Miten vaikeaa olisi

Jos haluaisi luvan kanssa tislata alkoholia (snapsia) esim. luumuista pieniä eriä ja vain omaan käyttöön, onko luvan saanti siihen Suomessa (a) täysin mahdotonta (b) mahdollista mutta tosi vaikeaa (c) helkutin hankalaa (d) muu mikä

t. Muumi Kä
4368
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

pieniä määriä ja omaan käyttöön, anna mennä vaan.

Äänestä

ja vaikka saisit luvan, et voisi sitä myydä, ostaa tai anniskella ilman lupaa.
Unohda luvat ja tislaus.

Luumuista voi tehdä viiniä jota ei tarvitse tislata. Luumuviina ei ole läheskään niin hyvän makuista kuin luulisi.

Äänestä

yksityishenkilölle ei voida mitenkään antaa pontikankeittolupaa, se annetaan vain viininviljelyyn ja tällöinkin edellytykset ovat aika tiukat. Luumuista valmistettuihin alkoholijuomiin kertyy herkästi metanolia, joka on myrkky, joten jos ryhdyt tislaamaan pontikkaa, niin tee sen raaka-aine jostain muusta kuin luumuista.

Hiljattain oli oikeustapaus, jossa siiderin valmistamiseen annetun luvan perusteella tehdas teki siideriä siten, että sekoitti grape-limun joukkoon pirtua. Koska siideri pitää tehdä käymismenetelmällä, ei tällaista siideriä pidetty luvan mukaisesti valmistettuna, vaikka sen alkoholipitoisuus oli sama kuin käymisteitse saavutettu. Suomessa on aina ollut höhlänlainen alkoholipolitiikka ja suosittelen, että käyt ostamassa terävät juomat Eestistä sen sijaan, että suunnittelet niiden tislaamista itse. Tulee jopa halvemmaksi.

Äänestä
  • Juu ei, jottei tule väärinkäsitystä ei ole pienintäkään aikomusta aloittaa luvatonta tislausta eikä tosissaan yrittää luvanhakuakaan -- luumut siis olivat vain esimerkki, ilmeisesti huono.

    Alkoholitislauksen fysiikka ja kemia kiinnostavat minua, mutta tyydyn sitten lukemiseen ja mahdollisesti vierailemaan tislaamoilla (laillisilla).

    kiitos.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


saada lupa tislaamiseen kirjoitti:

Jos haluaisi luvan kanssa tislata alkoholia (snapsia) esim. luumuista pieniä eriä ja vain omaan käyttöön, onko luvan saanti siihen Suomessa (a) täysin mahdotonta (b) mahdollista mutta tosi vaikeaa (c) helkutin hankalaa (d) muu mikä

t. Muumi Kä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu