Minä luultavasti saan 250 litran ak-
vaarion (pituus 100 cm leveys 50 cm korkeus 50 cm) perjantain tai ainakin ensi viikolla. Valoksi tulee 2 30 wa-
tin loisteputkea, joista toinen on muistaakseni päivänvalo-laatua. Suo-
ratuksen hoitaa suorattimet, jotka o-
vat tarkoitettu 200 ja 60 litran ak-
vaariohin. Lämmitin tulee tietenkin mukaan. Soraa sinne tulee noin 40-50 kiloa. Kasveiksi olen suunnitellut jotain näistä: jättiläismiekkakasvi,
muut miekkakasvilajit, jättiläisvallis
neria, kierteisvallisneria ja ruskome-
lalehti. Sitten vielä jotain köynnös-
mäisiä kasveja. Kalastoksi tulee jo-
tain näistä: pusukala, seeprakala,
lyhtytetra, kiilakylki, kardinaali-
tetra, partamonni, leväparbi, kelta-
parbi, haarniskamonni, tulievä, perhos
kirjoahven. Tietenkään en hanki kaik-
kia lajeja, vaan siinä ovat lajit, joista kokoan lopullisen kalaston, kunhan pääsen itseni kanssa sovin-
toon, mitä hankin ja kuinka paljon.
Haluaisin saada vihjeitä, että miten
toimia sen akvaarion perustamisen kanssa ja hoitamisessa. Erityisen kii-
tollinen olisin vihjeistä, että minkä-
laiset kalat ja kasvit minun kannattai
si hakkia niistä edellä mainitusta la-
jeista. Entä minkälaiset kalat ja kas-
vit te laittaisitte tämän kokoluokan
altaaseen. Kiitos mahdollisista vas-
tauksista etukäteen!
250 litran akvaario.
9
776
Vastaukset
- baku
Jättiläisvaillisneria on varmasti komea isossa akvaariossa. Minulla on sitä 160 -litraisessa ja voin sanoa, että se kasvattaa PITKIÄ lehtiä, joten se ei minulla vielä pääse oikeuksiinsa.
Tulipyrstö kasvaa suureksi ja on aggressiivinen lajitovereilleen. Niitä ei siis kannata hankkia kuin yksi yksilö. Oma tulipyrstöni ei ole äksy muille kaloille. Joskus tosin saattaa kahakkaa syntyä, jos joku kala erehtyy tulipyrstön kotikolon läheisyyteen.
:) - Kalamies
2 partista
1 pusukala
1 tulievä
3 leväbarbia
10 kiilakylkeä
muutama seeprakala pintaviilettäjiksi - Kalamies
2 partista
pariskunta perhoskirjoahvenia
parvi kardinaaleja
parvi lyhtytetroja
muutama leväbarbi (punalevän varalle)
Mietipä esim. lyhtytetrojen tilalle mielenkiintoisia suht. uusia akvaariomarkkinoilla olevia "kolumbiantetroja" (Astyanax sp.) Löytyy tilaamalla ainakin tukkulistoilta jos ei muuten. Todella kaunis kala 5-6 cm, eloisa ja rohkea kala kotiuduttuaan. Sinertävänvioletti ruumis (valosta riippuen) ja kirkkaan punaiset evät. - Tintsu
Akvaarion perustamisohjeet on niin pitkät, selaile aikaisempia sivuja tällä palstalla ja perustamisnettisivuja. Tärkeintä on hankkia kalat pikkuhiljaa (ei päiviä vaan viikkoja) että akvaarion bakteerikanta kehittyy ja ekat kalat on oltava "nitriitinkestävää" lajia. Sekä ruokkia vähän. Perushoidossa tärkeää on säännöllisyys, akvaario on niin pieni "ekosysteemi", että veden/pohjan/suodattimen likaantuminen tappaa kalat kestäviä lajeja lukuunottamatta ja ilman näkyviä varoituksia suht. nopeasti.
Kalastoksi suosittelisin lehtikalapariskuntaa (yhtä tai kahta), vaikkei olekaan listallasi. Akvaariosi korkeus on 50 cm eli kaloista tulee tosikomeita. Lehtikset ovat myös suht kestäviä. Sen lisäksi listalta lyhtytetra, partamonni, leväbarbi. Perhoskirjoahven on herkkä veden laadulle, en aloittelijana ottais. Keltabarbi on ihana ja vilkas, mutta vähän turhan vilkas lehtikalojen seuraan (mun mielestä). Kardinaalitetra joutuu lehtikalan ruuaksi.
