Painiparlamentissa( aluekokous 14.11) Päätettiin tammikuussa starttaavan Uusimaaliigan säännöt. Mukaan ilmottautuivat: Ytk, JäVo, Lovo , Hpm , Esu, VV, Haka, Heta, Karkkila, Janakkala,
Korso ja Hyvinkää ovat myös mahdollisesti tulossa, sekä paikka auki muillekin.
Vastuuhenkilö liigalle Kari Matilainen.
Sarjat:
29,32,35,38,42,46,50,55,62,72, 72
Liigalle tullaan avaamaan erillinen tiedotussivusto .
Tämä siis vaan paini-ihmisille etukäteen tietoa, Kari Matilainen tiedottaa säännöt , aikataulut jne. lähuaikoina
==))
Tero Luostarinen
Korso ja Hyvinkää ovat myös mahdollisesti tulossa, sekä paikka auki muillekin.
Vastuuhenkilö liigalle Kari Matilainen.
Sarjat:
29,32,35,38,42,46,50,55,62,72, 72
Liigalle tullaan avaamaan erillinen tiedotussivusto .
Tämä siis vaan paini-ihmisille etukäteen tietoa, Kari Matilainen tiedottaa säännöt , aikataulut jne. lähuaikoina
==))
Tero Luostarinen
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ja kyllä tätä on odotettukin. Toivottavasti lähtee vielä hyvin pyörimään. Uutta tarvitaan--Paini uuteen nousuun!
Hienoa Uusimaa! Tästä se lähtee!
...oon "hieman" kateellinen kun ootte saamassa niin hyvin seuroja mukaan omaan liigaanne.
Sarjajako hieman arveluttaa, mutta itse olette varmaan sarjat huolella miettineet ja niihin päätyneet.
Tässä vertailuna Pohjanmaan ja Uudenmaan liigojen sarjat;
Pohjanmaa: 26, 28, 30, 32, 35, 39, 44, 50, 56, 62, 70, 70 = 12 sarjaa.
Uusimaa: 29, 32, 35, 38, 42, 46, 50, 55, 62, 72, 72 = 11 sarjaa.
Suurin ero taitaa olla tuolla pikkusarjoissa, joissa meillä on tavallaan yksi sarja enemmän.
Mielenkiintoista nähdä, minkälaisen sarjajärjestelmän olette kehittäneet. Ja muistakaa ystävät hyvät, että saatte kopioda Pohjanmaan-liigaa aivan vapaasti jos haluatte. Tehkäämme sitä paljon peräänkuulutettua yhteistyötä tässä kohden.
Voidaan esim. sunnitella että ensi vuoden puolella jossain yhteydessä kohtaavat Pohjanmaan ja Uudenmaan liigojen 2-3 parasta seuraa tai sitten joku Pohjanmaa-liiga allstars vs Uusimaa-liiga allstars... ei kun ideoimaan.
Tosi hyvä kun saadaan liiga Uudellemaalle!! Mutta miksi sarjojen 62 ja 72 välissä ei ole esim 68 tai 70, jolloin niistä seuraava sarja voisi olla esim 74kg. Koska harva jaksaa vetää kumminkaan tuollaisiin kisoihin, jolloin sarjoissa voi olla melkein se 10kg paino ero parhaillaan painijoilla :/
Hyvinkää mukana. Vielä odotetaan muutamien seurojen päätöksiä, ja tulee yhdistelmäjoukkueita.
Ensi viikolla varmaan alkaa jo tulla sarjasystemejä , ottelupaikkoja jne.
Tero
Eli koska kyseessä on AVOIN liiga , jonka säännöissä on määritelty että ETELÄSUOMALAISET joukkueet voi osallistua, on Lahden Ahkerakin ilmottautunut mukaan!!
Hienoa
Tero Luostarinen
Joudutte ilmeisesti jakamaan sen teidän liigan jopa kahteen lohkoon, että ehditte sen painia. On niin hyvin joukkueita mukana.
Kari Matilaiselta ( Liigan vastuuhlö ) tulleet säännöt:
Yleistä
ETELÄ-SUOMESSA pyörivä UUSIMAA liiga on avoin liiga Etelä-Suomalaisille joukkueille. Eli mukaan voidaan ottaa esim. Lahtelaiset joukkueet.
Liiga on joukkuekisa, joka on suunnattu alle 17-vuotialle nuorille painijoille. Seurajoukkueet painivat toisiaan vastaan sarjoissa 29,32,35,38,42,46,50,55,62,72 ja 72 kg. Sarjoja on siis yhteensä yksitoista. Joukkueet voivat osallistua sarjakierrokseen, mikäli he saavat vähintään 7 painijaa kasaan. Myös tytöt voivat painia joukkueessa.
Liigan sääntöjä:
- Joukkue voi lainata toisista seuroista enintään 3 painijaa.
- Kaikkien lainapainijoiden tulee olla liigan ulkopuolisista seuroista.
