Starttasin Perkinssin 49 heppasen koneen loppukesän ja syksyn kääntämällä virta-avaimesta ja sitten esim. ruuvarin kahvalla naputtelin solnoidin kylkeen niin lähti aina starttaamaan.Muuten välillä vain naksahti tai ei tapahtunut mitään.
Onko tälle mitään korjausmahdollisuutta.
Ja löytyykö joltakin nurkista myytäväksi kyseistä kapinetta.
Onko tälle mitään korjausmahdollisuutta.
Ja löytyykö joltakin nurkista myytäväksi kyseistä kapinetta.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Vika ei välttämättä ole solenoidissa. Startin hiilet saattavat olla lopussa tai jumittavat. Solenoidissa on näet kaksi käämiä: veto- ja pitokäämit. Vetokäämi on sarjassa starttimoottorin kanssa ja tekee varsinaisen kytkentätyön, pitokäämi vain pitää vedon päällä, se ei yksin jaksa vetää. Sillä hetkellä kun kontaktori sulkeutuu, jää vetokäämi pelistä pois. Lyhyesti siis: jos moottorin puolella on huono kosketus tai katkos, ei solenoidi vedä. Jotakin ääntä saattaa kuulua, kun pitokäämi yrittää vetää.
Muistin nyt että purin keväällä startin tämän takia ja tarkistin hiilet ja puhdistin niin hiilet olivat pitkät ja hyvät. Neljä hiiltä niin taikatempuilla melkein piti takaisin laittaa, keittiön pöytä jäi iki mustaksi.
Solenoidin alla on sellainen peltipönttö jota ei tarvitse kuin hipaista niin silloin käynnistyy.
Että startti vaikuttaa hyvältä.
Laitteet on vuodelta 1964 ettei ihan uutta "volvo pentaa"
Voisitko kuvailla tarkemmin tuota peltipönttöä ja sen sijaintia? Onko solenoidilta moottoriin menevä paksu johto kunnossa? Entä akulta tuleva pääkaapeli ja solenoidin päähän tuleva herätejohto liittimineen? Tämä hipaisulla starttaaminen viittaa vahvasti kosketushäiriöön. Huomaa, että johto voi olla poikki eristysvaipan sisältäkin. Näin käy helpostikin jos liitos on tehty juottamalla ja johtoon kohdistuu liikerasitusta. Tällöin johto tuppaa katkeamaan tinauksen saumakohdasta.
Menin vielä "ajatuksen taakse" ja kysyisin minkä tyyppinen startti on kyseessä? Elikkä onko solenoidi "reppuselässä" startin päällä vai onko se erillään elikkä pelkkä kontaktori jossa aikoinaan oli joskus jopa painonappi pakkokäynnistystä varten?
Kävin tuossa selailemassa sivustoja. Näyttäis että Perkins 4.108:ssa (se kai on kyseessä?) on käytetty kahta eri lajin Lucaksen startteja. Toinen tämä reppuselkäsolenoidilla ja toinen ilman bendix:in sähköistä siirtomekanismia. Sivumennen sanoen, Sinun kannattaisi mennä selaamaan vanhoja keskusteluita tällä Suomi24:ssa. Tarkemmin: moottorivenepalstalla 28.6.2004 alkanut juttu "venesähkö ongelmia". Sen lopussa on nimim. tomape antanut linkin pdf-sivustolle josta löytyy varsin kattava remonttimanuaali.