Miten aiotte varautua

Lieksassakin osa sairaanhoitajista saattaa mennä lakkoon ensi viikolla. Tämä vaikuttaa välittömästi pitkäaikaissairaiden hoitoon ja ensiapuun. Onko kaupunki varannut rahaa ylimääräisten hoitajien palkkaamiseen lakon ajaksi? Tilanne on aika huolestuttava.
5348
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Niin kyse ei ole ylimääräisistä hoitajista eikä lakosta, vaan irtisanoutuvien hoitajien tilalle palkattavista uusista hoitajista.
Tosin Lieksasta ei taida kukaan olla irtisanoutumassa. Irtisanoutumiset kun koskee vain keskus- ja yliopistosairaaloita.

Äänestä

Olen ensimmäisen vastaajan kanssa samassa uskossa noin suunnilleen, sillä alkuvaiheessa lakko koskee ilmeisesti vain sairaaloita ja suurimpien kaupunkien terveyskeskuksia. Sitä en kyllä tiedä että yltääkö lakon juuret jotakin kautta Lieksan terveyskeskukseen saakka.

Mutta noin yleisesti ottaen Tehyn lakko on täysin oikeutettu. Muhikoon Kataisen idiootti siinä liemessä minkä pisti tulille. Mutta mitä tekeekään hallitus? Aivan oikein! Vähän junaillaan lakeja että omien, perättömien puheitten johdosta tulossa olevan lakon vaikutuksia saataisiin minimoitua. Eihän nyt kyseisten lakon "aiheuttaneiden" henkilöiden kätösten pidä tahriintua vereen - ainakaan niin kovin paljoa.

Hallitus ei voi nöyrtyä sen tosiasian edessä että omilla paskapuheillaan ovat itsensä tuohon tilanteeseen päästäneet. Tai siis eivät voi nöyrtyä sen asian edessä, että ennättivät suureen enään vannomaan ettei lisää rahaa tipu.

Mutta mitä tapahtuukaan seuraavissa vaaleissa? Suomalaiset äänestävät samat p*rkeleen idiootit päättämään meidän asioista. Miten niin monella voi olla elämän realiteetit niin pahasti hukassa...

Äänestä
  • hiljaista kansanmurhaa. terroristeille ei pidä antaa periksi tuumaakaan.

    Äänestä

  • Demarit kun ois jatkaneet hallituksessa, niin ei olisi tarvinnut sairaanhoitajien alkaa kiukutella, kun ei olisi edes sitä 12% palkankorotusta tarjottu.

    Mutta eipä se mitään, kun kansan syvät rivit ovat näemmä nielleet ihan täysin tehyn propagandan, puhutaan "Kataisen vaalilupauksista" (siis mikä se ihan tarkkaanottaen on?) ja lakosta tms.
    Tehy ei ole käyttämässä lakko-oikeuttaan, vaan se kiertää asialliseen työtaisteluun kuuluvaa suojatyövelvoitettaan irtisanoutumisilla lakon sijaan.
    Ja ihmiset vieläpä sitten sympotisoi ihmishenkiä uhkaavaa toimintaa... varmaan se Auvisen Pekka on moisten suurikin idoli.

    Äänestä

  • TapammeEmmeHoidaYhdistys? kirjoitti:

    Demarit kun ois jatkaneet hallituksessa, niin ei olisi tarvinnut sairaanhoitajien alkaa kiukutella, kun ei olisi edes sitä 12% palkankorotusta tarjottu.

    Mutta eipä se mitään, kun kansan syvät rivit ovat näemmä nielleet ihan täysin tehyn propagandan, puhutaan "Kataisen vaalilupauksista" (siis mikä se ihan tarkkaanottaen on?) ja lakosta tms.
    Tehy ei ole käyttämässä lakko-oikeuttaan, vaan se kiertää asialliseen työtaisteluun kuuluvaa suojatyövelvoitettaan irtisanoutumisilla lakon sijaan.
    Ja ihmiset vieläpä sitten sympotisoi ihmishenkiä uhkaavaa toimintaa... varmaan se Auvisen Pekka on moisten suurikin idoli.

    "Demarit kun ois jatkaneet hallituksessa, niin ei olisi tarvinnut sairaanhoitajien alkaa kiukutella, kun ei olisi edes sitä 12% palkankorotusta tarjottu."

    Voi olla. Tuo on juuri sitä politiikkaa / politikointia joka ottaa aivoon.

    Kokoomus lupaili nostavansa naisvaltaisten matalapalkka-alojen palkkoja selvästi = vaalilupauksia -> kalastellaan ääniä -> politikointia = politiikka ei kiinnosta paskan vertaa.

