mistä

tunnistaa

onko ADHD vai Asperger?

Lapseni koulussa opettaja sanoi, että ei kummastakaan vaan kaikki ei ole älyllisesti samantasoisia. Ts. lapsi ei opi tyhmyyttään ja hänen mielestä on laiska. Häiritsee tunteja ja ei jakssa keskittyä ja puhuu koko ajan, tavarat katoavat jne..

Onko kokemusta?

3

561

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kettu.nen

      sanoa kukaan muu tuohon juuta eikä jaata varmaksi kuin lääkäri neurologisten tutkimusten jälkeen, joten kipin kapin lähetettä metsästämään, sillä sen saamiseen voi mennä vuosia, joten älä jahkaile jos asia mietityttää.

    • as-äiti

      Lapsi ei tietentahtoen ole oppimatta, se on aika varma.

      Adhd on ylivilkkaus ja keskittymishäiriö. Tosin esiintyy monimuotoisena. Asperger tuo mukanaan monia erillaisuuksia; oppimivaikeutta, hahmotusongelmia, aistiongelmia... Nämä voivat myös tulla kyseeseen yhdessä samalla henkilöllä. Meillä poika 14v jolla as adhd.

      Opettajan kommentit kyllä kertovat selvästi tietämättömyydestä ja hänen kantansa kannattaa jätää omaan arvoonsa. Ota yhteys koululääkäriin, koulupsykologiin tai terveyskeskukseen niin auttavat eteenpäin. Yksi mahdollisuus on myös varata yksityiselle neurologille aika, silloin kannattaa valita aspergeriin perehtynyt lastenneurologi.

      Opettajajalle voit myös kertoa että koulun velvollisuus on antaa lapselle kaikki tuki mitä hän tarvitsee oppiakseen, oli oppimisvaikeuksissa kyse mistä vain vaikka siitä laiskuudesta.

    • leima ei kulu!

      Nyt äkkiä tutkimuksiin, kotikonstein tunnistaminen ei edes hyödytä, koska sitä ei koulussa oteta vakavasti!
      Joko kunnan lääkärille/psykologille ja lähetettä vinkumaan tai sitten yksityiselle tutkimuksiin!
      Kunta ei yleensä anna lähetettä ennen psykologin arviota ja tämä hidastaa tutkimuksiin pääsyä paljon.
      Yksityisesti pääsee ehkä nopeammin tutkimuksiin, mutta asiantuntijalääkärin löytäminen voi olla vaikeaa. Ja rahaa tutkimukset vaativat. Itse kävin helsingissä yksityisesti tutkimuksissa, sillä ole aikuinen ja siksi kunnallisesti tutkimuksiin pääsy olisi ollut toivotonta... Tutkimuksille tuli hintaa yli 700 euroa, mutta näin jäkikäteen sanoisin, että kyllä kannatti!
      Kun ongelmalle sai nimen, sitä oli helpompi lähestyä ja avunsaaminen mahdollistui.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      47
      7715
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4273
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3745
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3210
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2906
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      68
      2632
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      64
      2508
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      57
      2444
    9. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2349
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2296
    Aihe