Ostin Seran PH- ja nitriittitestit ja ne ovat aivan yhtä tyhjän kanssa. PH testin väriskaalalla akvaarioni PH on välillä 6,2-7,5 ja nitriitti (perustamisvaiheessa) oli aina se sama 0,5 - 1,0, kunnes tajusin mitata nitriitin puhtaasta vesijohtovedestä, tulos tismalleen sama!
En haluaisi tulla huijatuksi toista kertaa, kertokaa oi viisaammat, mikä on hyvä ja (ei aivan älyttömän kallis) testimerkki. Siis sellainen helposti ja yksiselitteisesti tulkittava.
En haluaisi tulla huijatuksi toista kertaa, kertokaa oi viisaammat, mikä on hyvä ja (ei aivan älyttömän kallis) testimerkki. Siis sellainen helposti ja yksiselitteisesti tulkittava.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Itselläni on Seran pH, kH, gH ja nitriittitestit ja olen ollut niihin tyytyväinen. Varsinkin pH-testi on mielestäni hyvä koska testin väriskaala on laaja ja siten helposti tulkittavissa.
Olen itsekin testannut "puhtaasta" vesijohtovedestä erilaisia arvoja ja todennut ne yhtäläisiksi todellisten arvojen kanssa. (Olin viime kesänä työharjoittelussa paikkakuntani vesilaitoksella, joten "oma vesi" tuli tutuksi.)
Valitessani testimerkkiä itselläni on ainakin ollut kriteerinä asteikon eri värit. Eli onko vaihtoehtoina vain vihreän eri sävyjä vai kokonaan eri värejä.