Enkä ole nähnyt enkä kokenut näin vähäälyisistä ministereistä koostuvaa valtion johtoa, Kekkosen ajan virkamieshallituksetkin olivat tavallisen kansalaisen kannalta katsottuna moninverroin turvallisempia ja asiallisempia hallituksia kuin nykyinen Vanhanen / Katapultti hallitus, jolla ei ole hyttysen jätöksen vertaa älyllistä kykyä hoitaa maan asioita, ilman kasvottoman markkinatalouskapitalistin KÄSKYTYSTÄ.
Muistan Suomen hallitukset
vuodesta 1956 asti
3120
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Muistat aivan oikein. Mieheni on seurannut poliittista eliittiä yhtä kauan, ja sanoi, että aivan näin se on kuin kirjoitat.
Itse Kekkosen aikana syntyneenä totean saman asian toteen. Nykyinen Vanhanen/Katapultti -hallitus saisi hajota tai Halosen pitäisi hajottaa se, jotta tulisi älykkäämpiä ja viisaampia ministereitä valiokuntineen päättämään kansan asioista eivätkä omista eduistaan.
Nimenomaan EU:n markkinatalouskapitalismi käskee mm. Vanhasen hallitusta toimimaan kansan vastaisesti. Viime syksynä eräs kansanedustaja sanoi Arkadianmäen portailla ulkona: "Ei meillä ole enää mitään vaikutusta. Kaikki päätökset tulevat EU:sta." Tämä kertoo suomalaisen sisun häviämisestä identiteetistämme, toisin Kekkosen aikana.
TUPO-aikakaudella rakennettiin Suomeen pahimmanlaiset palkkavinoutumat. Nyt niitä puretaan. Järkikin sanoo ettei joka alalla voida maksaa yhtä suuria palkankorotuksia, eihän alojen tuottavuus kehity samaa tahtia.
Suomessa julkinen sektori on aiva liian suuri. Hoitajille voidaan maksaa parempi palkka jos juliista sektoria kevennetään vaikkapa 20% seuraavien vuosien aikana. Näin saadaan työvoimaa myös yksityiselle sektorille, jolla alkaa olla osaavasta työvoimasta pulaa.
Laman jälkeen toteutettu "solidaarinen palkkapolitiikka" on ollut surkeaa ja jäljet näkyvät nyt. Kuten kusisi pakkasella housuihin, hetken lämmitti muuta myöhemmin harmittaa.
Nykyisellä hallituksella ei tietenkään ole mitään tekemistä tämän asian kanssa, vaikka asiasta tietämättömät niin kuvittelevatkin.
mitään tekemistä tämän asian kanssa.
KYLLÄ ON JA PALJONKIN.
1. Kepu on ollut lähes aina hallitusvastuussa.
2. Kokoomus on ollut hallituksessa sekä oppositiossa aina vastustamassa valtion ja kuntaalan, erityisesti naisvaltaisien, palkankorotuksia.
3. Ja kesto puolue RKP- on ollut aina Kokoomuksen vankkumaton tukija.
Kun tunnustat nimimerkki "nykyisin" tosiasiat ensin, niin luulen että luovut väitteestäsi, että nykyisellä hallituksella ei olisi mitään tekemistä tämän asian kanssa!!!!!