Patteritermostaatin vaihto

Onnistuuko itse vaihtaa vesikiertoiseen patteriin termostaatti? Meillä yksi patteri, josta puuttuu koko termostaatti edellisen omistajan jäljiltä, päälle laitettu vain joku muovihattu.
Kellään tietoa/kokemuksia?
34279
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

toisinaan jätetään se muovihattu ja siitä säädetään käsin.

Äänestä

muovihattu päällä, eli jos siinä on kierrettävä muovihattu, jonka alla on näkyvillä se venttiiliä sulkeva ja avaava tappi eli kara, niin siitä puuttuu vain se sulkemista ohjaava osa eli termostaatti, joka lämpötilan mukaan painelee sitä karaa sisään tai laskee ulospäin.Sillä hatulla voi avata ja sulkea venttiiliä. Ota se hattu pois ja ruuvaa termostaattiosa tilalle ja kas - siinäpä on termostaattiventtiili paikallaan.

Äänestä

pois. Jos termostaatti on Danfoss, väännä se ensin nollille, sitten pane se karan päälle musta merkki ylöspäin ja tunnustele, että se menee koloon.
Tämän jälkeen väännä vasemmalla kädellä musta osa vasemmalle niin pitkälle kuin menee ja samalla paina koko termostaattia karan suuntaan. Tässä tarvitset vähän voimaa. Sitten päästät mustasta osasta irti. Tällöin jousi painaa termostaatin paikalleen. Sen jälkeen säädät termostaatin oikeaan numeroon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sakkeuz kirjoitti:

Onnistuuko itse vaihtaa vesikiertoiseen patteriin termostaatti? Meillä yksi patteri, josta puuttuu koko termostaatti edellisen omistajan jäljiltä, päälle laitettu vain joku muovihattu.
Kellään tietoa/kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu