Näimme tänään kahdeksan pientä linnun poikasta, noin nyrkin kokoisia, jotka uivat ja piipittivät kovasti eikä emoa näkynyt missään. Nämä pienet poikaset harhailivat yhdessä ja erikseen. Päälaki oli musta, posket valkoiset ja muuten tumma untuva, jossa oli muutama valkoinen pilkku. Minkähän linnun poikasia?
Seurasin poikasia aika kauan eikä emo ilmestynyt. Jättääkö emo poikasensa niin pitkäksi aikaa yksin vai olivatko nämä orpoja? Niin pienet linnut tuskin selviävät ilman emoa kovin pitkään.
Samalla paikalla näin vähän kauempana lisää poikasia ja aikuisen linnun, mutta kun nämä mustapäiset poikaset uivat sinne, ne eivät lähteneet sen linnun matkaan. Onko millään linnulla yli 10 poikaset pesueita? Tosin kun näin uudestaan mustapäiset poikaset, niitä näkyi enää viisi, joten en tiedä lähtikö osa aikuisen linnun matkaan vai harhailiko ne jossain muualla.
Mieltä jäi painamaan pienet ja suloiset linnun poikaset uimassa piipittäen ilman emoa. Onkohan enää mitään mitä voisin niiden hyväksi tehdä, aikaahan on jo kulunut muutama tunti.
Poikaset ilman emoa?
Huolestunut
2
801
Vastaukset
- lippa
puuttua luonnon kulkuun. Niiden emo on voinut olla ihan hyvin näkemäsi lintu ja jos ei, niin mitä sitten. Luonnossa tapahtuu kaikenlaista niin kuin täällä meidän ihmistenkin elämässä. Kuolee ne linnut ennemmin tai myöhemmin viimestään syksyllä metsästäjien ampumana.
- juho
Niitä ne ovat kuvauksesta päätellen. Eipä tyilanteelle voi oikeastaan mitään, ne pärjäävät jos pärjäävät. Vesilinnun poikanenhan on jo varsin aloitteelline eli pystyy hankkimaan ruokansa itse, mutta alttius pedoille on tietysti suurempaa ilman emoa kuin emon kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662298Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381893Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣281602Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1711560Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.921366Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1841214Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1221170Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬241130En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9952- 77949