kuten kaikki suomessa säädetyt kyykytyslait?
Onko pakkotyölaki määräaikainen?
Vai tuleeko sekin jäädäkseen
10295
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
jää koskemaan kaikkea ja kaikkia ja sitä laajennetaan, olis parempi pysäyttää koko
suomi ja saada tuo fasistihallitus pois!
Ehdotukseni tehyn palkkakiistaan on seuraava.
Ei kenellekään ryhmälle pitäisi antaa suurempia korotuksia kuin muillekaan. Ja jos korotuksia annetaan tulisi ne olla kohtuuden rajoissa.
Miksei 9-12% riitä kuten muillekin. Voihan sitä myöhemminkin nostella - ja nostellaan sitten jos kansakunnalla on siihen talouskasvun puitteissa varaa. Rajattomissa palkannostoissa ihmisen ahneus nostaa päätään ja yhteiskuntavastuu jää puolitiehen. Sillä vaarana on yhä enemmän hintojen kallistuminen. Ja varsinkin silloin köyhät köyhtyvät. Tästäkin näkee että korotukset pitäisi olla tasapuolisia kaikille. Jos tehyn palkat ovat selvästi jäljessä muita niin nostetaan normaalille tasolle mutta ei mitään ylisuuria korotuksia kerralla eikä mitään lääkärinpalkkioita. Kiitos!
OTETAAMPA ESIMERKKI.
Laivetaan maahan 50 senttimetriä syvä kuoppa, sitten levitetään TASAISESTI maata, myös kuopan kohdalle, ja tampataan, myös kuopan pohja. Ja sitten mitataan reiän syvyys uudelleen, ja sehän on jälleen sama 50 senttimetriä!! No mitä me tästä sitten opimme, no ainakin sen että kuoppa säilyi saman 50 sm syvyisenä. Aivan samalla tavalla olisi käynyt ja tulee käymään sairaanhoitajien palkkakuopan, ellei valtio anna korvamerkittyä rahaa kunnille palkkakuopan täyttämiseksi. Ratkaisu on näin yksinkertainen, mutta mahdoton hallituksen ja eduskunnan ratkaistavaksi, vai mitä arvelevat Kepun ja Kokoomuksen eduskuntaryhmät?
voihan niitä velkojakin maksella ulkomaisille sijoittajille, sitten kun talouskasvussa on sitä varaa....
Pakkotyölaki on laki muiden lakien joukossa ja sen on voimassa siihen saakka, kun löytyy poliittista tahtoa sen kumoamiseen. Sen onkin kumurantimpi paikka. Pakkotyölaki on osa Työreformia ja sen porvarit työnantajien hykerrellessä käsiään saivat runnottua tähän pahaan saumaan. Pakottamista työhön tulee vastasuudessa tapahtumaan, Suomessa on paljon työpaikkoja, joihin tekijät lakon sattuessa voidaan pakottaa. Pakkolaki on räätälityö työntekijän lakko-oikeuden murtamiseen.
Asia olis varmaankin ratkennut, jos eduskunta olis säätänyt julkista sektoria koskevan palkkauslain, jonka periaatteet noudattelisivat kansanedustajia koskevan lain periaatteita. Nythän 20 prosenttia sairaanhoitajista siirtyy työskentelemään ulkomaille.
vain hyvätuloista hoitamaan.
Jos/kun se tulee voimaan, niin ei se mitään ratkaise. Pakosti ennen pitkää palkkoja korotetaan sairaanhoitajille, sillä jo ennen kaikkea tätä on ollut henkilöstövajetta, niin mitäs luulette, sitten lain myötäkin olisi vielä
-15000 ihmistä.
Ruotsissa paljon hoitajia työttöminä huonomilla palkoilla. Pakkaavat jo laukkujaan, kun suomalaisilta kiristäjä lusmuhoitsuilta vapautuu hyviä duuneja.
paskaa!