    Nyt Demarit rummuttaa Kokoomusta pitämään vaalilupauksensa = politikointia.

    Nähdäkseni on kuitenkin niin, että Kokoomus on oman liemensä valmistanut katteettomilla lupauksillaan. Demarit Heinäluoman johdolla toimivat aivan oikein kun painostavat Kokoomusta tämän asian tiimoilta. Vaalilupaukset ovat vaalilupauksia mutta jos niitä ei ole tarkoituskaan pitää, niin mitä v*tun väliä niillä lupauksilla sitten on? Ei mitään, ne on vain sitä tyypillistä huulet heiluu tuulessa-potaskaa mitä meille yritetään muutenkin syöttää.

    Entäs vaikka Nato-keskustelu? Miksi esim. Vanhasen idiootti ei halua asiasta kansanäänestystä? Siksi että pelkona on ettei hänen salainen fantasiansa Suomen viemisestä Natoon toteudukaan. Suurin osa suomalaisista ei halua Suomen, siis meidän, kuuluvan Natoon. Miksi v*tussa eräät poliitikot ovat vähin äänin viemässä meitä sinne? Miksi asiasta ei uskalleta järjestää kansanäänestystä?
    On totta että kansan valitsemiahan jokainen kansanedustaja on, mutta noin suuressa asiassa kuin Natoon kuulumisessa tai kuulumattomuudessa pitää kuulla kansaa. Äänestetäänhän me presidenttikin jolla ei näytä nykyään olevan muuta virkaa kuin itsenäisyyspäivän kättelyt kerran vuoteen. Ja hmm, mietitääns vähän: kuka onkaan se taho joka haluaa pääministerille enemmän valtaa?

    Mutta palataanpas takaisin hoitajiin. Hoitajien kohdalla asiat ovat tietääkseni niin, mitä nyt olen toisella silmällä uutisointia ja heidän palkkakehitystään seurannut jo useamman vuoden ajan, että nyt se tie, missä lupaillaan hoitajien palkkojen nostamista, on kuljettu loppuun. Jokaisessa asiassa tulee se hetki milloin viimeinen oljenkorsi lastataan sinne kamelin selkään. Joustamisen tie on tehyläisten (tai ennemminkin hoitajien) osalta koluttu loppuun ja nyt on jo aika vaatia niiden vuosikausia jatkuneiden lupauilujen täyttämistä.

    Ok, Tehyn vaatima korotus on melkoinen ja riskinä on tietenkin se, että muutkin alat ottavat Tehystä mallia, mutta nyt on minun mielestäni oikea aika toimia. Lupailihan Kökköömys ennen vaaleja naisvaltaisten matalapalkka-alojen palkkojen nousevan selvästi. Eli onko nyt niin että sun mielestäsi on aivan sama mitä vaalilupauksissa lupaillaan?

    Kirjoitanpa vielä siitäkin, että mediassa on annettu se kuva, että hoitajat tappaisivat potilaita kun ovat irtisanoutumassa työstään. Tämähän ei kuitenkaan ole totta. Kokuumuksen junassa ollaan matkustettu ja tälle asemalle on tultu. Tästä tilanteesta selvittäisiin niin yksinkertaisella tavalla että pidettäisiin se, mikä on luvattu. Tästä tilanteesta selvitään rahalla - rahalla, jonka tulemisesta on puhuttu niin kauan kuin meikäläinen jaksaa muistaa ja jonka vaalilupauksissa luvattiin tulevan naisvaltaisille matalapalkka-aloille.

    "Ja ihmiset vieläpä sitten sympotisoi ihmishenkiä uhkaavaa toimintaa..."

    Hetkinen: jos minä symppaan tehyläisiä, niin etkös sinä sympatiseeraa poliitikkoja? Samassa veneessä ollaan, kumpikin sympatisoi jotakuta, mutta me vain soudetaan eri suuntiin. Eikä poliitikkojen toiminta (ne kataisemattomat.. oho, siis katteettomat vaalilupaukset) ole ihmishenkien vaarantamista?

    Joskus on tehtävä jotain konkreettistakin. Kannatan sydämeni pohjasta Tehyn "työtaistelua".

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hoitajalakkoon? kirjoitti:

Lieksassakin osa sairaanhoitajista saattaa mennä lakkoon ensi viikolla. Tämä vaikuttaa välittömästi pitkäaikaissairaiden hoitoon ja ensiapuun. Onko kaupunki varannut rahaa ylimääräisten hoitajien palkkaamiseen lakon ajaksi? Tilanne on aika huolestuttava.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu