niin, olen ajatellut rakentaa itse taustan akvaariooni styroxista. löysin tähän aika hyvät ohjeetkin, mutta muutama juttu jäi epäselväksi: voiko siihen liimata puuta, kiviä tms. ja pitääkö ne liimata ennen vai jälkeen hartsilla päällystyksen? siihen päälle kai ois nätimpi...? ja mikä silikoni kävis liimailuun? pitääkö hakee akvaario liikkeestä asti? ja kokemuksia, jos joku on moista koittanut!
taustan nikkaroinnista....
fisuli
4394
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
M. Varjo neuvoo Akvaarion perusoppaassa seuraavaa: "Styrox-levy, jonka paksuus on esim. 10cm liimataan taka ja sivulaseihin, ja siitä muotoillaan vaikkapa puukolla sopivan muotoinen seinämä. (Ehkä muotoilu olisi parempi tehdä tukevalla alustalla ennen liimausta. T:n huom.) Sitten styroksi sivellään muutamaan kertaan betonilaastilla ja pinnoitetaan myrkyttömällä kaksikomonenttilakalla."
Styrox vettyy ja pehmenee ajanmyötä. Onko olemassa jotain muuta sopivaa kestävämpää ja myrkytöntä materiaalia?
Liimauksessa pitää ehdottomasti käyttää akvaarioon soveltuvaa silikonikittiä (varminta hakea liikkeestä), koska tavallinen rakennussilikoni on niin myrkyllistä.
Muuten, aiemmin näillä sivuilla joku kertoi tehneensä taustan tyllistä (haavin verkkokankaasta), johon on kauttaaltaan pujoteltu jaavansammalta.
Itse haluaisin toteuttaa pitkänomaisen akvaarion, joka olisi kuin kaistale joen tai järven rantaa sivulta katsottuna esimerkiksi niin, että akvaarion syvyys oli 70 cm toisessa ja vain 20-30 cm toisessa päässä. Tarkoituksenani olisi saada se soveliaaksi mm. tavallisille monnisille (joiden akvaario ei saisi olla 40 cm syvempi!) ja myös vaikkapa lehti- t. kiekkokaloille, sekä eri syvyyttä vaativille kasveille. Ehkä tavoittelen liikoja kerralla, mutta kuitenkin olisi mukava kuulla miten muut ovat toteuttaneet matalampia ja syvempiä kohtia akvaarioonsa. Voiko akvaarion pohjasta tehdä vinon, vai onko parempi rakentaa esim. matalampi, hienohiekkapohjainen takaosa tai pääty kasveille ja monnisille styroksista. Kertokaahan!
... eikai nyt kiviä ja muita luonnonmateriaaleja sentään kannata millään päällystää, ellei halua tehdä graffitia tms.!
Kiitti kivasta ideasta. Mietityttää vaan, että kuinkahan kauan se hiekka mahtaa kaltevana pysyä. Valuu varmaan aika nopeesti vaakatasoon...
Pitäisi varmaan kiinnittään pohjaan jokin karkeahko alusta ja laittaa esim. vähän isompia kiviä muuriksi, joka enimmäkseen voisi olla näkymättömissä hiekan alla. Tai sitten akvaariossa voisi olla vaakatasaisia hiekka-alueita eri korkeuksilla, puunrunkojen tms. tukemana. Mutta miten tämän voisi toteutta ilman, että suuria osia akvaarion tilavuudesta jää käyttämättä (ainakin jos akvaario on kuutiomainen)?