hihnako huutaa?

oskari

elikkäs 850 2.4 20v. konehuoneesta kuuluu rääkymistä kun kierrokset putoo 1000 kieppeille. on vaihdettu uus moniurahihna, kiristäjä ja rulla, myös jakopäässä kaikki uutta. voiko hihna luistaa vai kuuluuko ohj.teh.pumpusta. niin ja tyhjäkynnillä ei kuulu mitään, lähinnä hiljennettäessä esim risteykseen, mut ei silti aina.

4

727

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tehostajaan

      Oliskohan ohjaustehostajan pumppu.
      Näitä ollut, että olisi öljy vetistä.
      Putki auki tehostajan sylinteristä, ratista kääntelyä laitaan asti (kone sammuksissa).

      Uusi öljy...joko, automaattivaihteistoöly tai muu hydrauliöljy. Ohjekirjasta nähnee.
      Jos punaista öljy lienee silloin automat vaihteistoöljy.

      Mutta ilmeisimin oleva öljy harmahtavaa, veden vaikutuksesta !"

    • atf320

      eise tehostaja huua jos ratti suorassa risteyksessä! oisko jakopään hihnan suoja joka ottaa resonannssin ja hankaa jakopäänhihnaan.. aika monessa volvossa kulahtanut puhki hihnansuoja ylä päästä nokka akselin kohilta.

    • volvo_puranen

      Kuuluko ääni silloin kun autoliikkuu vai pysähdyksissä.Tarkista moottorin kiinnitys siinä virranjakajan vieressä ylätukikumi alhaalla 2 kiinnityskumia ja heiluta pysähdyksiisä olevaa konetta pitäisi heilua tosi vähän ja jämäkältä pitää tuntua.

      Nämä vinkit on vain lisänä näihin jo annettuihin loppujen lopuksi järjestälmiseti menee etsintä niin kyllä se vika paikallistuu

      Mikäs VAIHTEISTO autossa onko laatikko kunnollla kiinni ja ei ole rauta rautaa vasten tilanne,ja jarrut herkistelty ja laitettu talvea vasten tip.top kuntoon.Pakoputkessa kaikki kiinnitys jutut kunnossa.Alustassa ei kivi ole missään jemmassa josta lähtee hiljenettäessä ääntä.Montullle pitäsi päästä tämä alustan sekkaaminen kävisi paremmin

    • samavikarahikaisella

      nooh mulla sama ongelma ujeltaa heti kun pistää 2litrasen myllyn käyntii ..ongelma alko yhtä äkkiä...eellisenä päivänä ei kuulunu mitää mut seuraavana aamuna se alko..kuha ei ois jostain laakeri paskana.ohjaus tehostin??jäkopää??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      196
      4286
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      99
      2823
    3. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      152
      2327
    4. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      86
      2270
    5. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      49
      2233
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      30
      2057
    7. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      2051
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      85
      1909
    9. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      137
      1901
    10. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      20
      1876
    Aihe