Haluaisin pikkuletit,mutta olisi kiva tietää niistä vähän etu käteen,elikkäs...
-Olen kuullut että pikkuletteihin laitetaan jotain kuituhiusta tai vastaavaa mukaan,niin kuluttaako se paljon omaa hiusta?
-Kauan pikkuletit pysyvät hyvän näköisinä,ilman "kiristys"(tms.)letitystä?
-Paljon ne(noin)maksavat kampaajalla?
Kiitos jo etu käteen!!!!
-Olen kuullut että pikkuletteihin laitetaan jotain kuituhiusta tai vastaavaa mukaan,niin kuluttaako se paljon omaa hiusta?
-Kauan pikkuletit pysyvät hyvän näköisinä,ilman "kiristys"(tms.)letitystä?
-Paljon ne(noin)maksavat kampaajalla?
Kiitos jo etu käteen!!!!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Joo, letteihin laitetaan yleensä kuitua, koska pelkistä omista hiuksista tehdyt letit ovat rumat!! Kuitu ei varsinaisesti kuluta huista, vaan se kuluttaa, kun hiukset ovat pitkään (jopa 3kk) kiinni, eivätkä saa "hengittää".
Lettejä voi pitää jopa 3kk, riippuu tosi paljon omista hiuksista, kasvusta, liukkaudesta, yms... Jotku puhuu 6kk:sta, mut jos hius kasvaa keskimäärin 1,5cm kuussa, jokainen voi ite laskea kuinka paljon tyvissä on löysää... =/ Ite pidin 2kk.
Kampaajalla maksaa n.3000mk... =( Ja kannattaa valita TARKKAAN kampaaja, koska kaikennäkösiä virityksiä on niissäkin tehty... Ei kannata maksaa turhasta työstä tajuttomia summia!!
Missä asut? Oon tehny muutamat letit kavereille, ja voisin tehä sullekin... Maksaisit omat kuidut (n.42-70€) ja mulle 100€ työstä. Vastaa tähän jos kiinnostaa, ni voin antaa enemmän tietoo! =)
Asun täällä pohjosessa,jos olet sama ihminen joka oli vastannut tuohon toiseenkin "pikkuletit"-viestiin,asui Helsingissä ja oli tehnyt letit kaverillesi niin on vähän liian pitkä matka täältä sinne...:(
Miten ne noin paljon voi maksaa?Joskus olen täällä kuullut niiden maksavan n.800mk...
Oletko koskaan käynyt/kuullut jonkun käyneen teettämässä pikkuletit ammattikoulussa parturi-kampaajalinjalla?
-Kauan niiden lettien tekoon menee aikaa?
-Millä ne laitetaan kiinni?
-Aukeaako ne herkästi?
-Kiitos vastauksistasi!!!!!
Joo, se oli kans mun viesti. Hinta on sen takia sen verran korkea, koska niissä on aika tajuton homma!!! Mulla meni 2 kokonaista päivää ku tein nyt viikonloppuna... Jos siitä laskee tuntipalkan, se ei o mikään päätä huimaava... Vähän päälle 5€/h. Ja kuidut on tietenki kans kalliita =( 7€/puntti. Ulkomailta, esim. Ruotsista saa halvemmalla!
Ammattikouluista kannattaa tietenki kysyä!! =) Siellä vois saada halvemmalla ku kampaajalta... tosin jäljestä ei voi ikinä mennä takuuseen.
Kuidut on muovia, joten ne poltetaan kiinni. Ne sulaa ihan siististi, tietenki jotku on yllättäen roihahtanu liekkeihin, mut sen saa nopeesti sammutettua... ;) Ja loput menee sitte ihan ok, ku tietää jo etukäteen miten kuitu käyttäytyy. Jos kuitu ei sula hyvin, tai ne polttaa huolimattomasti, ne saattaa aueta. Mut sitte vaan sytkäri käteen ja kiinni taas =)
Kannattaa tosiaan käydä kyselemässä hintoja kampaajilta ja kouluista! Toivottavasti saat letit!! =) Ne on ihanat, ja mietin jo nyt, millon mulle vois laittaa... =)