Täällä on ollut tämä kysymys useastikin, mutta vastausta vaan ei tule. Mitkä olivat perustelut kun SRK päätti korvakorujen olevan synti.
Mikä korvakoruissa on
syntistä?
716708
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 71
Vanhimmat
..ainakaan samalla tavalla kuin tv-kieltoa. Joissakin lestadiolaisryhmissä verhotkin ovat olleet syntiä, voi olla vieläkin. Pietismiin ja herännäisyyteen liittyi ajatus, että haluttiin elää jotenkin pyhempää, alkuperäisempää ja kristillisempää elämää kuin tavalliset kirkkouskovaiset. Siihen varmaan perustuu nämä omituiset, epäjohdonmukaiset perinnäissäännökset. Protestanttisuudessa on muutoin painotettu pelkän uskon merkitystä, toisin kuin katolilaisuudessa.
kuitenkin olemassa, koska korvakorusynti on kadottava jokaisella paikkakunnalla vl-ihmisten keskuudessa.
korvakoruista ei ole minkäänlaista päätöstä, vaan ehdottomuus suhteessa korvakoruihin se, mitä vl:suudessa on jäljellä pietisestä korujenvälttämistraditiosta.
Toisaalta kohtuutta opetetaan myös muiden korujen kohdalla, perusteena se, ettei uskovaisen sovi olla joulukuusi.
-sanonta. Sillä vältetään se, ettei tarvitse perustaa Raamattuun käsitystään.
Täällä oli hyvä lainaus Raamatusta, miten siellä opetetaan. Se ei oikein sopisi kai vl-käytäntöön, mutta vertaus joulukuusesta sopii paremmin.
Joulukuusikin on eräs tapa, jolla viedään ihmisten ajatuksia pois Joulun tärkeimmästä asiasta. Sillä on aattopäivänä melkein epäjumalan merkitys.
mutta korvakoru on synti.
Nimim: Lukko edessä
Kun juhlitaan Kristuksen syntymäjuhlaa, siihen ei pakanallisia hahmoja tarvita. Aamen.
Kas kun ne eivät oleet varsinaisesti syntiä enne hoitokokouksia?
En ole täysin varma joten kysyn yhtä asiaa sivuavaa teemaa. OLIKO tapana että vl lapsuudenkristityillä ei ollut korvakoruja? Vai toisilla oli ja toisilla ei ollut?
KUITENKIN tiedän että uskovaisilla oli korvakoruja ainakin parannuksen tehneillä. Eikä rajaa vl ja muiden välille piiretty korvakoruilla. Ei ennen hoitokokouksia.
Korjatkaa jos olen väärässä. Mutta ajattelisin että korvakorut tai koruttomuus meni samalla lailla ennen myös vl kuin valtaväestössäkin. Eli maalla vähemmällä osalla ylipäätään oli korvakorut kuin kaupunkilaisilla.
Vaikka siis tarkaa tietoa ei ole siitä miski korvakoruttomuus nousi vl arvoon arvaamattomuuteen. Faktaa on se että korvakoruilla ei enne piiretty näitä rajoja niin kuin nykyään. Korvakorut siis eivät oleet mikään pahenuksen aihe tai luopumisen kohde. Vaan korvakorulliset ja koruttomat naiset ovat kulkeneet sisarina samassa joukossa.
Missä vaiheessa se siten meni siihen että korvakoruttomuudesta tuli uskon tunnusmerkki niin se on tapahtunut joskus 50-60-70 lukujen aikana yhdessä muunkin "rakennemuutoksen" kanssa.
Odotan kuin myös vastausta kysymykseen että mikä korvakoruissa on syntiä tänäpäivänä kun se ei syntiä ollut vielä vuosisadan vaihtuessa?
Näitähän on kuultu monia.. SRK saattaa katsoa ihmisen päältä sydämen tilan, mutta Jumala ei varmasti ole yhtä pikkumainen.
Väitit taannoin, että ennen hoitokokouksia tervehdittiin Jumalan terveellä muitakin kun vl:ia. Kysyin asiasta 1950- ja 60-lukua eläneiltä ja he olivat eri mieltä kanssasi siitä. Silloinkin Jumalan terveellä tervehdittiin vain uskovaisia. Ei tietenkään voi sanoa varmaksi, onko ollut poikkeavia alueellisia käytäntöjä, jotka olisivat yhtenäistyneet 70-luvulla. En kuitenkaan usko siihen.
Nyt väität suhtautumisessa korvakoruihin tapahtuneen vastaavaa muutosta ja luulen, että olet väärässä - taas.
Oma veikkaukseni on, että tultaessa 1900-luvun alusta 1980-luvulle päinvastoin on vl:suudessa on tapahtunut lieventymistä suhtautumisessa moniin ilmiöihin. Tuo "1970-luvun hoitokokoukset muuttivat kaiken" vaikuttaa jokseenkin epämääräiseltä mytologialta eikä oikein pure ihmisiin, joilla vl-sukulaisia, joilta kysellä asioista.
