itse ajattelin ostaa uuden testin joskus ja kokeilla sitä.


      • lotta
        satu kirjoitti:

        Minulla tetran GH-testi antaa kyllä tuloksen, mutta se on melkein aina 5-6. Vaikka olen toiseen akvaarioon lisännyt korallimurskaa, ruokasoodaa (jonka pitäisi vaikuttaa heti), niin ei minullakaan testi tunnu toimivan.

        KH:ta en ole testillä edes yrittänytkään mitata.

        Itse ajattelin ostaa uuden testin joskus ja kokeilla sitä.

        Minäkin ehdin laittaa jo puolet pullon sisällöstä mitta astiaan kunnes välähti että testaan uudelleen ja vesi muuttui jo yhdestä(tai kahdesta )tipasta keltaiseksi eli karbonaattikovuus on 1 tai 2 luokkaa.
        vesijohtovettä mitattaessa menee kolme tippaa. Ja muutosta ei huomaa ellei katso vaaleaa taustaa vasten pitäen testiastiaa ylhäällä. Ehkä tästä on apua, Baku?


      • baku
        lotta kirjoitti:

        Minäkin ehdin laittaa jo puolet pullon sisällöstä mitta astiaan kunnes välähti että testaan uudelleen ja vesi muuttui jo yhdestä(tai kahdesta )tipasta keltaiseksi eli karbonaattikovuus on 1 tai 2 luokkaa.
        vesijohtovettä mitattaessa menee kolme tippaa. Ja muutosta ei huomaa ellei katso vaaleaa taustaa vasten pitäen testiastiaa ylhäällä. Ehkä tästä on apua, Baku?

        ..testata. kiitos vinkistä!


      • Taas yksi noviisi
        lotta kirjoitti:

        Minäkin ehdin laittaa jo puolet pullon sisällöstä mitta astiaan kunnes välähti että testaan uudelleen ja vesi muuttui jo yhdestä(tai kahdesta )tipasta keltaiseksi eli karbonaattikovuus on 1 tai 2 luokkaa.
        vesijohtovettä mitattaessa menee kolme tippaa. Ja muutosta ei huomaa ellei katso vaaleaa taustaa vasten pitäen testiastiaa ylhäällä. Ehkä tästä on apua, Baku?

        Sama ongelma mullakin, testit taisi olla Seran.

        Testasin alkuvaiheessa nitriittiä hiki hatussa ja aina sama tulos 0,5. Kunnes tajusin mitata vettä suoraan raanasta, sama tulos...

        Sama juttu PH:n kanssa, se on jossain 6,7-8.0 välillä. Paketin mukana tulleista vertailuväreistä ei voi kyllä päätellä mitään, reagenssiaineen väri voi olla melkein mitä tahansa...

        Harmittaa tällainen, eihän ne testit tietysti paljoa maksa, muutaman kympin, mutta lopputulos on täysi nolla.

        Onko kellään kokemusta hyvästä testistä joka ei maksa maltaita?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      139
      3850
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2974
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      9
      1882
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      6
      1616
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1089
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      934
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      864
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      774
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      741
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      741
    Aihe