Hei,
Haluaisin tietää, onko kukaan käynyt tuossa silmänliikkeisiin kohdistuvassa terapiassa.Terapeutit eivät ole mitään huuhaa tyyppejä, vaan ihan Kelan kelpoisuus heillä on.
Itse olen siinä tilanteessa, että mitkään mieliala lääkkeet eivät ole auttaneet paniikkihäiriöön, vaan olen nyt ihan Opamoksin armoilla.
En kuitenkaan haluaisi koko lopuikääni syödä noita bentsoja, vaan saada konkreettista apua tähän vaivaan.
Olen käynyt sekä yksityisellä psykiatrilla että MTT:ssä . Kumpikaan ei ole keksinyt muuta apua kuin tuon Opamoksin. No onneksi se vielä toimii.
Jos jollakin on omakohtaista tietoa tuosta EMDR terapiasta, olisin ikionnellinen jos kertoisit siitä vähän enemmän.
EMDR-terapia
6
1255
Vastaukset
- Moorooo
Mene ihmeessä. Itse en saanut pillereistä mitään apua. Pätevä terapeutti pisti raiteilleen. Älä odota mitään ihmeparantumista,mut itellä jo muutaman käynniin jälkeen alko elo helpottaa. Vieläkin joskus harvoin tulee vähän säikky olo,mut terapiasta saaduilla opeilla saa kohtauksen loppumaan ennekuin edes alkaa. Suosittelen muutenkin et hakeutukaa omaehtoisesti terapeuteille,kunnallisesta ei saa muuta kun pillereitä pillereiden perään. NLP-, EMDR- , hypnoterapia jne. Varmaan saatte apua,eikä tarvi todellakaan popsia loppu ikäänsä pillereitä. Olen viettänyt ph:n takia pari kuukautta sisällä käymättä kertaakaan ulkona. Pahin vaihe tuli kun alotettiin cipralex, eli tiedän kyllä mistä puhun.
- paniikiaespoossa
Kiva kuulla , että jotkut ainakin ovat saaneet apua terapioista. minulla kun ei ole kuin tuo bentso lääkityksenä ja kurjalta tuntuu jos joutuu sitä syömään kaiken aikaa.
Yritän hakeutua tuohon EMDR-terapiaan, MTT:ssäkin suhtautuivat siihen aika hyvin , koska joukossa on Kelan hyväksymiä terapeutteja.
Sain tästä rohkaisua valinnalleni.Kiitos sinulle joka jaksoit vastata....hali
- Emdr auttaa
Lapseni sairastui vakavasti ja tarvitsin tuota emdr-hoitoa. Menkää kaikki ihmeessä siihen ja nopeasti. Erittäin tehokas ja voi sanoa, että se pelasti henkeni.
Tuntuu vähän kummalta sen toimivuus, eikä tiede osaa sanoa, mikä siinä tarkkaan ottaen auttaa, mutta pääasia on, että se toimii.
Trauma syntyy, kun kohtaa jonkun niin pahan asian, ettei siitä pääse yli. Se jää kuin jumiin muistoon. Olen itse verrannut sitä krapulan jälkeiseen morkkikseen, kun aamulla mietti mitä tulikaan kännissä sanottua tai tehtyä. No, sehän muisto hälvenee parissa päivässä, ei enää nolota.
Noin muisti toimii normaalisti. Kylliksi järkyttävä asia jää kuin pyörimään mieleen koko ajan, ja se tekee hulluksi. Emdr-tekniikka jollain tapaa murskaa pahan mielikuvan asiasta, ja mieli pääsee taas työstämään sitä kuntoon.
Se toimii, uskokaa pois. Oli niin kovat kokemukset, että niin minä kuin lapsenikin käytiin jossain vaiheessa samassa terapiassa. Kumpikin parantui.- Anonyymi
EMDR-terapia kuulostaa kyllä mielenkiintoiselta. Näin Facebookissa tästä kattavan artikkelin ja aloin pohtimaan, että toimiikohan tuo oikeasti. Hyvä kuulla, että se toimii ja auttaa apua tarvitsevia.
Tässä linkki kyseiseen artikkeliin:
https://mielipalvelut.fi/artikkelit/emdr-terapia-mita-se-on-ja-miten-se-voi-auttaa/ - Anonyymi
Höpöhöpö. Ette te mitään ole parantuneet
- Tänkuunliike
Tuolla huuhaa-metodilla voi parantaa vain luulosairautta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?857156Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277089Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176235Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455424Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik905345Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635235Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415130Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274615Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193565Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3013430