Olen muuten Lönnrot.
että jollain tasolla olet oikeassa. Kuitenkin toisenlaisesesta "kutuuriperinnöstä" vl herätysliikessä olen kuullut niiltä jotka alkavat lähennellä iältään ennemin 100 vuotta kuin 50 vuotta.
Mutta ehkä on niin että kaikki "negatiivine" tai omista luuloista poikkeava mitä nämä vanhat ihmiset puhuvat voidaan kuitata sillä että heillä alkaa "näkö hämärtyä ja muisti pettää". Näin olen kuulut puhuttavan, joka tosin pahentaa minua syvästi. Koska heidän puheet kuitenkin ovat yhtenevät keskenään. Mitä taas nuoremman polven puheista ei voida aina sanoa.
Osittain olet oikeassa siinä että suhtautuminen johonkin on "lieventynyt". Kuitenkin kauneus on katsojan silmässä tässä kohdassa sikäli että vanhenpiväki pahekusuu aina nuorisoa riipumatta siitä onko nuoriso todellisuudessa pahempaa kuin he olivat aikanaan. Eli sukupolvien välinen kuilu kuitenkin on todellisuutta.
Eli ehkä tämän päviän vanhempi polvi on kasvatettu sietämään erillaisuutta enemän kuin aikaisemmat sukupolvet. Ehkä heidän on vähän ollut pakkokin kasvaa siihe. Tämä luo mielikuvan "lieventymisestä" mistä todellisuudessa ei ehkä kuitenkaan ole kysymys. Vaan lieventyminen on jossain mielestä "näennäistä" tai se on tapahtunut "olosuhteitten pakosta". Siitä että aitoon todelliseen muutokseen ihmisten asenteissa ja kyvyssä siteää asioita ollaan pakon edessä taivuttu.
Mutta onko muutos todellista siihen en usko kaikilta osin. Lähinnä siinä merkityksessä että vaikka ihminen sietää jotain asiaa hän ei ehkä sitä kuitenkaan hyväksy.
Faktaa on se että vl joukossa on ennemin kulkenut niitä joilla on ollut korvakorut korvissa. Nyt tilanne on se että paranuksen teon ohessa "vähän niinkuin oletetaan" että korvakorut laitetaan pois.
Minä kysyinkin tätä asiaa. Ovatko ne jotka kulkivat korut korvissa parannuksen tehneitä eikä lapsuuden kristittyjä?Kovin ulkoisissa asioissa on parannus jo se on korvakoruissa.
Korvakorullisia ihmisä on menneinä vuosikymmeninä ollut vl piirissä. Ketä he ovat olleet? Miksi heiltä ei uskon ehtona ja merkkinä "vaadittu" noiden korujen riisumista?
Olen nähnyt nimittäin alkuperäisiä kirjeitä, jossa vl-ihminen tervehtii uusherännyttä kirjoittamalla Jumalan terve, Hyvä Veli" kirjeensä otsikkoon. Samoin uusherännyttä suuntaa edustava kirjoitti samalla tavalla vl-ystävälleen. Kirjeessä todella ruodittiin eroja kummankin herätysliikkeen kesken, mutta se lopetettiin tervehdykseen "Jumalan rauhaa".
Tämä kirjeenvaihto oli 1920-luvulta. Silloin eri suunnissa olleet uskovaiset pitivät toisiaan veljinä ja tervehtivät lestadiolaisten tervehdyksellä.
Tämä siis osoittaa, että "vain me"-oppi on syntynyt 1920-luvun jälkeen, käytännössä 1930-luvulla, Rauhan Sanan eroamisen yhteydessä, kun haluttiin pitää heidät selvästi erossa.
Korvakoruasiassa olet myös erehtynyt. 1960-luvulta muistan seuroissa käydessäni ainakin kaksi vanhempaa nais-tuttavaa, joilla oli korvakorut. Äitini taas kertoi, että hän oli pikkulapsena ihaillut mummonsa korvakoruja. Tai niitä oli vain yksi, kun toinen oli hukkunut perunapeltoon. Tuo isoisoäitini oli syntynyt joskus 1870-luvulla.
Siis uskovaiset 1930-luvulla (jolloin äitini oli pikkutyttö) pitivät vielä korvakoruja, ainakin jotkut.
Muuten, Raamatussakin on maininta korvakoruista, mutta ei kielteisessä mielessä sen käytön suhteen. Jumalan kansa Israel oli Jumalan oma, vaikka korvakoruja käytettiin, mutta kun ne poistettiin ja niissä oleva kulta valettiin kultaiseen vasikkaan, niin se oli synti. Ei siis korvakorujen käyttäminen.
kertovia sukulaisia minulla ei ole. Elossa olevalla mummollani olisi muistikuvia 20-luvusta, mutta hän saanut parannuksen armon vasta 50-luvulla, joten vl-käytänteistä hän ei voi kertoa.
