Isämme taisteli turhan takia

Isiemme taistelut Suomi neidon puolesta ovat menneet hukkaan.Näin tavallisen tallaajan olot Suomessa eivät ole sen kummemmat,vaikka olisimme venäjän vallan alla.Täman päivän juppipolitikoille se näyttää olevan yks paskanhailee mitä isämme saivat aikaan,niitä ei kiinnosta mikään muu kuin oma hyvinvointi.Hävetkää jäykkä niska politikot.
11395
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

JUU'U!
näin on, ei ne välitä muustakun omasta palkastaan ja kansan suosio prosenteista, prkleeet, sitten vielä väitellään siitä että annetaanko maahanmuuttajille joilla ei ole omaisuutta ja työtä rahaa vaiko talo auto ja rahaa... onse prkl, kuten irwin aikanaan sanoi, suomi suomalaisille!!!
hoidetaan ne omatkin asiat kuntoon, ja se vinkuja sieltä jonkin sortin pääministerin nimikkeen takaa helvettiin ja vaikka se lipponen takasin! se sentään osas kertoakki jotain eikä vaan hymyillä sellasta paskahymyään! onse prkl...

Äänestä

on isämme todella taistelleet. Itse menetin isäni ollessani kuusi vuotias äiti jäi neljän pienen kanssa leskeksi. Isäni oli saanut vamman päähänsä sodassa. Kranaatin sirpale oli vienyt palan otsaluusta ja tästä johtuen hän kärsi kaatumataudista. Hän hukkui kalastusreissulla. Nykyisin kun me Suomalaiset emme todellisuudessa ole enää itsenäinen kansa, niin isän menetys sodassa saamaansa vammaan tuntuu tosi turhalta.

Olisi ollut todella sama jos neukut olisi ottaneet vallan, niin todennäköisesti olisin saanut pitää isäni. Ei olisi tarvinnut sotia. Nythän olemme kuitenkin toisten määräysten vallassa. Suomi ei enää ole itsenäinen.

Äänestä
  • "Olisi ollut todella sama jos neukut olisi ottaneet vallan, niin todennäköisesti olisin saanut pitää isäni."

    Jos neukut olisivat voittaneet, he eivät olisi vain tappaneet isääsi, vaan tuhonneet koko Suomen kansan.

    Siis myös sinut.

    Isäsi taisteli jotta sinä saisit elää!

    Äänestä

Olet todella itsekäs, senkin kiittämätön moukka. Täällä on asiat paljon paremmin kuin esim. Karjalassa joka kuuluu nyt Venäjälle.

Ilmeisesti kuulut niihin pikkuhitlereihin joidenka mielestä fasismi on ainut syy jonka puolesta kannattaa taistella. Ja nyt tämä paha demokratia on saastattunut maamme ja veteraanien työ on turhaa.

Huh huh, ei toki mikään ole täydellistä. Ei edes fasistien valtakunnassa mutta parempi tämä kuin ei mitään.

Äänestä
  • Taitaa sinun järkesi loppua siihen että olet jonkin uus nousukkaan poikia.

    Äänestä

  • katkera kirjoitti:

    Taitaa sinun järkesi loppua siihen että olet jonkin uus nousukkaan poikia.

    Menepä sanomaan sotaveteraanille että taistelitte turhaan, luuletko että he olisivat siitä mielissään? Luulen että pikemminkin se loukkaisi heitä.

    Jos siis sotaveteraanit taistelivat turhaan niin mitäpä niitä enää muistelemankaan, mistään korvauksistakaan on sitten turha enää kenenkään edustajan puhuakaan(Halmenkaan), vai mitä?

    Äänestä

  • järki mies kirjoitti:

    Menepä sanomaan sotaveteraanille että taistelitte turhaan, luuletko että he olisivat siitä mielissään? Luulen että pikemminkin se loukkaisi heitä.

