Jos varakas henkilö vaihtaa likviditeettinsä kullaksi ja jalokiviksi ja kätkee ne kaivamalla maahan antaakseen myöhemmin lahjana perillisille.
Voidaanko häntä silloin syyttää mistään?
Perintöverojen välttäminen
8
813
Vastaukset
- joku vaan
Mikäli riittävän aikaisin laittaa rahansa sellaiseen omaisuuteen minkä arvo kasvaa mutta mistä ei tule tuloja, jää jopa voitolle.
Perintövero nollaa piilevät myyntivoittoverot.
Kuollutta ei Suomen lain mukaan voi tuomita mistään, niinkuin se vainajaa enää kiinnostaisi.
Itsellenikin sopisi joku elinkautinen kuritushuonetuomio siinä vaiheessa kun olen vainaa. - veropetos ole
eiköhän tuossa oltu veroja välttämässä.
- joku vaan
Vainaja kaivetaan haudasta ja pistetään kuritushuoneeseen. Sopii hyvin tähän sossumeininkiin, aina käsi toisen taskussa.
- sen veron
joku vaan kirjoitti:
Vainaja kaivetaan haudasta ja pistetään kuritushuoneeseen. Sopii hyvin tähän sossumeininkiin, aina käsi toisen taskussa.
maksaa? Vainaja vai perilliset? Kuka näin muodoin voi syyllistyä veropetokseen?
- varanotaari
Verojen välttäminen ei ole rikollista, vaan varsin järkevää toimintaa, johon mm. verosuunnittelulla tähdätään. Täytyy vain olla tarkkana, että välttää turhia veroja ja vieläpä tarkkaan lain pykäliä noudattaen. Veronkiertoon ei pidä sotkeutua, sillä se taas on rikollista.
Laki ei kiellä ketään hautaamasta maahan yhtään mitään omaa ja lailliseti hankittua, mikä ei saastuta, muutoin turmele eikä vaaranna mitään eikä ketään. Eli kuopan kaivaja ei ainakaan syyllisty tuossa mihinkään rikokseen, etenkään jos täyttää kuopan huolella ja tiiviisti.
Mutta mitä laki sanoo maasta - vaikka omastakin -löytyneistä aarteista? Ne eivät taida kuuluakaan noin vain löytäjälle?
Paine kohdistuu perinnön tai lahjan saajaan, jonka pitää maksaa veroa saamastaan perinnöstä tai lahjasta. Joku väitti, että esim. Keski-Euroopassa monissa suvuissa kulkee sukupolvesta toiseen perintönä kultakasoja ja varmaankin jalokiviäkin, joista ei ole koskaan veroviranomaisille kerrottu.
- moponen_
Kannattaa kertoa etukäteen mihin on kullan kätkenyt.
Aina joskus joku pelkää että joku ne varastaa ja jää kertomatta, mutta eipä ole perikunnalla sitten mistä riidellä kun ei ole mitä jakaa :D- duunari Tukholmasta
jos kultaa tai timantteja ei myydä vaan ne siirtyvät sellaisenaan sukupolvelta toiselle niin mistä pitäisi veroa maksaa, täällä Ruotsissa ei ole mitään perintöveroa, tuokaa kultanne tänne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1291343
- 100861
- 75703
- 50587
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa12493ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40474Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m153451Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..30407Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;175384- 25381