vai pitäisikö sanoa näin, että löytyykö suomen kielestä sellaista sanaa joka ei tarkoita mitään. Olin vain tuolla 40 chatis ja siellä joku heitti tällaisen kyssärin. Itselläni heitti jonkun verran kärrynpyörää ajatukset ja taisin löytää muutaman, mutta löydättekö te niitä.
Merkityksetön sana
Nittaminax
243545
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 31 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
ei mitään sukunimiä, vaan ihan normaalissa puhekielessä käytettyjä sanoja.
on ainoa sana minkä näin äkkiseltään tulee mieleen. Siis siis esim. ai jaa, mikä lausahdus ei mielestäni tarkoita yhtään mitään.
Itse aika ajoin haeskelen sanaa tai pikemminkin suomenkielistä nimeä kaffepalstalta löytämääni kysymykseen tuulen mukana mm. villin lännen autiokaupunkien kadulla pyörivälle pensaalle
Enkä löydä.
Lisätiedot: amerikaksi Tumbleweed tai Russian Thistle. Latinaksi: Salsola Collina.
Mutta mikäpä Suomeksi. Alkaa pikkuhiljaa harmittaa.
romahtanut rikkaruoho:D (mielivaltainen käännös)
mieleen sanat ja sekä se.
tässä sivusto mistä voisi etsiä tuolle sanallesi vastausta. Yritin itse etsiä mutta...:(
http://www.ilmainensanakirja.fi/trans?Q2=&Q=tumpleveed&P=12
Tämä on kieltämättä aika paha kysymys. Funtsin sitä pitkään, enkä löytynyt sopivaa sanaa. Onko sille edes mahollisesti sovipa sanaa edes olemassa, kun noita pyöriviä pensaita ei täällä näy.
mielestäin se on pyllähtänyt rikkaruohorypäleikkö, sellanen karkuun päässy tuulenpesä joka pöllyyntyy pakoon pyöriessään.
on ainakin otakilokki
Taitaa olla oikea suomennos tuo.
joskin kiintoisa kysymys.
miksi kielessä olisi sana joka ei merkitse mitään?
Jokainen seuraavista merkitsee erittäin paljon, riippuu tilanteesta ja äänenpainosta :
No? Ahaa! Jassoo!! Nii-in.. häh? Joopa joo..
Sen sijaan kielestä puuttuu paljon tarpeellisia sanoja.
sanoja, jotka eivät yksistään tarkoita mitään mutta liitettynä toiseen sanaan saa merkityksen, esim.
ylen (ylenkatse)
yltiö (yltiöpäisyys)
änkyrä (änkyräkänni
jne
onko sellaista sanaa :)
en muista kuulleeni koskaan, käytetäänkö sitä jossain yhteydessä.
Onkohan muuten öööö mikään sana, kun sitä vain kanssa kuulee toisten sanovan usein sanojen välissä. :))
tuotanoin..ei taida merkitä mitään :)
Natu-sanaa käytetään leipäjuustosta, sitä sanotaan ntujuustoksi jossakinpäin suomea sen vuoksi kun se natisee hampaissa. Itsessään natu ei taida tarkoittaa mitään.
Natu on kuule jonkinsortin naaraskissa. Lisäksi kuukkeloimalla natulle löytyy 6.5 miljoonaa vasinetta. Linkin kuvassa eräs natu:
http://bulbapedia.bulbagarden.net/wiki/Natu_(Pokémon)
Näkysköhän tän linkin kuvassa?
http://www.serebii.net/potw/177.shtml
enpä tiennyt, sen tiesin mikä on nupo :)
nupo ole sarveton lehmä. :)
sarveton lammas tai vuohi
sarveton ja hampaaton palstalainen? ;-DD Todellinen harvinaisuus ja erityissuojelun tarpeessa oleva olio siis!
sellaista ihmettä vielä vastaantullut... :)) jos sellaisen joskus havaitsee, Sen täytyy olla maailmansensaatio.
merkitys, nimittäin natu-sana tarkoittaa jossakin murteessa naarasta eli puhutaan esim. natukissasta.
"esiintyy hitautta" ja "korjataan mahdollisimman pian". Ensimmäinen lainaus tarkoittaa jotain, mutta toinen ei.
postiluukku ja TV ovat täynnä merkityksettömiä sanoja.
Juuri yritin googlailla merkitystä sanalle "lifestyle" ja päädyin tähän keskusteluun. Suomessa paljon käytetty sana vaikkei olekaan suomenkieltä. Täysin merkityksetön sana tai ainakin jotain totaalisen ympäripyöreää sisustamiseen ja blogimaisesti elämiseen liittyvää mutta ei kuitenkaan tarkoita ilmeisesti oikeasti yhtään mitään. Ehdotan merkityksettömäksi sanoiksi "Lifestyle" ja "Elämäntyyli"