Mutta pointti oli siinä, että Hyshys sanoi taannoin hoitokokousten muuttaneen tervehtimiskulttuurin nykyisenkaltaiseksi. En tiedä, missä vaiheessa se on muodostunut nykyisenkaltaiseksi, mutta ainakin kaikki haastateltavani olivat yksimielisiä, että heidän varhaisimmassa muistikuvissaan 50- ja 60-luvuilla tervehdittiin nykytavalla. Hyshys on siis väärässä väitteessään, tai sitten tervehtimiskulttuurissa on ollut alueellisia eroja.
"Tämä siis osoittaa, että "vain me"-oppi on syntynyt 1920-luvun jälkeen, käytännössä 1930-luvulla, Rauhan Sanan eroamisen yhteydessä, kun haluttiin pitää heidät selvästi erossa."
Olen kuullut, että vl:issa oli niihin aikoihin Rantalan porukaksi kutsuttu siipi, joka piti yhteyttä uusheränneisiin. Ilmeisesti sama siipi, joka sitten erosi pikkuesikoishajaannuksessa. Olen myös kuullut, että Väinö Havas parannuksen armon saatuaan puheli seurojen väliajalla, että elävää uskoa voisi olla muuallakin. Tästä häntä oikaistiin: "Jos niin opetat, niin silloin et tunnasta _yhtä_ pyhää kristillistä seurakuntaa" tms. Noustuaan puhujankorokkeelle seuraavan kerran hän teki parannusta käsityksestään. Havas on saanut parannuksen armon 1929 eli tapahtuma lienee tapahtunut reilusti ennen pikkuesikoishajaannusta.
Uskon Lohen historiateoksen avaavan niitä tapahtumia lisää. En näe tarpeelliseksi tämän tarkempaa ruodintaa tällä erää.
Korvakoruasiasta minulla ei ole tietoa, mutta sen tiedän, että kriittinen suhtautuminen koruihin ylipäätään on ollut herätyskristillisyydessä nykypäivää yleisempää. Suunta on siis ollut liberaalimpaan ja maailmaan liittyvään suuntaan.
Minun tapani käyttää Jumalan tervettä ja suhtautua korvakoruihin ei kuitenkaan tarvitse rajoittaa sinua mitenkään. Meillä kaikilla on valinnanvapaus.
eikä Lestadiuskaan olleet oikein uskomassa.
He olivat siinä käsityksessä, että elävää uskoa oli herätysliikkeen ulkopuolellakin.
Jälkimmäinen kirjoittaa kirjeessään rukoilevansa, että nämä kaikki kirkon piirissä olevat heräykset yhdistyisivät.
Muuten mihin seurakuntaan se katolinen munkki kuului, joka kirkasti Lutherille uskonasiaa?
monia naisia lapsuuteni seuroissa -75-78 vuosina, joilla oli aina korvikset. Olin silloin 4-7 vuotias. Korvikset oli se on faktaa koska näin omin silmin ja istuin takaperin aina kuten poikasilla on tapana joten mieleen on jäänyt. Eräälläkin oli todella suuret kultaiset korvarenkaat. Sitä en muista milloin ne poistuivat mutta naiset ovat edelleenkin elossa ja uskovaisia.
Alamme jokseenkin olla asian ytimessä.
En sinänsä vähesky SL työtä kuitenkin lukematta on mahdotonta sanoa kuinka puolueelinen tai puolueeton tuo hänen työnsä on. Historiaa on vähän tapana kirjoitaa voitajan historiana.
Tietyt korostukset ovat oleet uskovaisten keskuudessa aina. Ne siis eivät ole mikäään 1900 luvun vl keksintö.
Eli uskovaisten keskuudessa on aina ollut niitä jotka ovat pyrkineet monin tavoin sitomaan uskon elämäntapasääntöihin. Nykykielellä näistä varmaan käytettäisiin sanaa "tiukapipo" tai "lakihenkinen".
Näitä on ollut aina koko vl liikeen historian. Mikä heidän suhteensa ja "valta-asemansa" on ollut vl liikeessä on vaihdellut. Ja näistä taisteluista ja ehdottomuudesta (ehdottomassa oikeassa olemisen tarpeesta/pakosta) varmastikkin juontaa juurensa se että vl liike on hajaantunut tämän palstan "legendan" mukaan 19 kertaa.
Ei liene kaukana totuudesta.
Kuitenkin kirjoituksesi kuvaa aivan erikoisen loistavalla tavalla sitä K U I N K A kertakaikkisen tärkeäksi asiaksi suorastaan uskon merkiksi ja teokis erotautuminen kaikilla tavoilla on tullut.
