Reikätaudista..

Anna

Minulla on ongelma kiekkokalani kanssa. Yhteensä kiekkokaloja on 3 kappaletta, yhdellä niistä on reikiä päässä. Kalat akvaario tuli mulle toissapäivänä, ja reikätauti oli jo silloin ko. kalalla. Nyt sitten olisi kysyttävää, että miten ja millä lääkkeillä tätä tautia hoidetaan kiekoilla. Edel. omistajalla oli nämä kiekot viisi vuotta, ja hän myös mainitsi, että alkuaikoina niillä oli reikätautia, mutta akvaariokauppias oli neuvonut, että: "tee enemmän vedenvaihtoja". Tämä kala jolla on reikiä päässä, on kaikista isoin ja myös melko arka ja nirso. Kaksi muuta ovat terveen näköisiä ja niillä melkeinpä koko aika raidat näkyvissä. Isollakin on välillä (luin jostain akvaariokirjasta, että kiekkokalojen raitojen näyttäminen on terveen kalan merkki). Eli siis miten lääkitään ja pitääkö muutkin kalat lääkitä?

4

564

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Timppa

      Kiireesti ostamaan reikätautilääkettä ja pitämään se ohjeen mukaan. Tässä neuvo jonka pikaisesti voin antaa, reikätaudista ja sen hoidosta, aihetajasta voisin kirjoittaa vaikka kirjan mutta se ei kalaasi pikaisesti auta. Kun olet lääkinnyt sen kalan/kalat voin kirjoittaa aiheesta enemmän. Lääkkeitä löytyy ainakin kaksi kaupallista merkkiä, hexa-ex(tetra) ja muistaakseni otkozin tai tuonnepäin ainakin(waterlife.)
      Kiekkokalojen raidat joita myös tressiraidoiksi kutsutaan johtuu kalan varuillaan olosta, alistunein/alistetuin kala kulkee yleensä kiekkokalaparvessa raitapuku päällä, tai tämä voi riippua siirrosta/paikanvaihdosta jne...
      Normaalisti kun kiekko tuntee hoitajansa(tosijuttu) ei raitaisuutta kaloilla esinny useinkaan. Minusta mielummin jossakin on vikaa joko vesissä tai muissa olosuhteissa(alkava sairaus jne) jos kalat kunnolla kotiuduttuaan uivat raitapuku päällä jatkuvasti.
      HOPI HOPI LÄÄKEEN OSTOON:
      Jatketaan joku toinen kerta.

      • Anna

        pitääkö ne muutkin kalat lääkitä? eli ne 2 muuta jotka näyttävät terveiltä. onko reikätauti tarttuvaa? Löysin kyllä pussista, joka tuli mukana, niin jotain reikätauti lääkkeitä.


      • Timppa
        Anna kirjoitti:

        pitääkö ne muutkin kalat lääkitä? eli ne 2 muuta jotka näyttävät terveiltä. onko reikätauti tarttuvaa? Löysin kyllä pussista, joka tuli mukana, niin jotain reikätauti lääkkeitä.

        Kaikki lääkitään samassa kuurissa, ainakin saman akvaarion kalat.


      • Anna

        aloitin kalojen lääkekuurin waterlifen octozinilla. kaloilla on kyllä vieläkin raidat, mutta ei isolla reikäpäisellä. aamusta aamupäivään ne on arkoja ja vaan kykkii jossain puskan takana, mutta iltasin alkaa uimaan ja jos akvaarion edessä odottaa puoli tuntia paikallaan, niin alkavat uimaan etulasin lähellä. voiko niitä nyt sitten muuten ruokkia ihan normaalisti? ja kun sanoit, että voit sitten kertoa enemmän myöhemmin, niin jaksaisitko nyt sitten syistä jne. kertoa, ettei pääse tauti valloilleen uudestaan. Tosin muuten, niin näiden edellinen vesi oli kovaa, kun sitä pikkasen laitettiin tuohon tankkiin, niin se nosti meidän veden kovuutta 4 astetta. Eikä ed. omistaja vaikuttanut kovin aktiiviselta vedenvaihtajalta, ja suodatinmassat oli pelkkää vanua ja aivan kaameet töhnät siellä.

        ja sitten, se ed. omistaja syötti niille pelkkiä surviaisia ja hiutaleita (niitä ei tosin syönyt kuulemma hirveästi). nyt oon koittanut totuttaa muihinkin ruokiin, tarjosin naudansydäntä. kyllä oli ainakin kaksi palasta syönyt, koska oli akvaarion pohjalta hävinnyt. loput palaset (n. 3)oli kyllä valkosena pitkin akvaarionpohjaa.. surviaisia syövät kyllä. mutta ei kai se kovin terveellistä oo yhtä ruokavaliota syödä, kun eikös noissa surviaisissa oo vaikka mitä pöpöjä ja raskas metalleja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      62
      2099
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1765
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      231
      1242
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      930
    5. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      20
      832
    6. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      57
      826
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      104
      731
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      38
      688
    9. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      679
    10. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      676
    Aihe