0144153100

Ihme juttu, kukahan tuolta yritää soitella? Puhelimeen ei vastaa kun yrittää takas soittaa. Se oli www.fi:n listoilla haetuin hakusana. Onko muita ahdisteltu?
2923723
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Mitä sillä on väliä? Älä soita takaisin. Puhelimessasi on vastaaja, ota se käyttöön. Ne joilla on asiaa, jättävät viestin.

En koskaan soita takaisin numeroihin, joita en tunnista. Se soittaja on vain joku, joka haluaa sinun soittavan takaisin ja haluaa hankkia itselleen tuloja sinun soitoillasi. Sen jonkun henkilöllisyys ei kiinnosta.

Äänestä
  • Ja miksi ihmeessä sinä tuhlaat tähän aikaasi, kun ei ole edes vastausta? Vastaajaa en ota käyttöön, se maksaa. Eikä kysymys ollu siitä mitä sinä ajattelet. Älä kirjoittele tänne typeriä ajatuksiasi kun kyse ei ollut niistä.

    Äänestä

Siellä koitetaan myydä jotain. Oletettavasti jokin call-center joka kauppaa ainakin canalin paketteja.

Äänestä
  • Taitaapi olla osuuspankin numero.

    Äänestä

  • Jaajo stadista kirjoitti:

    Taitaapi olla osuuspankin numero.

    tänään viiden aikoihin tästä numerosta, en vastannut.

    Äänestä

  • daniela_xx kirjoitti:

    tänään viiden aikoihin tästä numerosta, en vastannut.

    tällaisille soitoille ... ja miksi niin tekisinkään? Useimmat keikkatyönantajani tietävät, että minut tavoittaa tekstiviestein tai sähköpostein.
    Minulle vieraasto numerosta soitto on yhtä kuin puhelinmyyjän tai vastaavan kontakti, kunnes toisin osoitetaan.

    Äänestä

Soittaa mullekin. En vastaa!

Äänestä

Ja herätti hittolainen kun nukuin yövuoron jälkeen :(

Äänestä

...

Äänestä
  • Joo mullekin on soitellut mutta en ollut ehtinyt vastata. Varmaankin se lehtikauppias häiritsee.

    Äänestä

soiteltu kyseisestä numerosta.. En vastaa koska en tiedä kuka soittaa :D eilen ja tänään..

Äänestä

Tänne myös kyseisestä numerosta yritetty soittaa. Vastaamaan en ehtinyt, kun oli äänet pois päältä, joten tietoa ei ole että millä firmalla nyt sitten on massiivinen kampanja päällä...

Äänestä
  • Juu tänne kans soiteltu parina päivänä ja samoin numerosta 09685881

    Kertokaa nyt ihmeessä jos ehditte joku vastaamaan :)

    Äänestä

  • minulle myös soitettu kyseisestä numerosta 4 kertaa.. ensimmäisen kerran 07.11 ja nyt tänään.. 014 on keski-suomen suuntanumero. en viitsi vastaa ku ihmettelen vaa että kukakohan sieltä keski-suomesta soittelee...

    Äänestä

Useita puheluita noista numeroista. Jos vastaa, luuri lyödään korvaan.

Äänestä
  • on ajoneuvohallintokeskuksen numero

    Äänestä

  • 020696321 kirjoitti:

    on ajoneuvohallintokeskuksen numero

    tuli sieltä soitto, en enää edes viitsinyt vastata.
    Kovin ovat hätäisiä tai jotain muuta, kun en kerkiä vastaamaan ennenkuin luuri lyödään kiinni.
    Täytyy huomenna pistää automaatti vastaus puhelimen asetuksista päälle.

    Kiitos vielä kerran, kun viitsit vastata:))

    Äänestä

  • puhelin pirahti ehkä 1-2 kertaa ...siis nro 020-4426570 ..ihme myyjiä/soittajia

    Äänestä

numero eli joku lehtimyyjä yrittää sitkeästi soitella.
Vastataa esim. näin: Virtasella - sitten kun kysyy, onko esim. Myrskynen, vastaatte että on matkoilla ja tulee kahden kuukauden päästä käymään kotona ja lähtee sitten uudelleen reissuun.
Minulla on toiminut hyvin.

Äänestä
  • Voi myös sanoa ettei halua ostaa/tilata mitään? Vai voiko?

    Äänestä

Siellä oli Janina Frostell ja sano että jos annan sille herkkua niin se antaa mulle 100000000000€
Onneks vastasin!
Laki mii! ;p

Äänestä

Tein n. vuosi sitten "puhelinmyyntikiellon" suoramarkkinointiliittoon (http://www.ssml.fi/index.phtml?s=35) ja se on toiminut muuten hyvin, mutta tuolta otsikon numerosta häiriköidään edelleen. Soittelu loppui välillä noin 2 kuukaudeksi, mutta jonkin aikaa sitten se alkoi taas. Olen aina jättänyt vastaamatta. Joku esitti edellä, että se olisi OP:n numero. Heidän luulisi käyttävän tiedossaan olevia vaihtoehtoisia yhteydenottotapoja, kun huomaavat etten koskaan vastaa - siis jos on tärkeää asiaa.

Äänestä
  • numerosta 0144153100 tänään. Numero on nordea pankin.

    Äänestä

tästä numerosta on soitettu mihin aikaan sattuu jo 4-5 kertaa.. Minä en kyllä moiseen numeroon aio vastata..

Äänestä
  • Tuo 09 68.. soittelee hemmetti lauantaisinkin!
    Onneks on äänettömällä puhelimet niin ei vuorotyöläistä häiristse mutta
    sitkeää on kun jo 11 soittokerta hetijoulupyhien jälkeen. Huhuh !

    Äänestä

  • Jooh1981 kirjoitti:

    Tuo 09 68.. soittelee hemmetti lauantaisinkin!
    Onneks on äänettömällä puhelimet niin ei vuorotyöläistä häiristse mutta
    sitkeää on kun jo 11 soittokerta hetijoulupyhien jälkeen. Huhuh !

    09685881 lehtimyyjä joka ei halua ite maksaa puhelinlaskuansa nooh kaikkiin reffipalveluihin toi nummero ;) ym...

    Äänestä

  • jepjepjep kirjoitti:

    09685881 lehtimyyjä joka ei halua ite maksaa puhelinlaskuansa nooh kaikkiin reffipalveluihin toi nummero ;) ym...

    taitaa olla muut mieles ku lehet

    Äänestä

  • jepjepjep kirjoitti:

    09685881 lehtimyyjä joka ei halua ite maksaa puhelinlaskuansa nooh kaikkiin reffipalveluihin toi nummero ;) ym...

    Joo sama juttu, häläreitä soittaa mutta turhaan luulee että soittaisin takaisin. Törkee tyyppi!

    Äänestä

Yritän vastata työpuhelimeeni, ja miesääni hokee "haloohaloo" Huvinsa kullakin - takaisin en soita!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuka? kirjoitti:

Ihme juttu, kukahan tuolta yritää soitella? Puhelimeen ei vastaa kun yrittää takas soittaa. Se oli www.fi:n listoilla haetuin hakusana. Onko muita ahdisteltu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu