Eli ihmeiden aika ei ole ohi!
Kokeilin tänään tuolla Huawei 220 "mokkulalla" nettiyhteyttä ja mikä yllätys!
3G-verkko löytyi ja nopeustestit näyttivät nopeutta 900-1100 kbit/s!!!
Nykyinen sonera laajakaistani 512/1M nopeudella ei pystynyt samoissa testeissä kuin 800-900 kbits/s nopeuteen!!!
Eli johtopäätös: Jos mobiililaajakaista toimii noin hyvin, on syytä palata takaisin siihen...
Mutta pitää nyt muutama päivä tarkkailla tilannetta, että en varmasti nähnyt omiani (sinistä valoa mokkulassa=3G kenttä ja nuo nopeudet nopeustestissä)
Sillä lienee turha maksaa Soneran 512/1M yhteydestä 34€/kk jos samoihin nopeuksiin pääsee Elisan mobiilikaistalla, 20e/kk!!!
Mobiililaajakaista toimii sittenkin(!)
8
1188
Vastaukset
- InTheWoods
Testasin "mokkulaa" juuri äsken ja 3G yhteys löytyi jälleen (en siis nähnyt harhoja :) ja nopeustestit olivat välillä 900-1100 kbit/s.
Se on siis maanantaina mentävä irtisanomaan Soneran lankaliittymä ja hommattava takaisin Elisa 1M mobiililaajakaista. Kun se nyt kerran toimii kunnolla. - Niiiir
Älä vielä hätäile, testaa Ma-Pe iltapäivällä. Jos tolpat pysyy 4-5;nä , ja nopeus on tuo mikä nyt. Hyvä on.
- U.S.B
...käyttöjärjestelmä? Vista / XP /joku?
Onko muuten tietoa tukeeko Elisan USB modeemi sitä uutta hsupa-tekniikkaa? Tosin se taitaa olla vaan 2mbit/s nopeudessa toistaiseksi tarjolla.
Saunalahden kalliimpi mokkula näyttäisi tukevan...- IntheWoods
Käyttöjärjestelmänä XP
Tänään irtisanoin Soneran laajakaistan.
Täytyy hommata tuo Elisan 384 kbit/s, se riittänee omaan käyttööni.
Kyllä tuon Huawei 220 mokkulan pitäisi tukea HSDPA-yhtettä. - U.S.B
IntheWoods kirjoitti:
Käyttöjärjestelmänä XP
Tänään irtisanoin Soneran laajakaistan.
Täytyy hommata tuo Elisan 384 kbit/s, se riittänee omaan käyttööni.
Kyllä tuon Huawei 220 mokkulan pitäisi tukea HSDPA-yhtettä...myös HSUPA-tekniikkaa tukevasta USB modeemista, ei HSDPA. Tuon HSUPAn pitäis parantaa verkkoon päin tiedonsiirto nopeutta ja HSDPA toisinpäin.
Mutta ei ole ihan selvillä onko toi Elisan mokkula jo kykenevä tuohon uuteen parannukseen. Ja Elisan as.palvelusta on kyllä aika turha moista kysellä. :)
En tiedä näkyykö tämä:
http://www.tietoviikko.fi/doc.te?f_id=1216416
Onneks sentään itselläkin XP, eikä Vista. Se tuntuu olevan aika keskeneräinen tekele vielä. - Inthe Woods
U.S.B kirjoitti:
..myös HSUPA-tekniikkaa tukevasta USB modeemista, ei HSDPA. Tuon HSUPAn pitäis parantaa verkkoon päin tiedonsiirto nopeutta ja HSDPA toisinpäin.
Mutta ei ole ihan selvillä onko toi Elisan mokkula jo kykenevä tuohon uuteen parannukseen. Ja Elisan as.palvelusta on kyllä aika turha moista kysellä. :)
En tiedä näkyykö tämä:
http://www.tietoviikko.fi/doc.te?f_id=1216416
Onneks sentään itselläkin XP, eikä Vista. Se tuntuu olevan aika keskeneräinen tekele vielä.Huawei E270 tärkeimmät ominaisuudet:
HSDPA/HSUPA-, 3G-, EDGE- ja GPRS -yhteydet PC- tai MAC-koneeseenHSDPA-tiedonsiirtonopeus jopa max. 7,2 Mbit/s (lähetysnopeus 2 Mbit/s)
Helppo käyttöönotto (automaattinen laitteen tunnistus)Sisäänrakennettu antenniUSB 1 ja 2.0Sekä 3G- että GPRS-yhteydet käytettävissä ja vaihdettavissa suoraan käyttöjärjestelmästä ilman erillistä sovellustaKäyttöjärjestelmä: Windows 2000/ XP Home/ XP Pro / Vista tai Mac (10.3.3 tai vanhempi)Takuuaika 12 kk
Huawei E270 Suositushinta 449 € - U.S.B
Inthe Woods kirjoitti:
Huawei E270 tärkeimmät ominaisuudet:
HSDPA/HSUPA-, 3G-, EDGE- ja GPRS -yhteydet PC- tai MAC-koneeseenHSDPA-tiedonsiirtonopeus jopa max. 7,2 Mbit/s (lähetysnopeus 2 Mbit/s)
Helppo käyttöönotto (automaattinen laitteen tunnistus)Sisäänrakennettu antenniUSB 1 ja 2.0Sekä 3G- että GPRS-yhteydet käytettävissä ja vaihdettavissa suoraan käyttöjärjestelmästä ilman erillistä sovellustaKäyttöjärjestelmä: Windows 2000/ XP Home/ XP Pro / Vista tai Mac (10.3.3 tai vanhempi)Takuuaika 12 kk
Huawei E270 Suositushinta 449 €..onkin vissiin tarjolla vaan Saunalahdella.
Ei ainakaan Elisalla sitä mainosteta.
Kumma juttu että verkonvuokraajalla sitä on tarjolla, mutta ei itseomistajalla, elisalla.
No, täytyy kaiketi kyttäillä vielä loppuvuoteen jos se Elisakin sitä alkaa kaupittelemaan. Kun ei jaksais nyt alkaa firmaa vaihtamaan.
- Kymppikuussa
Itse maksan 9.90 euroa ja laskussa seisoo 1M/0.5M, mutta todellisuudessa puhelin imee Elisan verkosta 1.5M/0.5M edestä dataa. Riittävä käyttööni. Irtisanoin kiinteän tarpeettomana, vielä pari kuukautta määräaikaista ja sitten irtisanoutuu ajastetusti ja siirryn lopullisesti mokkulaan. Musiikki, videot, valokuvat kaikki tietokoneella, että eipä sitä 100M-nettiä tarvitse oikein mihinkään. Ruuhka-aikaankin Elisan tukiasemasta valuu vähintään 1.2M eli hyvin toimii. Näkyy 480p-video ongelmitta YouTubessa ja surffailu nopeaa. Kiinteä maksaa minulle 40 euroa ja vähällä käytöllä ihan liikaa, hitaampi maksaa 30 euroa eli ei järkeä vaihtaa siihen 10M-kiinteään. Taitaa mobiili olla ainoa hyvä ratkaisu. Nyt kun vikkelimmät siirtyivät tukkimaan 4G:tä kun se 100M täytyy olla, niin 3G:ssä yllättävän hyvin kapasiteettia xd
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1454015Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville643690Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.122974Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1152564- 1752236
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa321574Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka491447- 541272
IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih161063Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1111055