Viestisi kuvaa loistavasti sitä kuinka T Ä R K E Ä Ä on erottautua juuri tietyllä tavalla muista. Juuri tuo pakonomainen rajan piirtäminen on erittäin tunnusomainen piirre 70 luvun jälkeiselle vl:lle.
Usko on "kuollut" jos se ei näy tiettyinä tekoina elämässäsi -> korvakoruttomuus mutta muuten koruja voi olla... meikaamattomuus mutta hiukset laitettuna viimeisen päälle jne...
ON kyse nimenomaan kyse siitä että uskon merkkinä nimenomaan hakemalla haetaan näitä elämäntapasääntöjen noudattamista. Koska valtaosa niistä ei ole raamatullisia vaan ihmisääntöjä.
Uskon tunnustaminen ei ole näissä teoissa. Siinä kuinka noudatamme tai emme noudata näitä ihmisääntöjä. Niitä jotka ovat "vaatineet" näiden noudatamista muilta (ja itseltään) on ollut uskovaisten joukossa aina ja tulee aina olemaan.
En tiedä mitä Sl tutkielma antaa "lisää". Mutta ennemminkin kysymys kuuluu - miksi hoitokokousvuosiin mentäessä "lakihekiset" ottivat oteen "vallan kahvasta".
Vai oliko se viimeinen puhdistusoperaatio edellisten 18 (19)hajaanuksen jäkeen. Jossa kaikki "toisinajattelijat" suljetiin milloin milläkin (teko)syyllä ulos. (henkiparannusoppi)
Että näitä "vääräuskoisia" siedetiin samassa joukossa ja nämä tervehtimiset ja korvakorut ym ovat näiden vääräuskoisten epäuskon "tunnusmerkkejä". ELI oikein uskovat eivät ole koskaan käyttäneet korvakoruja.
Väite on pötyä. Itse en tullaiseen väiteeseen usko. Usko ei ole ulkonaisia tekoja/merkkejä vaikka vl kuinka halaa niin väitää. Kuinka uskon kautta voi ymmärtää että reijät korvissa tai reijättömät korvakorut ovat syntiä mutta muuten voi kantaa koruja kilokaupalla hyvällä omalla tunnolla.
On kyse nimenomaan teko-opista jonka tarkoituksena ei ole suojella ja varjella kenenkään uskoa vaan nimenomaan ja ennenkaikkea erottautua. Piirtää tietoista "hajurakoa". Osoitaa ulkonaolevia sormella - sinä et kuulu meihin.
Tälläinen kuitenkaan ei ole ollut edes vl kristillisyyden alkuaikoina tapana.
Toinen tälläinen höpö synti josta kuitenkin on "saatanalle heitetty" on partasynti. Yhtä kaikki olen/olemme kuuleet ihmisitä joilta on vaadittu parannusta parran pitämisestä ym.
Asian ydin minusta ei ole korvakorut eikä tuo tervehtiminen vaan se koska erotautumiseta tuli pakkomielle vl liikeessä?
Uskovaiset kyllä erotautuvat uskonsa tähden mailmasta mutta ei teko-oppeja/ihmisääntöjä noudattamalla. Rakentamalla uskovaisuutensa ulkoisten merkkien varaan on yhdenlaista omavanhurskautta sekin. Sydän kiinnitetään näihin tekoihin ei Jumalan sanaan eikä evankeliumiin.
Hyvästä mielipidekirjoituksestasi. Sinulla on kyllä terveellä pohjalla uskosi. Et jumi vl-liikkeen sääntöviidakossa, vaan tuot rohkeasti ja rehellisesti ja rakentavasti esiin sellaisia asioita, joista pitäisi muutenkin ilman muuta pystyä puhumaan.
Pyhä Henki silloin, kun hän arveli näin:
"Olen myös kuullut, että Väinö Havas parannuksen armon saatuaan puheli seurojen väliajalla, että elävää uskoa voisi olla muuallakin. Tästä häntä oikaistiin: "Jos niin opetat, niin silloin et tunnusta _yhtä_ pyhää kristillistä seurakuntaa" tms. Noustuaan puhujankorokkeelle seuraavan kerran hän teki parannusta käsityksestään. Havas on saanut parannuksen armon 1929."
Jo silloin hänet pakotettiin tekemään parannusta vastoin Pyhän Hengen ääntä omassa tunnossaan. Hän on erittäin arvostettu henkilö ja häntä pitävät muutkin, kuin vanhoillislestadiolaiset uskovaisena. Jumala oli antanut hänelle elävän uskon.
Ei hänelle mitään vahinkoa tullut, vaikka nuo "vl-fariseukset" vaativatkin häneltä tuon pakkoparannuksen silloin. Ikävää, että kansamme menetti hänet. Hänhän kaatui sotarintamalla.
