Yllätys: Uusi C5 tulee Kiinasta

Ainakin uusimmassa Tuulilasi-lehdessä oli tällainen maininta. Kiinassa avataan aivan lähiaikoina tuotantolinja, jossa tehdään C-vitosia. Ei ollut mainintaa valmistetaanko autoa myös Ranskassa. Uskoisin, että kyllä.

Kiinalainen laatu on oman kokemukseni mukaan ollut huonoa, mutta nyt on pakko odottaa kunnon jälkeä. Uusi C5 on Citroenin on eräs kautta aikain tärkeimpiä tuotteita, joten sitä ei kyllä saa mennä mokaamaan. Missähän on nykyiset C5:t mahdettu tehdä? En ole koskaan asiaa ennen ajatellut, mutta nyt sekin tuli mieleen.

9

2741

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Intiasta
    • että kiinassa

      Omalla alallani tuotteet ovat moninkertaisia hinnaltaan autoon verrattuna (myös kooltaan). Euroopan myyntiä varten tehtaat suomessa ja saksaa varten tuottavat tuotteet euroopassa.Aasiaa varten on tuotanto kiinassa. Pohjoisamerikkaa varten Pensylvaniassa.Ja Latina-amerikan tuotteet Meksikosta.Eli älä heti riemastu että saat sen kiinalaisen tuotteen ranskasta.Se päivä tule kyllä vielä.Mutta ei tänään eikä huomenna,ehkä vasta ensi vuonna....riippuu osittain myös sinusta..

    • Tänne asti?

      Nythän on niin, että Citikoita on jo pitkään tehty Kiinassa paikallisia markkinoita varten. Kannattaa muistaa myös se, että Kiinan talous ja autojen myynti kasvaa kohisten. Jos myynnin kasvu jatkuu sellaisena kuin se nyt on, Kiinassa myydään muutaman vuoden päästä enemmän autoja kuin USA:ssa. Ja eiköhän ne markkinat Intiassa ja myös muualla sillä suunnalla ole kasvussa.

      Eli onko tosiaan tarkoitus tuoda Kiinasta autoja Eurooppaan asti? Tuntuu aika oudolta, koska Korealaiset ja Japanilaisetkin valmistajat rakentavat tehtaansa mieluummin eurooppaan.

      • Eurooppaa

        varten valmistetaan Ranskassa Rennesin tehtaalla.

        Tiedot tehtaasta: Created in 1961, the Rennes plant manufactures Citroën C5 (sedan and stations wagons), Citroën C6 as well as Peugeot 407 (coupé, sedan and SW). The plant has been chosen to manufacture the whole Peugeot and Citroën vehicles of the mid to upper range segment (corresponding to the platform 3).

        The plant has four main lines: stamping, body-in-white, paint and assembly.

        In 2006, the site reached 240,000 vehicles produced.
        Workforce 9,500

        Uuden C5:n valmistus aloitetaan ensimmäisen kerran samaan aikaan myös Kiinassa Citroenin sikäläisillä tehtailla, koska ostajia arvioidaan sielläkin olevan riittävästi tuon kokoiselle automallille.

        http://www.psa-peugeot-citroen.com/en/psa_group/sites_b4.php


      • tulee uusia autoja

        liikenteeseen tällä hetkellä 1100 kpl per päivä. Siellä on mm. ZX:iä paaaalljooonn. Takseina oli useita 300000-500000km ajettuja ja hyvin vaan pelasivat. Kunto oli ihan kohtuullinen noissa.


    • Kiinasta

      C4 sedania myös Kiinasta Eurooppaan. Tällaista on myös suunniteltu.

      • valmistetaan myös

        Palomarin tehtailla lähellä Buenos Airesia C4 Sedania Latinalaisen Amerikan markkinoille. Valmistus on alkanut heinäkuussa 2007. Kiinassa vastaavan mallin - Kiinassa nimellä C4 Triomphe - valmistus alkoi kesäkuussa 2006.


      • .......... .
        valmistetaan myös kirjoitti:

        Palomarin tehtailla lähellä Buenos Airesia C4 Sedania Latinalaisen Amerikan markkinoille. Valmistus on alkanut heinäkuussa 2007. Kiinassa vastaavan mallin - Kiinassa nimellä C4 Triomphe - valmistus alkoi kesäkuussa 2006.

        ..tulevatko C4-sedanit Eurooppaan Aasiasta vai E-Amerikasta. Kumpikaan tuskin on suurempi kulttuurishokki. Suomeen on tuotu autoja Canadasta, USA:sta ja Meksikosta, tuskin se Argentiina sen kummempi tuontimaa on. Ja aasialaisilla autoilla suomalaiset ovat tykänneet ajaa jo vuosikymmeniä.


      • Brasiliasta
        .......... . kirjoitti:

        ..tulevatko C4-sedanit Eurooppaan Aasiasta vai E-Amerikasta. Kumpikaan tuskin on suurempi kulttuurishokki. Suomeen on tuotu autoja Canadasta, USA:sta ja Meksikosta, tuskin se Argentiina sen kummempi tuontimaa on. Ja aasialaisilla autoilla suomalaiset ovat tykänneet ajaa jo vuosikymmeniä.

        Hoppaa Brasiliasta jo -70 luvulla alkoholi versiona.Mexikostahan tulee uusi WW kuplakin ja Cryslerin PT cruiser.J.n.e.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      147
      6999
    2. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      150
      5906
    3. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      125
      5086
    4. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      44
      4627
    5. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      55
      4028
    6. Oletko joutunut kestämään

      Mitä olet eniten joutunut kestämään?
      Ikävä
      67
      3198
    7. Itkin oikeasti aamulla taas

      Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.
      Ikävä
      55
      3120
    8. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      25
      2822
    9. Where are you

      Now 🫂☕️🩷
      Ikävä
      42
      2384
    10. Naiselle hyvää viikkoa

      olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢
      Ikävä
      16
      2313
    Aihe