APUA PULLISTAMISEEN!

Mitä teen,kun aina kun menen ratsastamaan yhdellä vuoniksella ja pistän satulaa sen selkään ja yritän pistää satulavyötä kiinni,niin se pullistaa. Se on inhottavaa kun saa rehkiä hikihatussa sen vyön kanssa. Joskus en edes saa vyötä kiinni,vaan joudun pyytämään apua. Onko teille käynyt näin? Mitä olette tehneet asialle? Tarvitsen kipeästi apua!
91754
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

moi!
Tiedän kans yhden ponin,joka pullistelee hirveesti..Tee ens kerralla näin:Jos saat vyön edes ekaan reikään,niin hyvä.sitte kiinnität sen huomion johonkin muuhun juttuun..mä aina nostan etujalkoja ylös,tai rupeen rapisteleen vaikka jotain..Mulla ainakin toimii,kokeile!
Onnea yritykseen;)

Äänestä

No mulla on iha sama onkelma mutta mun hepo rupee ulostaa iha sairaasti ku hyppään ratsaille. Mitä teen?

Äänestä
  • moi!
    Tollasesta "vaivasta" ei usein kuulekkaan..hmm..Onko siitä sitten jotenkin hirveästi haaittakin?Mä en taida tietää keinoa tohon.JOs siitä ei oo muuta haittaa,muutakun että se pitää siitä käytävältä sitten aina siivota, ei asialle ehkä kannata tehdä mitään..minkä rotuinen hepo se on?suokki?

    Äänestä

eli pullaamiseen auttaa,kun painaa turvan päältä kämmenellä siten että sieraimet tukkeutuvat..vaikee selittää näin..joskus kun vielä ridasin,me tehtiin aina niin...kuulostaa kamalalta varmaan jos ei ole kuullut,mutta ei se ole sitä..ainii siihen taitaa kyllä tarvita kaksi ihmistä..toinen kiristää vyön ja toinen ottaa turvast kii..

Äänestä

Kannattanee miettiä miksi polle pullistaa. Yleisin syy on se, että satulavyö tuntuu ikävältä. Siis teemme satulavyöstä mukavamman =)

Onko mahdollista vaihtaa vyötä vähän pidempään? Siis riittääkö vastinhihnoissa reijät, kun vyö on tiukalla? Jos vyön voi vaihtaa, se kannattaa tehdä. Sitten kun pistää vyön kiinni niin laittaa sen ensin ihan alimmista reijistä alimpiin, eli niin löysälle kuin mahdollista. Sitten vähitellen kuin huomaamatta kiristelee yhden reijän kerrallaan. Esim. tyyliin satula selkään (ekoihin reikiin), suitset päähän, vyötä reijällä, etukavioiden putsaus, vyötä taas reijällä, takakaviot, vyö... Ei tunnu pollesta niin epämielyttävältä ja vähitellen se vähentää pullistamista. Tämä ainakin autto meillä

Äänestä

Hevonen luultavasti pullistelee koska satulavyö kiristetään liian nopeasti ja se tuntuu inhottavalta. Miltä itsestäsi tuntuisi jos joku kiristäisi korsetin yhtäkkiä päällesi, mukavalta? varmasti itsekkin pullistelisit!

Pikaista apua ei ole. Jos alat potkimaan hevosen mahaa tai tukkimaan sieraimia, teet satulan laitosta hevoselle inhottavan hetken ja pullistelu senkuin pahenee ja hevosen luottamus ihmistä kohtaan kärsii.

Kiristä satulaa reikä kerrallaan, hiljalleen. Ei sitä kerrasta tarvitse saada kireälle. Ensin kun laitat satulan, ennen selkään nousua sen verran että pääset sinne, sitten ehkä reiällä, alkukäyntien jälkeen reiällä ja sitten vielä tarkastat alkuverkan jälkeen.
Selkäänkin voi (ja kannattaa) kiivetä korokkeelta, näin säästät satulaa (kyllä, satula kärsii selkään noususta) ja hevosta. Mutta silti pitää ostata kiivetä ilman apujalkojakin hevosen kyytiin koska maastossa ei aina ole apujalkoja :)

Äänestä

hevosesi vuötä on luultavasti kiristetty liian nopeasti. Laita itsellesi korsetti ja kiristä se heti kireimmilleen. varmasti mukavan tuntuista...

Nopeaa apua ei ole. mutta tämä auttaa ajan kanssa:

*laita satula ja jätä löysälle, mutta niin että satula pysyy selässä
* kun nouset selkään kiristä vähän lisää, nouse "apujaloilta" (tekee satulallekin hyvää).
* Kiristä selästä reiällä
*Kiristä ennen ravin alkua taas vähän
*Kireälle vasta alkuverkan jälkeen.

Samoten löysäämisen tulisi tapahtua hiljalleen.

Älä potki hevosta mahaan tai pidätä hengitystä, silloin teet satuloimisesta vain ikävän kokemuksen ja kohta hevosesi säkällä myös näykkii, potkii ja puree.

Äänestä

löysää vyötä toiselta puolelta!!:)

Äänestä

joo tuttua on! sinun pitäini vain "törkätä" hevostasi mahaan polvella ja samalla laittaa satula vyö kireälle=)
toivottavasti oli edes jotain apua=)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


~horse angel~ kirjoitti:

Mitä teen,kun aina kun menen ratsastamaan yhdellä vuoniksella ja pistän satulaa sen selkään ja yritän pistää satulavyötä kiinni,niin se pullistaa. Se on inhottavaa kun saa rehkiä hikihatussa sen vyön kanssa. Joskus en edes saa vyötä kiinni,vaan joudun pyytämään apua. Onko teille käynyt näin? Mitä olette tehneet asialle? Tarvitsen kipeästi apua!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu