joten olet näistä palkka asioista perillä.
Eli olen suunnitellut ensivuoden alkupuolella palkata työtekijän kun hommaa näyttä piisaavan. Kiinnostaisi pari juttua ,että mitäs se palkka kokonisuudessaan firmlle maksaa jos työstä maksaa vaikka 10€ tunti? joku kerran sanoi et laske tuntihinta 1.65:llä onko se noin paljon?
Homma olis siistiä ja kevyttä kokoonpano työtä johon annan opastuksen. Ammattikoulutusta tähän työhön ei tarvita. Tarkka,ahkera,jne(mahtaako löytyä!)
Mitä tällaisesta työstä pitää maksaa että siihen saa tekijän. Luulisin sen olevan 10€ kieppeillä
Asiallisia asiasta tietäviä kommentteja kiitos
Olet työnantaja
8
818
Vastaukset
- työntekijän kustnnuksista...
A )
Jos maksan työntekijälle vuoden aikana palkkaa x euroa, niin paljonko pitää maksaa muita maksuja?
Maksaa pitää TEL-maksu ( 17.1 ), sotu- ( jos ei syörjäseudulla niin 2.958% ), työttömyys-, ryhmähenki- ja tapaturmavakuutukset ( n. 2% jos ei kovin vaarallista hommaa ). Eli yhteensä noin 22% lisää. Lisäksi hieman perusmaksuja työterveydenhuollosta pakko maksaa.
B)
Jos työtunnin palkkakulu on X euroa, niin paljonko täytyy maksaa / työntekijän tekemä tehokas työtunti. Tähän otetaan huomioon sairauslomat, vuosilomat, koulutus ym. muut kulut. Tällöin kustannus on helposti tuon 65% tuntipalkan yli. - on oikea
ja sillä et sitten ole kusessa.
sotut vakuutukset lomat jne. kaikki pitää huomioida.
joten itse olen laskenut aina 1,85 ja hyvin on mennyt...tosin nyt olen siirtynyt käyttämään tmi kavereita niin ei tartte itse hoidella sivumaksuja...helpompaa ja varmempaa kun voi sanoa että tämän keikan jälkeen ei ole hommia ja soittelen kun tulee.- ddsfdsfsd
ja oikea, riippuu toimialasta. Esim. rakennusalalla ehkä mainitsemasi.
- asökfjlkasfjösakfjöskfjsöak...
ddsfdsfsd kirjoitti:
ja oikea, riippuu toimialasta. Esim. rakennusalalla ehkä mainitsemasi.
eikä se siitä alaa vaihtamalla muutu....rakennusalalla olen ja ihan sama menisinkö muulle alalle niin samaa kaavaa käyttäisin....voithan laskea vaikka 1,2 tai 0,8 ihan miten haluat mutta vituralleen menee ja komeasti.
- ddsfdsfsd
asökfjlkasfjösakfjöskfjsöak... kirjoitti:
eikä se siitä alaa vaihtamalla muutu....rakennusalalla olen ja ihan sama menisinkö muulle alalle niin samaa kaavaa käyttäisin....voithan laskea vaikka 1,2 tai 0,8 ihan miten haluat mutta vituralleen menee ja komeasti.
Alallani on muun muassa pieni tapaturmavakuutus ja vähemmän "selkävaivaisia" hunsvotteja, joten toteutuneet kertoimet ovat olleet pienempiä, mutta mitäs näistä kun kaikkitietävä on julistanut oikean vastauksen.
- moponen_
Se 1,65 on varmasti minimi, koska työllistämisen tarkoitus yrityksen kannalta on että se tuottaa tulosta taloudellisesti.
rakennusalalla saa kyl kertoa lähemmäs kahdella..
ja silloin on työntekijä vasta maksanut omat kulunsa eikä mitään tuottoa vielä työnantajalle..
raksalla kun on kalleimpiin kuuluvat tapaturmavakuutukset..
- 10€=20€
Jos työntekijäsi ei sairastele tms. voit kertoa 1,6-1.85e. Mutta jos/kun sairatuu, kerro kahdella.
Niin se vain menee. Ja tarkista hinnoittelusi (=kate) !!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as473071Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna232914- 502790
- 562618
Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.582518Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)482510On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle532271Pohdinttavaksi
No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä782168- 692068
- 452062