Jumalan terveellä! Heilläpä ei ole ollutkaan HS:n kaltaisia julmia johtajia...
heräyksenkin siitä, kun uskovaiset hyvästelivät häntä "Jumalan Rauhan" tervehdyksellä tilanteessa, jossa hän oli menossa synillisiin tilaisuuksiin.
Laulun kertosäe:" meitä on moneksi pitkää ja pätkää, taukkeja viisaita herraa ja jätkää, moni meistä ontuu ja huonosti kuulee, moni muita paremmaksi itseänsä luulee, kaikilla onoikeus elää"
, joihin ei ole "oikeita" vastauksia. Ne ovat paha asia ja synti vl-liikkeessä siksi, koska joku vanhan ajan vanhoillisista on joskus ajatellut niin. Jotai körttiläisyyttä se kai on.
Yksi tällä palstalla kuultu perustelu on: "Ihminen olisi syntynyt reiät korvissaan, jos Jumala olisi tarkoittanut niihin korvakorut." Tämän fraasin kirjoittajat eivät ole kuitenkaan osanneet perustella sitä, miksi hiusten kihartaminen sitten on hyväksyttävää. Miksi Jumala on luonut suorahiuksisia naisia?
Et saa vastausta tuohon korvakoruasiaan. Se on sama juttu kuin TV-asiassa. Ennenvanhaan eli joku tosivanhoillinen, joka ei sitä hyväksynyt, joten sitä ei uskalleta hyväksyä vieläkään. Kun netti keksittiin, ei noita tosivanhoillisia tekniikan ja uusien asioiden pelkääjiä ollut enää hengissä. Siksi internetin käyttö on hyväksyttävää.
joten ne eivät poikkea muista koruista. Kaulaketjuja suorastaan palvotaan vl-yhteisössä mutta korvakorut ovat paha synti.
9 Samoin tahdon, että naisten kaunistuksena on hillitty esiintyminen, vaatimattomuus ja säädyllisyys -- eivät tukkalaitteet, kultakorut, helmet tai kalliit vaatteet,
10 vaan hyvät teot, niin kuin sopii naisille, jotka tunnustavat palvelevansa Jumalaa.
Vl-naiset eivät vain halua käyttää korvakoruja, koska haluavat niin osoittaa ulkonaisestikin olevansa jumalisia naisia.
muutakin:
"9 Samoin tahdon, että naisten kaunistuksena on hillitty esiintyminen, vaatimattomuus ja säädyllisyys -- eivät tukkalaitteet, kultakorut, helmet tai kalliit vaatteet,
10 vaan hyvät teot, niin kuin sopii naisille, jotka tunnustavat palvelevansa Jumalaa."
Siinä mainitaan tukkalaitteet, kultakorut ja helmet sekä kalliit vaatteet.
Ymmärtääkseni noilla asoilla on aivan sopivaa näyttää varallisuustasoa.
Sehän on sitten vain osoitus siitä, kuinka hyvin kirpputorivaatteinen työtön ja toimitusjohtajan rouva keskustelevat tasa-arvoisesti uskon ja elämän kysymyksistä.
Se on kaunis piirre vl-liikkeessä. Kaikki ovat Siionissa tasa-arvoisia, niinkuin Jumalankin edessä.
Paavali on aivan turhaan erimieltä.
3 Joidenka kaunistus ei pidä oleman ulkonaisissa hiusten palmikoissa ja kullan ympäri-ripustamisessa eli vaatteen puvussa,
4 Vaan salainen ihminen ilman vikaa sydämessä, lakialla ja hiljaisella hengellä, se on kallis Jumalan edessä.
5 Sillä näin ovat pyhätkin vaimot muinen itsensä kaunistaneet
---------
9 Niin myös että vaimot kohtuullisissa vaatteissa olisivat ja kaunistaisivat itsensä hävyllä ja kainoudella, ei kahara-hiuksilla, eli kullalla, eli päärlyillä, eli kalliilla vaatteilla,
10 Vaan niinkuin niille vaimoille sopii, jotka jumalisuuden hyväin töiden kautta osoittavat.
---------
14 Eikö luontokin sitä teille opeta, että se on miehelle häpiäksi, jos hänellä on pitkät hiukset?
15 Mutta vaimolle on se kunniaksi, että hänellä on pitkät hiukset; sillä hiukset ovat hänelle peitteeksi annetut.
--------
että Raamatun mukaan naisten tulee välttää
- permanenttia (hiusten kihartaminen)
- palmikoita (lettejä)
- lyhyitä hiuksia.
Miehille taas käy vain lyhyt tukka.
Lisäksi tulisi välttää ainakin koruja ja kalliita vaatteita.
Vl-kanta on se, että mikään noista ei ole sinällään syntiä, mutta ensimmäisenä ei mennä mihinkään maailman menoon mukaan, koska ei pidä muuttua tämän maailman muodon mukaan eikä rakastaa maailmaa.
1 Niin neuvon minä teitä, rakkaat veljet, Jumalan sydämellisen laupiuden kautta, että te antaisitte teidän ruumiinne eläväksi, pyhäksi ja Jumalalle otolliseksi uhriksi, joka on teidän toimellinen jumalanpalveluksenne.
2 Ja älkäät sovittako teitänne tämän maailman muodon jälkeen, vaan muuttakaat teitänne teidän mielenne uudistuksen kautta, että te koettelisitte, mikä Jumalan hyvä, otollinen ja täydellinen tahto olis.
3 Sillä minä sanon siitä armosta, joka minulle annettu on, jokaiselle, joka teidän seassanne on, ettei yksikään itsestänsä enempää pitäisi kuin hänen tulee pitää; vaan pitäkään kohtuullisesti itsestänsä sen jälkeen kuin Jumala on kullekin uskon mitan jakanut.
Uskovaisille sopivista asioista neuvotellaan yhdessä eikä kukaan pidä omista mielipiteistään enempää kuin on kohtuullista. Neuvottelun seurauksena sitten muotoutuu uskovaisten pukeutumismalli, jolla uskovaiset erottuvat maailmasta ja noudattavat kohtuullisuutta.
Se, mikä on kohtuutta, on eri asia köyhässä argraarikulttuurissa kuin rikkaassa urbaanikulttuurissa. Kohtuus on aina suhteessa muihin ihmisiin.
Tietääkseni esikoislestadiolaiset pyrkivät tuohon.
Siellä naisten juhla-asutkin ovat enimmäkseen muita, kuin housupukuja. Se tuo heidän naisellisuuttaan kauniisti esille.
Vl:t noudattavat tässä enemmän maailman tapoja.
maailmallisempia kuin esikoiset, mutta eivät silti täysin maailmallisia, vaan eroavat jonkin verran maailmasta. Korvakoruttomuus perustuu liiallisen koristautumisen välttämisen ohella maailmasta erottautumiseen.
on tekstissäsi:
>>Korvakoruttomuus perustuu liiallisen koristautumisen välttämisen ohella maailmasta erottautumiseen.
"Alkuosasta olen eri mieltä: Olen nähnyt useita vl-naisia, joilla on todella paljon koruja yllään, useita kaulakoruja, sormuksia, useita rannerenkaita ja jopa nilkkarenkaita, hiussolkia, todella kiiltäviä ja koristeellisia."
mukaan vl-nainen on keskimäärin melko vähäkoruinen, vaikka toki poikkeustapauksiakin saattaa olla. En tosin ylipäätään kiinnitä hirveästi huomiota koruihin.
Täällä päivittäin kävelee vastaan kymmeniä vl-tyttöjä viimeisimmän muodin mukaisesti pukeutuneina, tiukoissa ja näyttävissä vaatteissa. On korkeita korkoja, koruja, näyttäviä silmälaseja ja kampauksia... Mutta ei korviksia tai meikkiä, ainoa asia, mikä heidät muista eroittaa. Ilkeästi sanoen, hekin ovat ihan "pissiksen" näköisiä.
Muuten, korkeiden korkojen merkitys on siinä, että naisen asento muuttu niin, että lantio työntyy eteenpäin ja selkää on vastaavasti suoristettava taaksepäin.
Näin naisesta tulee todella seksikkäämmän näköinen, kun naisellinen lantio-osa tulee paremmin esille ja selän asento nostaa rintoja ylöspäin.
Huomaatteko, miten pienellä tempulla, kenkämuodilla saadaan tätä seksikkyyden korotamista esiin. Kenenkään ei tietenkään sovi paheksua kenkämuotia. Nehän ovat vain kengät. Siveetön pukeutuminen mielletään paljastavaksi pukeutumiseksi. Mielestäni korkokengillä saadaan tehokkaampi vaikutus.
Mitä sitten on pissis? Ei suinkaanLestadiuksen käyttämä nimitys pöllöstä eli "pissihaukka". Lestadius ei sillä tarkoittanut kyllä ihan samaa. Pöllöt liikkuvat yöllä ja tekevät pimeyden töitä. Sillä on vähän eri merkitys...
Ihminen on paljon kauniimpi, jos on meikkaamatta tai koristelematta.
Mutta kaulakorusta, (timantti)sormuksista ja rannerenkaista synnittömiä koristautumiskeinoja?
Haloo, onko ketään kotona?
mieltä, että koreilu kaikkineenkin on synti.
Hän jopa piti, että koreilun taustalla on huoruuden ja väärän kunnian tavoittelua.
mutta se taitaisi jo olla liian kaunista
Tutkimattomat ovat tosiaan SRK:n tiet...
Ennenaikaan orjat on merkitty kuulemma korvamerkeillä.
