DNA laskutus virhe?

ulfon

en hauku DNA:ta mutta en myöskään kehu.

minulle tuli todella outo lasku DNA:lta, minulla pitäisi olla yhden megan nopeus ja siitä syntyvä kuukausi maksu, mutta nyt viime laskussa tulikin 29.90 euron lasku. nyt olen yrittänyt selvittää asiakaspalvelun kautta tätä asiaa, mutta en saa mitään irti DNA:sta, koska kun testaan omaa nopeutta niin se on hieman yli yhden megan, siis sama nopeus mikä on DNA:n kahden megan laajakaistan alin mahdollinen nopeus.

täytyy sitten vaan maksaa kahdesta megasta.

7

1041

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vainaja

      minulla on kuules soneran 1M kaapeli ja nopeus on hieman yli megann ja maksan silti vain yhdestä megasta.

      olettaisin että dna:lla on sama käytäntö, mutta mistä sen voi tietää vaikka DNA:lla joutuisikin maksamaan ylimääräistä.

    • hengensalpaaja

      on olemassa maksuvelvollisuus eli asiakas maksaa laskunsa mukisematta, mutta tämä laskun voit jättää maksamatta ilman sen suurempaa mukinaa.

      • ulfon

        eli en siis maksa laskua, mutta onko Dna siis rikkonut lakia kun lähettää minulle ylisuuren laskun ja voinko tehdä valituksen ja saada korvauksia?


      • DNA mies
        ulfon kirjoitti:

        eli en siis maksa laskua, mutta onko Dna siis rikkonut lakia kun lähettää minulle ylisuuren laskun ja voinko tehdä valituksen ja saada korvauksia?

        olemme pahoillamme jos meiltä on tullut ylisuuri lasku, se on ollut valtava väärinkäsitys.

        soita nyt vielä kerran meidän asiakaspaleluun ja kerro asia rauhallisesti niin varmana ymmärtävät ja valituksen voit tehdä mutta korvauksia et saa.


      • oikein sikiää??

        Tiedoks vaan että Elisalla (ja muillakin) on sellainen systeemi että esim. 8 Mbps liittymässä voi nopeus olla minimissään 2 Mbps mutta yleensä vähän nopeampi, maksimissaan se voi olla tuo 8 Mbps mutta käytännössähän tohon nopeuteen on vaikea päästä. Eli sulla on ihan oikein tuo laskutus, jos kerran sopimuksissa sanotaan että miniminopeus on se 1 Mbps ja maksimi 2 Mbps.

        Eli ei anna aihetta valituksiin. Jos et ole tyytyväinen, voit irtisanoa sopimuksen mutta ota huomioon että dna ei ole rikkonut lakia eikä sopimusta vaan toimii sopimuksessa määritetyn mukaisesti!

        Tän siitä saa kun ette lue sopimuksia, ihan aiheetta siis narisette!

        Jostain syystä vaan tuntuu että ne kaikkein lukutaidottomat ja idiootimmat asiakkaat on kerääntyny just dnalle mikä on hemmetin huonoo tuuria.

        Esimerkkinä eräskin idiootti oli tyttöystävineen hankkinut dnan kännyliittymän, oli sitten monena kuukautena heittäneet dnan laskut suoraan roskiin kai luullen ettei tarvii maksaa. Sitten yllätys yllätys, tulikin karhumalasku ja eivät tajunneet että itse ovat aiheuttaneet tuon karhumalaskun, vaan alkoivat käymäään pyhää sotaansa netin välityksellä dnata vastaan (mikä olikin melkoisen surkuhupaisaa luettavaa että jollakin on niin vähän aivosoluja annettu ettei omia mokiaan huomaa vaan syyttää siitä operaattoria), oman tyhmyytensä paljastivat ja asia tulee säilymään tuoreessa muistissa vielä pitkään vaikka tuostakin tapahtumasta on jo vierähtänyt vuosia.

        Eli sanomani: lukekaa sopimukset ja toimitusehdot ym, maksakaa laskut ajoissa. Ei tule ongelmia eikä turhaa narinaa kummaltakaan osapuolelta!


    • sortavalan poika

      on ollut dna kaapeli nyt jo viisi vuotta ja en ole siihen lainkaan tyytyväinen. aloitan nyt kertomaan huonot puolet:

      1. kaapelikaistan piti avautua heti, mutta aukaisu kesti kaksi päivää

      2. vikailmoitusten toimeenpano hidasta

      3. asiakaspalvelu ei ole nykyaikainen

      4. jos asentaja tulee niin menee ilman lupaa sönkkimään tietokonetta

      5. lasku tulee aina perässä asiakas käynnistä

      6. jos havaitaan valtakunnallallinen tai alueellinen vika niin korjaus on hyvin hidasta

      on myös yksi positiivinen asia.

      1. kun menee käymään DNA: konttorissa niin tervehtivät sentään asiakasta

      • ei lainkaan mitä minulla

        1. aina on minulla avautunut sovittuna aikana.

        2. soitin ja kerroin viasta niin "meillä onkin nyt huoltomies liikenteessä, lähetän sen sinne", ei mennyt montaa tuntia niin vika oli korjattu.

        3. asiakaspalvelu on ollut ystävällisintä ja osaavinta mitä olen tavannut. sähköposteihin vastaavat melkein samantien ja puhelut asiakaspalveluun ovat ilmaisia.

        4. minun tapauksessani ei tarvinnut, mutta sehän kuuluukin heidän tehtäviinsä. et sinä autoakaan kutsu huoltamaan ja ihmettele kun huoltaja aukaisee konepellin.

        5. ei ole ikinä tullut

        6. jaa'a, eiköhän noin ole operaattorista riippumatta. itselläni ei moisia vikoja ole tosin ollut kertaakaan.

        1. itse kävin viime viikolla liittymän avaamassa äidilleni ja oli todella mukava ja ystävällinen myyjä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      138
      5104
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      25
      3376
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      113
      2684
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      47
      2358
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      261
      1791
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      47
      1729
    7. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1577
    8. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1546
    9. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1520
    10. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      19
      1281
    Aihe