    Jos siis sotaveteraanit taistelivat turhaan niin mitäpä niitä enää muistelemankaan, mistään korvauksistakaan on sitten turha enää kenenkään edustajan puhuakaan(Halmenkaan), vai mitä?

    Asia on ihan päinvastainen mitä luulet veteraanien ajattelevan kyseisestä asiasta.Keskustelun alku on ihan täyttä faktaa.

    Äänestä

Häpeä höpötystäsi. Paras sun om mennä Venäjälle, Kiinaan, Pohjois-Koreaan tai Kuubaan. Ei sinunlaisiasi täällä tarvita!

Äänestä
  • höpö höpö.

    Äänestä

  • pakene vuorille kirjoitti:

    höpö höpö.

    Näin se kommunistirupusakki sivistyneesti (kommunistien sivistystä) yöllä melttoaa juovuksissa, kun ei päivällä ehdi, kun täytyy istua kaljaa litkimässä veronmaksajien rahoilla.
    On se helppoa hakea sossuluukulta rahaa ja rällätä ja yöllä soittaa suutaan täällä Suomi24 keskustelupalstalla.
    VOI YHREN KERRAN SUOMEA!

    Äänestä

Eipä niillä sodilla aikaisemmassakaan historiassa ole niin merkillisiä saatu aikaan. Mitä kauemmas ajassa mennään, sitä kummallisemmista syistä sotia on käyty ja keskenään tapeltu. Ihmiset vainoavat ja tuhoavat toisiaan joskus täysin järjettömistäkin syistä, ja joskus vihanpito jatkuu vuosisatoja vaikka kukaan ei edes muista mistä kaikki alkoi.

Toinen maailmansota niin Saksan kuin Stalinin N-liiton osalta oli sairaiden valtiojohtajien järjettömyyttä, johon liberalistisen talouden aikaasaama maailmanlaajuinen lama antoi pohjan. Suomella noissa kuvioissa oli oma roolinsa, ja suomalaisen yhteiskunnan kannalta oli varmasti meille paras lopputulos se että Saksa ja Suomi hävisivät sodan. Muussa tapauksessa keskuudessamme olisivat toteutuneet sellaiset veljesvainot ettemme niistä olisi ikinä enää ehjäksi kansaksi nousseet.

Joten: sota sodittiin, siitä seurasi jotain hyvääkin, mutta ei sitä mitä tavoiteltiin, eikä se mitä saatiin ole sen ikuisempaa. Ajat menevät ja uudet tulevat. Tällä hetkellä maailmassa on ongelmana se että seuraava koko maailmantalouden romahduttava lama voi käynnistyä minä päivänä tahansa. Sosiaalivaltioiden alasajot ovat käynnissä, ja niiden seurausvaikutuksina nousevat mm. samanlaiset fasistiset ja separaatioita vaativat asenteet jotka edelsivät natsi-Saksan nousua sotakoneeksi. Näistä asenteistahan näissäkin puheenvuoroissa näkyy jo esimerkkejä.

Kaikki sodat unohdetaan sitten kun sukupolvet ovat tarpeeksi vaihtuneet, tarvitaan vain aikaa, ehkä sata vuotta ehkä enemmänkin. Historiallinen perspektiivi panee sitten asiat oikeaan arvoonsa. Mitä enemmän etäisyyttä saamme, sitä vähemmän mitään merkillisiä odotuksia sodilla saavutettaviin päämääriin asetamme. Sodat ovat vain historian häiriötiloja, ihmisen ikuista järjettömyyttä, ja jos sen tajuaisimme, emme ehkä niin innokkaasti aina uhoaisi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


katkera kirjoitti:

Isiemme taistelut Suomi neidon puolesta ovat menneet hukkaan.Näin tavallisen tallaajan olot Suomessa eivät ole sen kummemmat,vaikka olisimme venäjän vallan alla.Täman päivän juppipolitikoille se näyttää olevan yks paskanhailee mitä isämme saivat aikaan,niitä ei kiinnosta mikään muu kuin oma hyvinvointi.Hävetkää jäykkä niska politikot.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu