Eli 3 hengen carolina sohva on parhaanpäivänsä elänyt - onko kokemusta istuuko tuo IKEAN KLIPPAN sohvan irtopäällinen tuohon malliin?
Askon omat irtopäälliset maksavat lapsiperheelle liikaa...
Askon omat irtopäälliset maksavat lapsiperheelle liikaa...
Vastaukset 5
Vanhimmat
Meni nuo irtopäällyset sekaisin eli EKTORP irtopäällynen näyttänee samalta kuin askon caroline sohva....
Minuakin kiinnostaisi sama asia? Onko kukaan kokeillut??
ei valitettavasti käy Askon Carolina sohviin. Itsellä oli sama ajatus koska nuo Ektorpin huput ovat sen verran halvat että ajattelin säästää. Otin Carolinasta mitat ja menin sitten Ikeaan mittailimaan Ektorppia ja huomasin ettei onnistu. Ensinnäkin Ektorpin selkänoja on kapeampi ja tyynytkin tais olla ihan himpun verran naftimmat. Huokaus.... Niinpä nyt useamman kuukauden jälkeen marssin eilen Askon liikkeeseen ja jätin tilauksen irtopäällisistä sisään. 2 hh ja 3 hh sohvien päällisien yhteishinnaksi tuli 820,- euroo. Kerranhan se kirpaisee ja koska nuo sohvat on niin ihanat löhötä niin poiskaan en vaihda. Kangas vain alkoi näin 10 vuoden käytön jälkeen tökkimään. Laatuun kannattaa kuitenkin aina panostaa. Ovat varmaan pitkäikäiset. Neljän viikon toimitusajalla lupasivat.
Minulla myöskin Carolina 10 v vanha, ostin huutonetistä Ektorp-päällisen 3-istuttavaan, hieman tiukkaa teki rungon päällinen, mutta mahtui. Tyynyjen päälliset ovat reilun kokoiset, joten hyvin mahtuivat.
Ikean Ektorp-soffan päälliset käyvät hyvin Askon Carolina-soffaan, vähän takaanta sivuilta jäävät lyhykäisiksi, mutta seinää vasten se ei näy ja hiukka joutuu ponnistelemaan saadakseen käsinojista kohdilleen, ihan kokonaan eivät nappiin osu, muttei ole koskaan sisustussilmääni tai muidenkaan haitannut = )
Vuosimallia 1998 olevaan Caroliina-soffaani olen ostanut Ikeasta valkoiset&beiget irtopäälliset ja nyt muutaman vuoden kokemuksen jälkeen voin siis sanoa olevani erittäin tyytyväinen! Askon omat päälliset kalliit, samoten v.2002 ompelijalla teettämäni päälliset - niihin en enää päädy, jos en voita lotossa!
1½ vuotta sitten käydessäni Vantaan Ikeassa, vastaan tuli tarjous 3h Ektorpin päällisistä: 19e! Värinä vaan oli -kylläkin kaunis - vaaleanpunainen, muttei meille käyvä, joten se tarjous oli jätettävä väliin = (