Montonen – Luoto : JUICE

Mitä mieltä Mikko Montosen ja Santtu Luodon Juice-kirjasta. Ei ole vielä itse tullut luettua, mutta heti kun kirjastossa vapautuu tarkoitus olisi.
6538
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Menipä otsikko näköjään vituralleen, kun ei väliviivaa näköjään tunne. Otsikon oli tarkoitus olla Montonen – Luoto: JUICE

Äänestä

En ole itsekään kirjaa lukenut mutta sai tänään Turun Sanomissa aika huonot arvostelut Kimmo Rantaselta. http://www.turunsanomat.fi/kulttuuri/arvostelut/

"Valitettavasti kirja vaikuttaa nopeasti kasaan kyhätyltä. Hetkittäin jopa roiskaisulta, jossa löpistään joutavia ja vielä huonolla suomenkielellä."
"Juicen kirjallinen tuotanto Luodon ja Montosen teoksessa ohitetaan täysin, vaikka se on tärkeä osa hänen uraansa."

Kirjaa haukutaan myös mm. asiavirheistä ja pitkistä sitaateista ilman lähdettä. Tosin on kirjasta löydetty jotain hyvääkin.
"Täysin vailla ansioita kirja ei ole. Alkupuolelta löytyy muutama osuva analyysi ja lopusta kattavanoloinen luettelo Juicen tuotannosta."

Äänestä
  • Kirjan alku oli hyvä: Käytiin Juicen lapsuus ja nuoruus hienosti läpi, ja Leskistä oli lainattu riittävästi, mutta sitten homma hajosi eikä menty enää kronologisessa järjestyksessä, eikä Leskinenkään saanut enää kovinkaan paljon "suunvuoroa", eikä lopputuotannosta puhuta mitään ja kirja loppuu minusta kuin seinään. Plussaa on kuvaliite, Alatalon jäähyväisteksti.

    Äänestä

Eipä kummonen kirja ole, jotain uutta tietoa, mutta tosiaan nopeasti ja vähän rahastusmielessä kasattu.
Tekstikin isoa, jotta on saatu kirjalle paksuutta.

Äänestä
  • Toivottavasti saadaan vielä huolella tehty kunnon kirja Juicesta.

    Äänestä

Leskisen itse kirjoittama Siinäpä tärkeimmät, on paljon parempi kirja. Montosen ja Luodon kirjassa ei tule mitää uutta ilmi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Onko hyvä kirja? kirjoitti:

Mitä mieltä Mikko Montosen ja Santtu Luodon Juice-kirjasta. Ei ole vielä itse tullut luettua, mutta heti kun kirjastossa vapautuu tarkoitus olisi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu