Moro! Laitan tähän hieman käyttökokemuksia aluveneen myrkkyvärittömyydestä jos siitä olisi jollekkin apua. Eli 2 v kokemuksella voin sanoa ettei tarvi välttämättä maalata. Vene siis 2v vanha silver,merenrannalla ajoa keskimäärin kerran viikossa,tai kahdessa. Ja hyvin pärjää ilman myrkkymaalia,pesty kerran kesässä pienellä autoharjalla uintireissun(kahlaus) yhteydessä sekä syksyllä HETI VÄLITTÖMÄSTI!!! nostettaessa hyvin kunnon harjalla. Pohja on kuin uusi eikä tarvitse käyttää mitään syövyttäviä aineita. Suosittelen!
Ei myrkkyväriä aluveneen pohjaan?
kuu-ukkeli
3633
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jaa?
Eikö ole yhtään rokkoa pohjassa??
Yleensä mitä vaan, mitä vedessä liottaa, saa suojata maalilla.
No ihan kiva että sun ei tarvinnut maalata. Ainakin kannattaa sitten pestä sitä pohjaa kesäkaudella, jos ilman maalia sinnittelee.
Meren suola ja rokkopitoisuus vaihtelee aika paljon sen mukaan ollaanko jossakin Perämeren joen suulla tai Hangossa.
Jeps. Rokkoa oli hieman mutta lähtee hyvin harjaamalla ja hankaamalla.
Tarkennan vielä että pohja pitää pestä heti nostettaessa ja siihen pesuun kannattaa hommata kunnon välineet- itellä kaksi lattian pesuharjaa jossa toisessa suora muovireuna millä rokot lähtee ihan iisisti pois. On kyllä 15v kokemus vastaavasta 5 m lasikuitupaatistakin jossa myrkkyväri pohjassa.Pestävä senkin pohja on nostettaessa. Kun pesee maalaamattoman aluveneen pohjan nostettaesssa hyvin ja huolellisesti hyvillä välineillä(alle 1t homma)niin keväällä ei tarvi pohjalle tehdä mitään. SUOSITTELEN!