Ihan mielenkiinnosta, kertokaapas te jotka vastustatte aborttia, että millä tavalla te yleensäkin elätte? Noita teidän perusteluita hieman soveltaen muuhun elämään niin ettehän voi syödä lihaa koska eläin on tapettu ihmisen itsekkäiden tarkoitusten takia. Onhan eläimilläkin oikeuis elämään, tosin siinä tapetaan jo iso, tunteva yksilö, toisin kuin abortissa. Samoin kun kasvikset, tottahan niidenkin täytyy olla kielletyllä listalla koska niiden elämä on julmasti päätetty ja nostettu maasta, irroitettu puusta jne. ihmisen itsekkyyden takia. Entäs asuminen, puutaloissahan rakennusaineina käytety puut on kaadettu itsekkäiden syiden ja mukavuudenhalun seurauksena, tietysti myös kivitalot. Jostainhan se kivikin on irroitettu.. Siinä hiukan esimerkkejä sovellettuna tämän aiheen ulkopuolelle.. Tottahan ajattelutapanne pätee myös siellä, sittenhän perusteluiltanne menisi pohja pois jos esim. syötte lihaa, kasviksia tai vaikkapa asutte puutalossa..tai kesällä tapatte kärpäsen tai hyttysen. Onhan niilläkin oikeus elämään.
Kysymys abortin vastustajille
Pohdiskelija..
13608
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
luontoaktivisteja.. kun eläinten ym. tappamisessa ja hyödyntämisessä ei ole nähtävissä minkään sortin moraalista vääryyttä, toisin ku ihmisen (vaikka sitten alkio/sikiöikästen!) murhaamisessa. Piste.
Tiedoksi, en ole mikään viherpiiperö/eläinaktivisti. Lihaa syön, enkä kyllä voisi ajatella jättävänikään sitä pois. Tuli vaan mieleen että eikös periaate ole ihan sama, samanlaiset oikeudet elämään kaikilla, oli sitten ihminen, eläin tai kasvi..Noh, menee ohi palstan aiheen, mutta ihan mielenkiinnosta olisi kiva tietää millaisia ihmisiä vastustajat ovat..
vaan sinnepäin. Moraaliarvot eivät ole faktoja. Piste.
Ei helkkari kun voi aikuisten ihmisten vaikeaa käsittää, että todellakaan ihminen ei ole mikään puolijumala joka saa täällä mellestää miten haluaa ja satuttaa ketä tahansa paitsi syntymättömiä alkioita ja sikiöitä.
Eikä tarvitse olla mikään aktivisti antaakseen JOTAIN arvoa myös eläimille ja kasveillekin. Niitäkin kun tarvitaan että yleensä koko ekosysteemi pysyy kasassa ja tämä maailman napa - ihminen - kykenee säilymään. Mutta tähän tulokseen päätyminenhän vaatii oikeasti hieman sitä aitoa aivotoimintaa eikä vain jotain fundiskristitty(voit korvata sanan kristitty myös jollain muulla jos pahasti häiritsee)propagandaa.
eikö oo hiukan eri asia tappaa ihminen tai eläin? Tai mulle ainakin.
Harvan mielestä on väärin tappaa kärsivä eläin, vaan se on pikemminki ihmisen velvollisuus.
Tai kaataa puita jos niitä ei kaadeta liikaa.
Ja mikä ihmeen vähäarvosempi IHMISryhmä ne syntymättömät on??
Syöt siis varmaan ihmisen lihaakin, koska ne ovat mielestäsi samalla viivalla?
Nälän yllättäessä tapat naapurin ja syöt hänet?
Irrottelet asioita asiayhteyksistä ihan mielesi mukaan? Ole hyvä vaan.
Näsäviisaudella ei ole koskaan mitään saavutettu, eikä saavuteta nytkään.
Mene lataamoon!
Ja koska sä asut puutalossa ja syöt makkaraa ja vihanneksia niin sinulla on oikeus otta ja tappa ihmisalkio koska se on samalla tasolla puun ja kukan ja eläimen kanssa jota kasvatettaan nimenoman siksi, että siitä saisi ruokaa?
Voi sun kanssa, nyt menit ihan metsää. Olisit kysynyt vähä järkevämmin niin olisin vastannut kysymykseen, mutta en nyt näe edes mitään järkeä selitella, miksi sattuu jo ajatuskin abortista.
miten joku voi verrata lapsenalkua eläimeen tai johonkin hiton rehuun!
En uskoisi jos en itse olis tuota omin silmin lukenut. Onko joku ihan oikeasti sitä mieltä että takapihan tomaatin elämä on yhtä arvokas kuin IHMISEN? Itse vastustan toki aborttia. Omatuntoni sanoo että se on TODELLA TODELLA väärin! Syön lihaa oikein isolla mielihalulla mutta vain eläinten lihaa, en ihmisen. Ihminen ja naapuripihaton sonni on täysin kaksi eri asiaa. Minä uskon ettei eläimellä ole sielua lainkaan. Ihminen on aivan ainutlaatuinen tapaus...tyhmäkin ihminen.
Taitaa sinullakin mennä ihmiset ja eläimet sekaisin, samoin kuin Auvisen Pekalla.
Vain ihminen on luotu Jumalan kuvaksi ja vain hän voi olla yhteydessä Luojaansa. Ihmisen tehtävä on viljellä ja varjella Maapalloa. Eläimet ja kasvit ovat ihmisen ruokaa. Toki eläimiä on kohdeltava lempeästi, mutta kunpa edes ihmiset kohtelisivat toisiaan lempeästi.
Pakko tunnustaa tähän väliin että kirjoitin tämän pienet sarvet päässä ja ihan provoilumielessä ellei sitä kukaan ymmärtänyt :D Halusin vain nähdä ovatko kaikki vastustajat tosiaan niin putkinäköisiä kun oletan. Teidän mielestä kyllä ns. tappaminen on muuten hyväksyttävää mutta sen pienenpienen muutaman millin kokoisen alkion kehittymisen estäminen on iso rikos. Yhtään oikeaa vastausta en saanut, kuten oletinkin näin käyvän, jotenka käsitykseni teidän järjenlahoista (tai lahjattomuudesta) vain vahvistui :D Noh, tuohan oli kirjoitettu kärjistetysti, mutta idea tuli varmasti kaikille selville, eli ajoin takaa sitä että periaatteessahan kaikella elollisella on samanlaiset oikeudet elämään, mutta vain ihminen on niin pitkälle kehittynyt että voi käyttää sitä järkeään ja ottaa oikeudet omiin käsiinsä päättäessään elämästään ja hyvinvoinnistaan. Nojoo, se siitä huvista ja sen kestosta, tätä palstaa lukiessa saa joka kerta yhtä hyvät naurut :D
'kehittymisen estäminen' = tappaminen.
Näkyy se sullakin tarve olevan käyttää tollasia ihmeen kaunistelevia kiertoilmaisuja..
NIIN SAMAT OIKEUDET ELÄIMILLE!!! eli kerrostalossa koira voi haukkua verrataan vauvan itkuun JA NAAPURIT EI SIITÄ VOI VALITTAA!!
eläin paskoo minne tahtoo TURHAA PYYTÄÄ KERÄÄMÄÄN JÄTÖKSIÄ PUSSIIN!!
eläin voisipa viellä... listaa voisi jatkaa loputtomiin verrata eläimen ja ihmisten oikeuksia!
KYLLÄ SE OLIS OK TÄLLÄSELLE KOIRA IHMISELLE!!