Hahon mukaan tosikristityt eivät käytä korvakoruja, sillä uskovaiset eivät enää elä synninkään orjuudessa, koska Jeesus on heidät siitä vapauttanut.
Meikkaus ja koristelu parantaisi taatusti sinunkin ulkonäköäsi.
Aarno Hahon mielestä. Ainakin silloin 70-luvulla muistelen Aarnon tällaista puhuneen.
Sinulla on varmaan näkönetti, koska tiedät ulkonäköni, mutta katsopa tarkasti, minulla on kuin onkin pienet korvanapit korvissa ja vähän ripsiväriäkin. Kaunis en silti ole, mutta yritän parhaani, että voisin edes netissä keskustella, kun minut näköjään nähdään...
Hän on vanha katumaton hoitomies -kuinka uskottava on hänen kannanottonsa?
Laita vielä vähän huulipunaa niin et näytä niin kalvakalta.
suudelmat eivät tunnu niin hyviltä, kun on huulet tahmassa.
Ohut huulirasva voisi olla paikallaan !
Olemme melkein kateellisia !!!
..itse asiassa muiden suosion ja maailman kosiskelua. Kukaan ei niitä tarvitse.
Jos ne olisi tarpeelliset, Jumala olisi ne luonut.
mitta ei missään tapauksessa korvakorua. Näin on asian meille Itse SRK kirkastanut, eikä siitä sovi neuvotella.
Kaikki ne on samaa kastia...Koru kuin koru, koru kuin koriste. Koreat vaatteet, meikit, hiuslaitteet, korvakorut, kaulavitjat, hienot autot, hulppeat talot...kaikki samaa, koreutta. Ja koreilu taas nostaa ihmisen ylemmyyden tuntoa, ikään kuin olisi JUMALAINEN. Ei vaatimattomalle kristitylle sopivaa.
Kaulakoru, rannekoru, nilkkakoru, sormus jne, jne.. koruja kaikki tyynni, mutta VAIN KAULAKORU ON SYNTI!
Tämä oli juuri se asia, johon aloittaja olisi halunnut SRK:hon uskovilta perustellun vastauksen. Mutta mitään vastausta ei ole, SRK:hon vaan pitää uskoa kyselemättä. Epäilykset SRK:n sanaa kohtaan saa uskoa anteeksi.
korvakorua? Kaulakorut ovat hyvin yleisiä vl-ihmisten piirissä. Etenkin naisilla.
Miehille ristiriipukset voivatkin olla syntiä, vai miten?
Korvakoruhan se syntinen on, eikä kaulakoru. Kaulakorun SRK on julistanut synnittömäksi jo aikaa sitten.
synnittömäksi? (Oikeastaan kaulakoru on esine. Ihminen mielestäni on syntinen ei kai koru.)
Näin SRK päättää asioiden ja esineiden synnillisyydestä. Jos katsot Ajankohtaisen Kakkosen netistä, on se synnitön, mutta jos katsot sen TV:stä, on se kadottava synti. Näin se elämä heittelee..
Korvakorut on syntiä, koska ne heilahtelevat kuin neidon rinnat ja saavat näin miespuolisen henkilön ajatukset harhailemaan.
kauniista helminauhasta, joka asettuu kauniisti rintojen yläpuolelle jakun avaraan kaula-aukkoon.
Siinä onkin tekemistä, että valvoo silmiesä perään.. "ettei simä pien katso minne vain...".
Etenkin, jos olet pitkä mies ja naisen kasvot suorastaan säteilevät, kun hän kertoo viimeisimpiä ruokareseptejään, joiden mukaisia herkkuja hän aikoo sinulle illan aikana tarjota.
kiinni, niin ei heilehtele. Kuinka monet vl-naiset liimaavat synnittömän kaulakorunsa kiinni ihoonsa?
kaikissa kaulakoruissa. Jos on todella laiha nainen, SRK velvoittaa pitämään vielä lyhyempiä kaulakoruja.
Kenenkään ei pidä nakemän uskovaisen naisen tissin viivaa eikä sinne painuvaa kaulakorua! (SRK:n säännot)
olivat joskus ennenvanhaan Suomessa maailmallisten naisten tuntomerkkejä. Kristillis-siveelliset naiset eivät niitä käyttäneet. Tästä se tulee.
(Näin minulle aikanaan kerrottiin, kun ihmettelin korvakorukieltoa.)
Mikä niissä on se pointti? Tätä ei pieni tyttönen ymmärrä.
ko tarttuu kaiken maailman syntipöpöläiset, kaekki maaliman lika. Nii.
SRK kyykyttää alamaisiaan keksimällä toinen toistaan ihmeellisempiä syntejä syntilistaansa testatessaan alamaistensa uskollisuutta. Välillä niitä poistetaan ja uusia lisäillään testaten alamaisten omantunnon muutosherkyyttä sääntömuutoksiin.
