En voi muuta ku nauraa. Mitä nämä TEHYläiset "neuvottelee"? Lompsitaa sisään ja sanotaa et jos me ei saada tätä ni me ei ruveta. Ymmärän hyvin että pikku lapsissa saattaa tällaisia piirteitä ilmetä mutta se että "aikuiset" ihmiset käyttäytyy näin......ei huhhu
Kyllähän se on ihan selvää että tuo palkan korotus mitä TEHYläiset pytää on TÄYSIN epärealistinen.
Suomessa on niin tehoton terveydenhoito järjestelmä että ihan ensimmäisenä pitäis saada vähän työtehoa noista hoitajista(Ja muusta henkilökunnasta) ja sitten vasta alkaa palkoista puhumaan. Tavallaan haluaisin nähdä tämän palkankorotuksen toteutuvan koska se tietäis sitä että muilla aloillakin huomattais että pikkulapsen kiukuttelulla saa tahdon läpi. Ai että ku Paperi, Metalli, Rakennus ym alkaa pytää kakkosella alkavaa palkan korotus prosenttia ni siinähän sitä sit ollaa...........hehe :)
Että eiköhän hoitajien oo aika palata kotii sieltä Mikä-mikä maasta ja mennä takaisin töihin ja tyytyä siihen mitä saa......
Kyllähän se on ihan selvää että tuo palkan korotus mitä TEHYläiset pytää on TÄYSIN epärealistinen.
Suomessa on niin tehoton terveydenhoito järjestelmä että ihan ensimmäisenä pitäis saada vähän työtehoa noista hoitajista(Ja muusta henkilökunnasta) ja sitten vasta alkaa palkoista puhumaan. Tavallaan haluaisin nähdä tämän palkankorotuksen toteutuvan koska se tietäis sitä että muilla aloillakin huomattais että pikkulapsen kiukuttelulla saa tahdon läpi. Ai että ku Paperi, Metalli, Rakennus ym alkaa pytää kakkosella alkavaa palkan korotus prosenttia ni siinähän sitä sit ollaa...........hehe :)
Että eiköhän hoitajien oo aika palata kotii sieltä Mikä-mikä maasta ja mennä takaisin töihin ja tyytyä siihen mitä saa......
Vastaukset 5
Vanhimmat
olen suurella mielenkiinnolla täältä ulkomailta käsin seurannut tätä "titaanien" taistoa.
Siinä tanner tömisee, mutta nämä tyhmät TEHYläiset verikoira jäsenet eivät vaan näytä ymmärtävän miten absurdia hakevat, täysin posketonta.
Katsoitteko miten nämä verikoirat käyttäytyivät mielenosoitusmarssillaan, tässä tapauksessa sanan varsinaisessa merkityksessä tyhmyys tiivistyi.
Jos se esiintyminen kuvasi tätä joukkiota, niin ei muuta kuin onnea!
Tulette muuten yksityisesti vastaamaan potilaskuolemista, oletteko huomanneet sitä vielä?
Kun kerran verikoiran maineen saa ja kaupanpäälle merkinnän vastuusta potilaskuolemiin papereihin, niin onnea vaan tulevaisuudelle, sitä te tehyläiset tulette tarvitsemaan.
Totta. Palkankorotusvaatimus tosiaankin on epärealistinen, eivätkä TEHYläiset tajua, että heidän vaatimansa palkankorotus tulisi olemaan, jos ei nyt ihan plus miinus nolla, niin ei ainakaan niin voitollinen, kuin he kuvittelevat. Jostakin rahat 25%:n lisämenoihin per nenä on hankittava, ja sehän tapahtuu verotuksen kautta - kuten nyt on puhuttu. Ja tietääkseni myös TEHYläiset maksavat veroja.
Ja mitenkäs köyhät? Kun verotus kiristyy entisestään, niin sitä mukaa kasvavat tuloerot, ja ennestään köyhät saavat tulla toimeen entistä laihemmin.
Tokihan sen nyt ymmärtää, että jonkinlainen palkankorotus on varmasti paikallaan, mutta kun TEHYläisille ei nyt mikään sovintoehdotus näytä kelpaavan, vaan he jankkaavat jankkaamistaan oman ehdotuksensa puolesta. Ja kaikista kauhein tilanne on, jos he saavat tahtonsa läpi! Sehän antaa pontta muille aloille aloittaa samanlaiset työtaistelut, ja sen jälkeen Suomi saa jättää hyvästit hyvinvointivaltion käsitteelle.
Nyt ei työnantajapuoli saa myöntyä TEHYn mahdottomiin vaatimuksiin, vaan on löydettävä jokin sopuratkaisu. Työnantajapuolihan tarjoaa hieman yli puolta siitä, mitä TEHY pyytää, ja se ei sairaanhoitajille riitä.
Jotenkin tuntuu siltä, että TEHY katsoo asiaa yksilötasolta, eikä tajua, miten suuresta summasta onkaan kyse, kun jokainen sairaanhoitaja kuittaa sen 25% enemmän.
Kyllä Tehylle jo on tarjottu lähes kolminkertaista palkankorotusta esim metalliin verrattuna. "ns palkkakuoppaa" lapioitaisiin jo tälläkin PALJON pienemmäksi, mutta näyttää siltä että T€hyyn on iskenyt silmitön ahneus ja kiristämisen pelivälineinä on kaikkein puolustuskyvyttömimmät, eli sairaaloiden vuoteissa olevat.
Mitenkähän tämän teille ykssilmäisille oikein selittäisi.. hmm.. siis kun vuosikausia hoitajat ovat tehneet töitä niska limassa omankin terveyden kustannuksella ja vaatimukset senkun lisääntyy. Lisää hoitajia ollaan pyydetty, vaan ollaanko niitä saatu.Aina on syynä muka ettei ole rahaa tai sitten ettei hoitajia saa mistään. No, tilanne ei voi jatkua näin, joten pyydetään meille vähille hoitajille sitten kunnon liksa.
Jos hoitajilla on työtä niin paljon, että terveys vaarantuu ei sitä rahalla hoideta. Vaikka saisitte miten paljon palkkaa liika työ rasittaa yhtä lailla.
Jos teillä on liikaa työtä se hoidetaan vähentämällä työtä, jos terveys on vaarassa pitää selvittää mikä siellä työssä vaarantaa terveyden. Palkka ei vaikuta työn terveysriskeihin, eikä palkankorotus poista työn terveyshaittoja, vai niinkö teillä siellä terveyspiireissä uskotaan?