ongelma on seuraavanlainen:Kirjoita ohjelma,joka laskee kolmion pinta-alan ja tulostaa tuloksen näyttöön.komion pinta-ala lasketaan pinta-ala=(kanta*korkeus)/2 kanta ja korkeus kysytään käyttäjältä.
Ja tosiaan koodaus tuottaa ongelmia
koodaus ongelma
4
650
Vastaukset
- EEsimerkki
import java.util.Scanner;
public class Esimerkki {
public static void main(String[] args) {
Scanner scanner = new Scanner(System.in);
System.out.print("Anna kanta: ");
float kanta = Float.parseFloat(scanner.nextLine());
System.out.print("Anna korkeus: ");
float korkeus = Float.parseFloat(scanner.nextLine());
System.out.println("Pinta-ala = " (kanta*korkeus/2));
System.out.println("\nPaina enteriä lopettaaksesi ohjelman");
scanner.nextLine();
}
}- ei toimi
EI tuo ainakaan toimi,kun koodaan tuon niin se vaan sanoo:Anna 1. kokonais luku:0
Exception in thread "main" java.lang.NumberFormatException: For input string: ""
at java.lang.NumberFormatException.forInputString(NumberFormatException.
java:48)
at java.lang.Integer.parseInt(Integer.java:468)
at java.lang.Integer.parseInt(Integer.java:497)
at Harjoitus5_tya2.main(Harjoitus5_tya2.java:8)
Press any key to continue... - I.Proqatlis
ei toimi kirjoitti:
EI tuo ainakaan toimi,kun koodaan tuon niin se vaan sanoo:Anna 1. kokonais luku:0
Exception in thread "main" java.lang.NumberFormatException: For input string: ""
at java.lang.NumberFormatException.forInputString(NumberFormatException.
java:48)
at java.lang.Integer.parseInt(Integer.java:468)
at java.lang.Integer.parseInt(Integer.java:497)
at Harjoitus5_tya2.main(Harjoitus5_tya2.java:8)
Press any key to continue...Kyllä tuo toimii. Testasin sen ja ei mitään ongelmia.
Mitä ihmettä sinä oikein sähläät? - tollast...
I.Proqatlis kirjoitti:
Kyllä tuo toimii. Testasin sen ja ei mitään ongelmia.
Mitä ihmettä sinä oikein sähläät?sohjoo se mulle antaa kato ylempää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat956694Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4096430SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1614731Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien913654Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963591Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en663462Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103302Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03020Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil31845Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema161439