Tästä hyvä esimerkki on partasynti, joka noin vaan poistettiin SRK:n syntilistalta kymmenisen vuotta sitten ja nykyään perheenisilläkin on aiemmin kadottavia partoja seuroissa...
että joku olis päättänyt korvakorujen synnillisyydestä tai synnittömyydestä.
Eikö ämmä muista hoitokokous-oppia.
Hoitokokous-opissa opetettiin, että teoilla kieltää uskon mm. jos laittaa korvakorut.
siinä yhteydessä, kun helmikaulanauhat ja muut korut on todettu sillä tavalla pukeutumiseen kuuluvaksi, etteivät ne ole "..korujen ja kullan ympärille ripustamista..." vaan jotakin muuta kuin koreutta ja maailmanmielisyyttä.
Onhan se koreus ja maailman mielisyys jotenkin määriteltävä. Ehkä se on tapahtunut juuri korvakorujen avulla.
Siis laittamalla korvakorut ihminen on maailmanmielinen ja kieltää näin uskon.
Kun on oikealla tavalla uskomassa, niin ei haluakaan korvakoruja, vaan näitä kaikkia muita koristuksia. Pyhä Henki sen uskovalle kirkastaa.
vl-uskonnossa? Onko itselläsi montakin reikää korvissasi?
Missä iässä vl-ystäväperheissäsi on ollut tapana laittaa tytöille korvikset?
sanaton sopimus. Korvakorujen synnillisyys ilmaistaan ilmeillä, toljottamisella ja suun muikistelulla. Jes!
Kysymys on erehdyksestä, jonka on aiheuttanut osaksi historia painolasti, sekä se, ettei asiasta olla puhuttu avoimesti.
Eli homma on tullut siitä, että jotkut ihmiset ovat halunneet joskus laittaa jonkun rajan itsensä koristelemisessa. Vikaa ollaan menty siinä, että tämän omatekoisen rajan rikkomisesta ollaan tehty synti ja se langetetaan toistenkin ihmisten noudatettavaksi. Toisten rajoja pitää kunnoittaa omalla käyttäytymisellään, mutta ikinä ei saa pakottaa toista pysymään omissa rajoissaan.
Tämä korvakorusyntikin on nykyisin "hempeän hengen kasvannainen". Tätä mieltä on Taavetti alias Pakkula.
jotka Kristus itse tuomitsi. Jeesuksen ajan juutalaisilla oli perinnäissääntölistassaan noin 700 kieltoa ja käskyä. Lienee vielä seikkaperäisempi ohjeistus kuin SRK:lla konsanaan.
Totta puhut, ollaan lähellä juutalaisten perinnäissääntöjä. Siintä ei tosin ole mitään pahaa, että uskovaiset asettavat itsellensä rajoja, että säilyisivät uskomassa.
kansan epäjumalanpalvelukseen ja luopumukseen.
Sen vuoksi on hyvä, jos niitä ei Jumalan kansa käytä nyttenkään!
Luepa Gideonin historiasta!
'Mutta Seba ja Zalmunna sanoivat: nouse sinä meitä lyömään, sillä niinkuin mies on, niin on myös hänen voimansa. Niin Gideon nousi ja tappoi Seban ja Zalmunnan, ja otti nastat, jotka heidän kameleinsa kaulassa olivat.
Silloin sanoivat Israelin miehet Gideonille: hallitse sinä meitä, sinä ja sinun poikas, ja sinun poikas poika; sillä sinä vapahdit meidät Midianilaisten käsistä. Mutta Gideon sanoi heille: en minä tahdo hallita teitä, ei myös minun poikani pidä teitä hallitseman, vaan Herra olkoon teidän hallitsianne.
Ja Gideon sanoi heille: yhtä minä anon teiltä: jokainen antakoon minulle korvarenkaat, kukin saaliistansa; sillä he olivat Ismaelilaisia, ja heillä olivat kultaiset korvarenkaat. Ja he sanoivat: me annamme mielellämme; ja levittivät vaatteen, jonka päälle itsekukin heitti ne korvarenkaat, jotka he ryövänneet olivat.
Ja ne kultaiset korvarenkaat, joita hän anonut oli, painoivat tuhannen ja seitsemänsataa sikliä kultaa, ilman nastoja, käädyjä ja purpuravaatteita, joita Midianilaisten kuninkaat kantoivat, ja ilman heidän kameleinsa kultaisia kaulasiteitä. Ja Gideon teki niistä päällisvaatteen ja pani sen omaan kaupunkiinsa Ophraan; ja koko Israel teki huorin sen jälkeen siinä, ja se tuli Gideonille ja hänen huoneellensa paulaksi. (Tuom 8:21-27).
ollut kysymys ollenkaan korvakorusynnistä.