Vista +HDMI?

Hei! Minulla on Amilo M 3438 ja koneessa on DVI liitin. Kun kytken piuhan videotykkiin ja koneeseen, vistassa menee ruutu mustaksi. kummassakaan näytössä ei näy mitään. kone on selvästi vielä päällä ja ruksuttaa aikansa, mut mitään muutosta ei tapahdu. Koneen saa sammutettua virtanappia painamalla normaalisti. Onko kenellekkään tuttu ongelma?
Piävitin Nvidian ajurin eikä sekään auttanut.

Help Me
3277
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Eihän sitä tietenkään pysty ruutu pimeänä tekemään, mutta oletko katsellut sitä Ojauspaneelin mukauttaminen asetusta? Sieltä voi ehkä säätää jotain. Saa esim. työpöydän levitettyä kahdelle näytölle.

Niin sitten sellainen asia, että jos ne pitäis olla sen heikomman resoluution (tykin?) mukaisesti molemmat ja Hz kans sen mukaan?

Vista-kannettavaa (Acer) joskus kytkenyt tykkiin, se meni miltei heittämällä, piti muistaakseni laittaa tykkiin virta sitten kun kone oli jo pystyssä. Samaan tykkiin ei sitten joku XP-kannettava mennyt ollenkaan.

Tässä kotosalla piti säätää tuplamonitorinäytössä just kuin tuolla aiemmin selostin, toinen näyttö adapterilla HDMI-liittimessä.

Mutta ihan täsmällisesti samaa tapausta ei ole ollut.

Äänestä
  • Musta tuntuu että vistassa on jotku asetukset mitkä kone laittaa automaattisesti kun ytkin kytkee kiinni..en tiiä yhtään mistä näitä asetuksia voi vistassa vaihtaa

    Äänestä

  • samamies--- kirjoitti:

    Musta tuntuu että vistassa on jotku asetukset mitkä kone laittaa automaattisesti kun ytkin kytkee kiinni..en tiiä yhtään mistä näitä asetuksia voi vistassa vaihtaa

    virheraporttien lähetys toiminta poikki, niin auttaa moneen asiaa. Kas, kun ISOVELI Microsoft haluaa säätää konetta mielensä mukaiseksi. Sitä ei tarvitse sallia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jumittaa kirjoitti:

Hei! Minulla on Amilo M 3438 ja koneessa on DVI liitin. Kun kytken piuhan videotykkiin ja koneeseen, vistassa menee ruutu mustaksi. kummassakaan näytössä ei näy mitään. kone on selvästi vielä päällä ja ruksuttaa aikansa, mut mitään muutosta ei tapahdu. Koneen saa sammutettua virtanappia painamalla normaalisti. Onko kenellekkään tuttu ongelma?
Piävitin Nvidian ajurin eikä sekään auttanut.

Help Me

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu