joten olet näistä palkka asioista perillä.
Eli olen suunnitellut ensivuoden alkupuolella palkata työtekijän kun hommaa näyttä piisaavan. Kiinnostaisi pari juttua ,että mitäs se palkka kokonisuudessaan firmlle maksaa jos työstä maksaa vaikka 10€ tunti? joku kerran sanoi et laske tuntihinta 1.65:llä onko se noin paljon?
Homma olis siistiä ja kevyttä kokoonpano työtä johon annan opastuksen. Ammattikoulutusta tähän työhön ei tarvita. Tarkka,ahkera,jne(mahtaako löytyä!)
Mitä tällaisesta työstä pitää maksaa että siihen saa tekijän. Luulisin sen olevan 10€ kieppeillä
Asiallisia asiasta tietäviä kommentteja kiitos
Olet työnantaja
8
849
Vastaukset
- työntekijän kustnnuksista...
A )
Jos maksan työntekijälle vuoden aikana palkkaa x euroa, niin paljonko pitää maksaa muita maksuja?
Maksaa pitää TEL-maksu ( 17.1 ), sotu- ( jos ei syörjäseudulla niin 2.958% ), työttömyys-, ryhmähenki- ja tapaturmavakuutukset ( n. 2% jos ei kovin vaarallista hommaa ). Eli yhteensä noin 22% lisää. Lisäksi hieman perusmaksuja työterveydenhuollosta pakko maksaa.
B)
Jos työtunnin palkkakulu on X euroa, niin paljonko täytyy maksaa / työntekijän tekemä tehokas työtunti. Tähän otetaan huomioon sairauslomat, vuosilomat, koulutus ym. muut kulut. Tällöin kustannus on helposti tuon 65% tuntipalkan yli. - on oikea
ja sillä et sitten ole kusessa.
sotut vakuutukset lomat jne. kaikki pitää huomioida.
joten itse olen laskenut aina 1,85 ja hyvin on mennyt...tosin nyt olen siirtynyt käyttämään tmi kavereita niin ei tartte itse hoidella sivumaksuja...helpompaa ja varmempaa kun voi sanoa että tämän keikan jälkeen ei ole hommia ja soittelen kun tulee.- ddsfdsfsd
ja oikea, riippuu toimialasta. Esim. rakennusalalla ehkä mainitsemasi.
- asökfjlkasfjösakfjöskfjsöak...
ddsfdsfsd kirjoitti:
ja oikea, riippuu toimialasta. Esim. rakennusalalla ehkä mainitsemasi.
eikä se siitä alaa vaihtamalla muutu....rakennusalalla olen ja ihan sama menisinkö muulle alalle niin samaa kaavaa käyttäisin....voithan laskea vaikka 1,2 tai 0,8 ihan miten haluat mutta vituralleen menee ja komeasti.
- ddsfdsfsd
asökfjlkasfjösakfjöskfjsöak... kirjoitti:
eikä se siitä alaa vaihtamalla muutu....rakennusalalla olen ja ihan sama menisinkö muulle alalle niin samaa kaavaa käyttäisin....voithan laskea vaikka 1,2 tai 0,8 ihan miten haluat mutta vituralleen menee ja komeasti.
Alallani on muun muassa pieni tapaturmavakuutus ja vähemmän "selkävaivaisia" hunsvotteja, joten toteutuneet kertoimet ovat olleet pienempiä, mutta mitäs näistä kun kaikkitietävä on julistanut oikean vastauksen.
- moponen_
Se 1,65 on varmasti minimi, koska työllistämisen tarkoitus yrityksen kannalta on että se tuottaa tulosta taloudellisesti.
rakennusalalla saa kyl kertoa lähemmäs kahdella..
ja silloin on työntekijä vasta maksanut omat kulunsa eikä mitään tuottoa vielä työnantajalle..
raksalla kun on kalleimpiin kuuluvat tapaturmavakuutukset..
- 10€=20€
Jos työntekijäsi ei sairastele tms. voit kertoa 1,6-1.85e. Mutta jos/kun sairatuu, kerro kahdella.
Niin se vain menee. Ja tarkista hinnoittelusi (=kate) !!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat
En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?712571Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset
Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U892446Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?
Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut202181Purralla luistaa hihna isolla pyörällä
Näki taas eilisillan tv-tentissä kuinka paniikissa oli kannatusromahduksen takia. Ei saanut kuin tiuskittua yksittäisiä451854Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan
kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai941820Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia
joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin1171727Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?
Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä2591679Haluat nainen torjua minut
Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si111158Mitä koululla tapahtui?
Onks kellää mitää vinkkilöit miks helikopteria tarvittii vuoksenniskan koulul https://www.is.fi/kotimaa/art-200001193287251107Persuilla kannatusromahdus - enää 13,5%.
Ylen tuorein puolueiden kannatusmittaus kertoo, että persujen kannatus on enää 13,5 prosenttiyksikköä. Kepu on mennyt he3251040