Kalpea tyttö

Huolestuttaa, kun meiän 9-vuotias tyttö on niin kalpea. Mistähän johtunee vai onko ihan normaalia?
55436
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ensinnäkin jos ei juuri ole ulkona niin eihän sitä sisällä rusketu ja saa ns tervettä ihonväriä. Se voi olla merkki siitäkin ettei veriarvot ole kohdallaan eli mm aliravitsemus ja erilaiset puutostilat kuten anemiat aiheuttavat kalpeutta ja ennen sanottu vähäverisyys on kai aika hyvä kuvaamaan sellaisen ihmisen olemusta ja kasvoja.

Niin ja jotkuthan on aina ikuisesti kalpeita, mutta kai sen olisi tjo huomannut joskus aiemminkin? Meillä yksi lapsista ei juuri rusketu ja väri häipyy auringon mukaan samoin tein. On sitten tummine tukkineen oikea haamu tai kalkkilaivan kapteeni, mutta poskiin tulee puna ulkona yms tilanteessa jolloin näyttää ihan terveeltä kuitenkin.

Äänestä

hoidossa ihan huomauttivat että kun on niin väritön naama, että kannattaisi veriarvot katsoa. No hg oli 130 mikä on lapselle hyvä. Itsekkin olen todella vaalea ja verisuonet pinnassa joten näytän todella kalkkilaivan kapteenilta tummine silmän aluksineni. Itselläkin kuitenkin veriarvot kohdallaan. Toisilla on vaan vaaleampi ihonväri jolloin silmäaluksetkin korostuu. Jos tyttäö syö hyvin ja monipuolisesti ja on muutenkin reipas ja ulkoilee niin tuskin hätää. Ainahan voi kuitenkin käydä hemoglobiinin tarkistuttamassa jos vaikka tarvitsee rautakuurin. Sitten ei ainakaan anemiaa tarvitse peljätä kun varmistaa veret.

Äänestä

Vaalea leipä pois ja tumma tilalle.Jos ei tykkää tummasta leivästä,laittaa päälle makkaraa ym niin ett leipä kelpaa.Ja porkkanaa.
Ruis ja karoteeni auttaa ihoa tummenemaan,porkkana kesällä auttaa ruskettumaan ja estää ihoa palamasta.
Eihän nuo hoitoja ole vaan kannattaa se kokeilla.

Äänestä

Meidän 12v tyttö oli kovassa flunssassa, jonka jälkeen on ollut kalpea ja väsynyt. Säikähdin kyllä että onko veriarvot ihan pielessä. Tytön poskilla on kuitenki pieni puna koko ajan. Sanoo että on ihan hyvä olo. Jaksaa puuhata. Jos lapsi on kalpea, mutta jaksaa puuhata ja on iloinen, nii en huolestuisi. Jos kalpea, väsynyt ja ihan veto pois koko ajan, nii tilaisin ajan lääkäriin.

Äänestä

No kyllä ne veriarvot on silti hyvä tarkastaa vaikka olisikin pieni puna poskilla, etenkin jos se on siinä koko ajan...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kalkkilaiva kirjoitti:

Huolestuttaa, kun meiän 9-vuotias tyttö on niin kalpea. Mistähän johtunee vai onko ihan normaalia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu