SKP:n uusi postinkantaja, edellisen siirryttyä syrjään ilmeisesti armeijan harmaisiin pukeutumisen tähden, aapo toivonen puolueohjelmakatsauksessaan tuo esiin SKP:n kannan, että miljoonia ihmisuhreja aiheuttanut, suunnattomat ympäristötuhot aikaansaanut, ihmisten henkisen ja ruumiillisen vapauden kahlitsijan, väkivaltaisen imperialistin, muiden maiden sisäisiin asioihin puuttuva diktatuuri neuvostoliitto oli oikealla tiellä. SKP julistuksessaan kehtaa jopa liata kaikkien neuvostoliiton synkän historian aikana pakkotyöhön kuolleiden tai vammautuneiden muiston valehtelemalla julkeasti, että nl:ssä ja sen satelliiteissa oli täystyöllisyys. vain SKP:n tapainen järjestö voi pitää hyvänä asiana orjatyötä. SKP vääntelee historiallista totuutta väittämällä nl:n yksinään pysättäneen fasismin. se unohtaa kertoa, että kommunistinen nl yhdessä natsi-saksan kanssa aloitti väkivaltaiset, toiseen maailmansotaan johtaneet tapahtumat. yhdestä fasismista toiseen; kommunistiseen fasismiin. ja kaikkea tätä SKP kannattajineen ihannoi.
ajatelkaa ihmiset; älkää te ryhtykö aivottomiksi kommunistien sätkyukoiksi. SKP ei todellakaan ole pienen ihmisen asialla. sen koko ideologia perustuu pahaan ja heikkolahjaisten ihmisten hyväksikäyttöön koska kommunistit tuskin kaihtavat keinoja yrittäessään saavuttaa totalitarismin, jota kommunismiksi kutsutaan.
SKP totalitarismin puolustajana
11
554
Vastaukset
- Jorte
Onkohan suljetuillakin osastoilla nykyään tietokoneet,ei pitäisi sairaita päästtää näpelöimään tietokonetta,tuskin tuollaisten satujen värkkääjä kumminkaan on "vapaalla jalalla"
- T Urpo
Eihän punikkituutissa olisi punikkeja ensinkään
jos ei olisi. Et sitten pystynyt esittämään mitään oikeina pitämiäsi vasta-argumentteja aloitusviestiin vaan ainoa, mihin pystyit, oli henkilökohtaisuuksiin meneminen.
Olisi ollut paljon parempi keskustelun kannalta jos olisit esittänyt vasta-argumentteja - mutta mistäpä punikit niitä tekisivät.
/Kalle, joka antaisi kommunistien syödä omat lääkkeensä ja kapitalistilääkkeet annettaisiin vain ei-kommunistien käyttöönantipunikki kirjoitti:
Et sitten pystynyt esittämään mitään oikeina pitämiäsi vasta-argumentteja aloitusviestiin vaan ainoa, mihin pystyit, oli henkilökohtaisuuksiin meneminen.
Olisi ollut paljon parempi keskustelun kannalta jos olisit esittänyt vasta-argumentteja - mutta mistäpä punikit niitä tekisivät.
/Kalle, joka antaisi kommunistien syödä omat lääkkeensä ja kapitalistilääkkeet annettaisiin vain ei-kommunistien käyttöönon jo määrätty rauhoittavaa!
- lentoemäntäsi
vom kirjoitti:
on jo määrätty rauhoittavaa!
Mäkiset ja ku/o/ppaiset ovat olleet pyllyt nuorten stuerttien, joita on peräsimelläsi ohjailtu. Huiskista hei ja stuerttia pyllyyn, kuuluu laulu kapteenin.
- Wäinä
Lisäksi on mainittava,että Fidel Castron Kuuba lopetti kolonialismin Afrikassa. Siirtomaavalta ja orjuus ovat läntisen maailman historian synkin luku.
Onneksi tuli Fidel.- höpötä
Miten Fidel lopetti kolonialismin Afrikassa? Kuubalaiset olivat vähän aikaa Angolassa samanlaisina kolonialisteina kuin portugalilaiset.
- Ei salaisuus
Neukkula aloitti kolonialismin monissa euroopan valtiossa neljäkymmentä luvulla.
- T Urpo
Fidel itse on säälittävä luku maailman historiassa.
Velipoika vallanperijänä!
Onneksi Kuubassa on lämmin ja kaikki kasvaa minkä
maahan laittaa.
Jos Fidel pitelisi näillä leveysasteilla paratii-
siaan, olisi se kuollut viluun jo het alussa.
Mikä oli Euroopan viimeinen siirtomaavalta?
- Orvari
Hyvin kirjoitettu, asiaa joka sana.
- kauhea asia?
Ei sentään. Kyllä kommunismi oli siihen verrattuna parempi asia. Maaorjuuden lopettaminen kauheaa? Ei sentään.
Maassa oli lakkoja niin maan perusteellisesti. Se, että tsaari tapatti aseettomia mielenosoittajia oli kaiken huippu. Kyllä tsaarinvallalle oli vain yksi vaihtoehto: Tsaari pois vallasta.
Natsi-Saksa kavereineen aloitti toisen maailmansodan. Kaverit olivat Italia, Japani ja Suomi ja muita, mutta ei Neukkulaa.
Suomen kommunistit muuten olivat Natsi-Suomessa 30 - 40-luvulla linnassa. Hyväksikäyttö kuuluu kyllä kapitalismiin. Ei maailma olisi täynnä rutiköyhiä kehitysmaita eikä köyhiä ihmisiä, jos kapitalismi olisi köyhän ihmisen asialla.
Moni Etelä-Amerikassa on kapitalismin todennut olevan vain rikkaita hyödyttävä ja äänestää valtaan puolueita jotka ajavat sosialismia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091185
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1171004- 125906
- 94761
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten286713Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74641Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54606Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64582Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48569- 75504