Kardinaalitetra suu ammollaan

Ms.x

Tänään huomasin, että yksi kardinaalitetroista on kummallinen: suu auki koko ajan. Mistä moinen ? Myrkytys ? Se oli aamusta erillään muista ja ui suodattimen virtausta vastaan keskivedessä. Ei syönyt. Nyt on muiden mukana, ui ja on ihan reippaan näköinen, mutta suu ammosen auki. Väritys oli aamulla valju, mutta nyt ihan terveen värinenkin.

Vesiarvot on varmasti ihan kohdallaan, seuraan niitä välillä. Nitraatin tarkistin ennen edellispäiväistä vedenvaihtoa ja se näytti 5 mg/l (Seran tippatesti). Kaikki muut kalat ok. Vaihdan vettä 1-2 viikon välein n.kolmasosan verran.
JBL:n Ferropol-kasvilannoitetta käytän myös.Altaassa Fluval 303 ulkosuodatin.

Aloitin eilen EasyLifen easy Carbon annostelun pitkästä aikaa kyseisessä 200-litraisessa. Laitoin 3,5 milliä. Musta tuntuu että sillon aina sattuu, että joku kala alkaa oireilemaan. Mutta voi se olla sattumakin. Tosin aquawebin puolella on samansuuntaisia mietelmiä ihmiset kirjoitelleet.
( http://www.aqua-web.org/forum/viewtopic.php?t=113630&postdays=0&postorder=asc&highlight=easy carbo&start=0 )

3

500

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      Meillä kun oli muinoin kardeja niin jotkut olivat niin ahnaita syömään että hotkaisivat isoja ruoan paloja suuhunsa ja sulattelivat niitä sitten aikansa, suu ammollaan.

      Annan Carboo ensi pieninä annoksina vaikka viikon ajan ja nosta sitten asetettuun määrään asti pikku hiljaa, vaikka päivä kerrallaan nostaen, tai joka toinen päivä... kalat tottuu paremmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      165
      2687
    2. 84
      1167
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      237
      1025
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      996
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      82
      868
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      88
      721
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      103
      632
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      53
      588
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      562
    10. Ei siitä mahdollisesta suhteesta

      saa kukaan tietää jos niin haluat❤️naiselle
      Ikävä
      36
      518
    Aihe