- Lainapainija voi olla vain yhdellä seuralla yhden kauden aikana lainassa. Hän ei siis voi kiertää kauden aikana seurasta toiseen.
- Painija voi painia vain yhdessä sarjassa ja yhtä otteluiltaa kohden. Painija voi painia korkeintaan yhtä sarjaa ylempänä kuin mitä hänen painonsa edellyttää.
- Pienemmät painiseurat voivat tehdä liigaan yhdistelmäjoukkueen. Pieniksi seuroiksi luetaan ne seurat, joiden painilisenssien määrä on edellisen vuoden lopussa ollut 50 tai alle sen.
- yhdistelmäjoukkueessa voi olla enintään 2 seuraa mukana, mutta myös heillä on mahdollisuus lainata 3 painijaa toisista seuroista.
- Yhdistelmäjoukkueen seurojen kukaan painija ei voi painia muussa liigajoukkueessa.
Painisäännöt
Jokaisen joukkueen johtaja/valmentaja antaa joukkueensa painijoiden nimet ja sarjat tuomareille ennen punnitusta. Liigassa noudatetaan virallisia painisääntöjä. Kevätkaudella painitaan kreikkalais-roomalaista ja syyskaudella vapaata, liiga kestää 1 vuoden.
Sarjajärjestelmä
Liigaohjelma pyritään järjestämään siten, että jokaiselle seuralle tulee noin 1-2 otteluiltaa kuukaudessa.
- Seurojen keskinäisissä otteluissa saa voittajaseura 3 pistettä ja hävinnyt seura 0 pistettä. Seuraotteluiden päätyttyä tasan, saavat molemmat ensin yhden pisteen ja voittajaksi julistettu saa yhden lisäpisteen, tämä määräytyy ensin selätysten perusteella yms;
- painija tuo seuralleen voitosta yhden pisteen, joista muodostuu seurojen välinen tulos, esim. 6 - 5.
Ottelupisteiden mennessä tasan sarja sijoitus määräytyy keskinäisten otteluiden perusteella, mikäli nämäkin on tasan ratkaisee selätykset keskinäisissä otteluissa yms.
Ottelutapahtuma
-Ottelupäivä on yleensä viikolla klo 18.00, seuran harjoitusten yhteydessä. Punnitus on klo 17.30-18.00.
-Mikäli jollain painijalla on sarjaansa ylipainoa, järjestetään ystävyysottelu, jonka tulos ei vaikuta joukkueiden pisteisiin.
-Ottelutapahtuma järjestetään kotijoukkueen harjoitussalilla siten, että mukaan pyritään saamaan aina kolme joukkuetta isäntäseura mukaan lukien.
-Näin kaikille painijoille pyritään saamaan illassa kaksi ottelua.
-Jokaisella joukkueella tulisi olla oma tuomari mukana ottelutapahtumassa. Mikäli joukkue ei saa omaa tuomaria mukaan tulee heidän ilmoittaa asiasta tapahtuman järjestäjälle mahdollisimman pian. Mikäli tuomareita joudutaan pyytämään muilta seuroilta niin heidän mahdollisista kulukorvauksista vastaa seurat joilta oma tuomari puuttuu.
-Ottelut käydään yhdellä matolla siten, että kotijoukkue aloittaa ja lopettaa. Kotijoukkue painii ottelunsa aina punaisissa trikoissa.
-Ottelut käydään pienimmästä sarjasta suurimpaan.
-Kauden päätteeksi järjestetään syksyllä (marras-joulukuussa) finaali tapahtuma jossa kaikki seurat ovat mukana ja ottavat vähintään yhden ottelun. Finaalitapahtuman otteluiden painimuoto arvotaan. ottelut käydään periaatteella 29vp, 32kr, 35vp, 38kr yms. tai 29kr, 32vp, 35kr, 38vp yms.
Palkinnot
Ottelutapahtuman järjestäjä varaa joka liigatapahtumaan kolme palkintoa. Jokaisesta joukkueesta palkitaan yksi painija nk. Tsempparii-palkinnolla. Tsempparipalkinnon saajan päättää joukkueiden omat valmentajat. Kauden päätteksi jaetaan voittajajoukkueelle sponsorin luovuttama kiertopalkinto, jonka saa viidellä kiinnityksellä omakseen.
Tero Luostarinen
www.uusimaaliiga.fi
terveisin
Tero Luostarinen
Miksi lainapainijoiden täytyy olla liiga alueen ulkopuolelta
liigan ulkopuolisista seuroista, ei alueen ulkopuolisista seuroista
Tero
Uusimaa liigan ns. Vastuuhenkilönä, eli huolehtii, että homma rulettaa? Hieno homma mielestäni, että on joku jonka voi olettaa oikeasti hoitavan asiaa. Kari nauttii tietääkseni laajaa luottamusta suomen suurimmisssa ja parhaissa painiseuroissa.
Kari on liigan vastuuhenkilö.
Liigan onnistumisen tärkein asia on kuitenkin kaikkien mukana olevien halu saada liiga pyörimään
Tero