Mulla on kaksi kääpiörihmistä, uros ja naaras.
Nyt neiti on paisunut kun pullataikina ja näyttäisi olevan odottavassa tilassa =)(ollut jo hetken aikaa)
Uros majailee pintakasvien alla, mutta ei mielestäni ole tehnyt mitään kuplarakennelmaa..( luin jostain että pitäisi tehdä sellainen?)
eli, jos neiti on paksuna niin miten poikaset mahd. syntyy.. jne?!
kuka hoitaa?
Kaikki info otetaan vastaan! =)
Kiitos!
t.Nipsu
Kääpiörihmakalalle poikasia?
2
227
Vastaukset
- rihmakala
Elikkä rihmat alottavat yleensä kutunsa siten että uros rakentaa pinnalle vaahtopesän, jonne naaras kutee siten kun se on siihen valmis.
poikaset kuoriutuvat muutamassa päivässä ja uros hoivailee niitä parhaansa mukaan aina siihen saakka kun ne lähtevät uimaan jolloin ne katoavat kasvien sekaan tai muiden kalojen suihin. samoihin aikoihin uros alkaa jo valmistautua seuraavaan kutuun.
Jos haluaa paljon poikasia niin vanhemmat (ja tietenkin muutkin kalat) kannattaa poistaa heti kun poikaset ovat kuoriutuneet.
poikaset ovat herkkiä lämpötilan vaihteluille. Poikasille kannattaa syöttää mahdollisimman monipuolista ruokaa.- Meiju
Onko sinulla veden pintavirtaus kovin suuri? Se voi olla syy siihen, ettei uros tee pesää. Toinen syy voi olla, että jos sinulla ei ole pintakasveja, minkä suojiin se ei voi tehdä pesäänsä.
Minulla itselläni ei ole kokemusta rihmakaloista, mutta aion hankkia. Kirjoista olen lukenut ja käynyt juttelemassa eri akvaarioliikkeissä. Kävin juuri eilen ostamassa sellaisen kasvin, jonka pitäisi kasvaa pinnalle, että voin sitten myöhemmin rihmakaloja laittaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.16810330- 552823
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan812539- 852371
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1472104Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2431937- 441402
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �131385Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta
Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va1151197Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!
Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei34873