Olen tässä kuussa tekstiviestitellyt vähän Ranskaan kaverille, mutta olen alkanut miettiä, että millainen lasku lopulta rapsahtaa näistä tekstauksista. Soitin aiheesta operaattorille ja siellä kolme ihmistä yritti vastata kysymykseeni. Yksi oli vakaasti sitä mieltä, että Ranskaan maksaa saman verran kuin Suomeenkin. Puhelun loputtua jäi kuitenkin vielä vähän sellainen olo, ettei ollut uskoa kuulemaansa. Kun tuntui, etteivät olleet oikein sisäistäneet, että yritän lähettää viestiä ihan ranskalaiselle, enkä suomalaiselle turistille.
Täällä on varmaan ihmisillä enemmän kokemusta aiheesta, joten joku ystävällinen voisikin nyt kertoa, että kuinka paljon köyhdyn, jos vielä jatkan tekstaamista?
Tekstiviestitse Ranskaan
8
706
Vastaukset
- vast2287
Minulla on tässä edessäni KOLUMBUKSEN puhelinlasku tältä vuodelta. Olen lähettänyt ko. laskutusjaksolla YHDEN tekstiviestin Ranskaan. Laskussa lukee:
TEKSTIVIESTIT
¤ Ulkomaat - Ranska
¤ kpl: 1
¤ yhteensä veroton: 0,06
¤ verot yhteensä: 0,01
¤ yhteensä veroineen: 0,07
Ei siis ole ainakaan Kolumbuksella kallista lystiä. Uskoisin, että on sama systeemi muillakin operaattoreilla. Ja tuo hinta on siis varmasti RANSKALAISEEN liittymään. Lähetin viestin ranskalaiselle ystävälleni.- Radiolinjaan jumahtanut
Kiitos vastauksesta. Kyllähän se vähän kummallisela tuntuu, että se noin halpaa on. Mikseivät puhelutkin sitten ole yhtä halpoja?
Mutta mikset ihmeessä ole lähettänyt enempää? Noin halvalla kyllä kannattaisi! - vast2287
Radiolinjaan jumahtanut kirjoitti:
Kiitos vastauksesta. Kyllähän se vähän kummallisela tuntuu, että se noin halpaa on. Mikseivät puhelutkin sitten ole yhtä halpoja?
Mutta mikset ihmeessä ole lähettänyt enempää? Noin halvalla kyllä kannattaisi!Joo, kyllä tekstiviestit ovat halpaa lystiä, mutta olen enemmän yhteydessä Ranskaan sähköpostitse. Sähköposti on siinä mielessä parempi, että kirjoittaminen on nopeampaa ja koko kirjoitettu teksti näkyy ruudulla.
- Radiolinjaan jumahtanut
vast2287 kirjoitti:
Joo, kyllä tekstiviestit ovat halpaa lystiä, mutta olen enemmän yhteydessä Ranskaan sähköpostitse. Sähköposti on siinä mielessä parempi, että kirjoittaminen on nopeampaa ja koko kirjoitettu teksti näkyy ruudulla.
Totta puhut. Minä taas pidän yhteyttä mesen välityksellä, mutta tekstarilla on kätevää häiriköidä toista koska tahansa, ja komentaa, että tule nyt sinne meseen juttelemaan!!!
Tuleehan siitä tekstiviestistä jotenkin läheisempi tunne, kun se on niin arkinen kommunikaation väline.
- suht halpaa...
Halpaa on Suomessa verrattuna Ranskaan. DNA:n liittymissä ei ainakaan maksa enempää kuin kotimaahankaan.
Ranskassa on kumma kyllä erittäin kalliit maksut. Olen ymmärtänyt, että sieltä löytyy vain kuukausimaksullisia liittymiä, joista saa maksaa yli 50€ helposti. Saattaa olla näitä liittymiä, jossa maksaa siitä, kuinka kauan puhuu, mutta sekin on superkallista.
Mä juttelen hirmuvähän puhelimessa, että laskut jää 10€/kk. Kaveria Ranskassa harmittaa ja ihmetyttää, miten voi olla niin halpaa.
Siellä kyllä kaikki muukin maksaa! Sähkölaskut mulla noin 100€/v ja hän maksaa samankokoisen asunnon sähköistä 400€/v.
Moni muukin asia on täällä Suomessa paljon halvempaa. Ihme kyllä!- Radiolinjaan jumahtanut
No huh huh! Siis homeboy Ranskan päässä saa pulittaa pitkän pennin näistä viestityksistämme?!? En ole edes ajatellut tätä hänen kannaltaan. Pidän häntä kyllä sen verran porvarina, että tuskimpa voi talous olla moisesta kiinni. Täällä Suomessa vain proletaari pihistelee! =)
Ei ole toisaalta kummakaan, että Ranskassa liittymissä on kalliimmat maksut. Suomessahan nämä asiat on hoidettu esimerkillisesti, kun olemme sentään uranuurtajia koko mobiilissa vallankumouksessa! Luulen, että monilla muilla mailla on varaa kadehtia meitä tässä suhteessa.
- sama hinta
Tekstarit Suomesta maksavat Suomesta lähetettynä suomalaisella liittymällä saman verran kaikkialle maailmaan.
- Radiolinjaan jumahtanut
Voivatko asiat todella olla tällä tolalla??? Miksei tästä puhuta enemmän? Onkohan kyseessä jokin salaliitto vai jotain vielä hämärämpää. Kun tutkin tätä asiaa selailin useiden operaattoreiden ulkomaanpuheluhinnastoja, mutta missään ei mainittu halaistua sanaa tekstiviesteistä. Tieto tästä "virheestä mammonanpalvonnan maailmassa" koetetaan siis pitää visusti salassa kuluttajilta, jotka erehdyksettä ottaisivat mieluusti kaiken hyödyn irti moisesta puoli-ilmaisesta kommunikaation keinosta.
Vaikka en toki halua kyseenalaistaa luotettavuuttasi tietolähteenä, rakas nimimerkki "sama hinta", niin tiedustelen kuitenkin, että mistä tämä tieto on peräisin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271924
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001670Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561276Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?631192Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M31998Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51893Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47886Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44862Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37820Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56798