Kasveista jättiläismiekkakasvi ja jättiläisvallisneria on varmaan ok. Mullakin oli jättiläisvallisneria 35 cm korkeassa akvaariossa, jatkoi kasvua pinnalla läpi 120 cm pituuden. Plus köynnöstävä kasvi esim.intianvesitähdikki. Jaavansaniaista suosittelen aina kun tykkään siitä itse, ei vaadi valoa niin paljon.- Janne.
Tiedän kyllä ne perustamis-ohjeet (vähän kaloja kerralla, vähän ruokaa
ym). Itseasiassa olen harrastanut ak-
vaarioita jo melkein 3 vuotta, mutta halusin muidenkin mielipiteitä perus-
tamisesta, kaloista ym.
Kaloista vielä vähän. Olen miettinyt
hankkivani niitä lehtikaloja, mutta en
ole ihan varma siittä. Ne kun kasvavat
aika isoksi ja toisaalta monet suosik-
kikalani (kiilakylki, kardinaalitetra)
voivat joutua niiden ruokalistalle. Perhoskirjoahvenet ovat tosiaan vähän
herkkiä, enkä tiedä, viihtyisivätkö ne
akvaariossani, koska minulla ei aina
ole mahdolisuutta hoitaa kaloja ja kas
veja niin hyvin kuin haluaisin. - lotta
Tämä on tietysti vähän makuasia, mutta en ottaisi jättivallista edes tuon kokoiseen akvaarioon, se peittää koko akvaarion ja varjostaa muita kasveja, jotkut tosin leikkaa lehdet, mutta silloin siitä tulee vain ruma.
Kokemusta on.
Tavallinen valli on kiva ja tulee sopivan isoksi, kierteisvallisneria taas on nätein, ja jos valoa on paljon kasvaa tosi kierteelle, on myös matalin näistä.
Kaks loisteputkea ei ehkä riitä kaikille kasveille, mutta miekoille ainakin.
- mUs
Vaikka oletkin jo harrastellut akvaarioita 3 vuotta, on tärkeää perehtyä akvaariokirjallisuuteen ja hankkia kunnolla tietoa kaloista yms. Sen varmaan jo tiedätkin!! Kannattaa suunnitella ennalta, mitä hommaa altaaseensa, muuten et osaa kaupassa päättää mitä ostat ja lopputulos ei miellytä silmää, saatika kaloja...
Vallisneria kuuluu suosikkeihini, joten sitä suosittelen sinulle...En halua vaikuttaa kalavalintoihisi, saat tehdä ne itse(niin on kivempaa), mutta muuten 250-litraiseen saa oikein mukavan ympäristön kasattua... Itselläni on 20, 85 ja 300 litraiset pöntöt.
Onnea perustamiseen!!- fisu
en itse ottaisi lehtikaloja tai pusukaloja tai oliko se nyt tulievä, ovat joko aggressiivisia tai isohkoja kaloja eli suokaamme hieman väljemmät tilat em:lle.
Itse ajattelisin pohjapinta-alasta, että corydoras parvi 10 kpl,
partiksia 1-2,
jotain parvikaloja kuten
seeproja,
tetroja esim joukkoon.
Kasveista jättiläismiekkakasvi ja jättiläisvallisneria voivat aiheuttaa onkelmia myöhemmin, mutta hiukkasen pienemmäksi jäävä miekkakasvi 1-2, intianvesitähdikkejä n. 10 kpl ja vaikka konnanputki tms köynnöskasvi vielä etualalle sijoitettujen pieniksi jäävien mela- tai miekkakasvien lisäksi. Jaavansaniaista valitettavasti ei voi käyttäää, jos corydoraksia, tukehtuvat helpohkosti. - rettelöitsijä
on mielestäni kysellä muiltakin kalastoon ideoita. Näin tulee esille monta mielenkiintoista lajia, joita ei ole tullut ajatelleeksi.
Ja muuten 20-litraista lasipurkkia en laskisi kyllä akvaarioksi, eihän se ole eläinsuojeluasetuksen mukainenkaan. Sitä saa siis käyttää vain erittäin tilapäisenä kalojen pitopaikkana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1115065
- 644939
- 863990
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.753540Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv592981- 432731
- 152257
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️441804- 341661
Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.371588