Kuinka pitkän piipun alapalo tai käänteispalo kattila vaativat? Esitteissä vaativat jopa 12 metriä. Laitetaan lekaharkko piippu schiedel tai maxit. Pannuksi joko arimax 35, veto 40 tai jokin käänteispalo. Tarviiko eri pannut eri pituisen piipun?
Talo alavalla paikalla peltoaukealla, ei metsää ympärillä..
Talo alavalla paikalla peltoaukealla, ei metsää ympärillä..
Vastaukset 5
Vanhimmat
Itselläni on käänteispalokattilan kanssa piippua varmaankin 8 m, joten ei ongelmia.
Tuossa lähellä on käytössä Arimaxsin 60:n( siis 35:n isoveli) ja ei piippu kovin pitköltä näytä, 5-6 metriä.
Vetoon vaikuttaa moni asia, mm. kuinka lämmin on piippu. Myös ilmapaine vaikuttaa, kun on kunnon myrsky, on veto turhankin kova.Onhan noissa esitteissä vp-arvo, joten mittarillakin voi asiaa tutkia, ennenkuin tekee päätösiä, minkä pannun hankkii. Oma käsitys on, että 5 metriä on minimi. Piipun pituutta voi lisätä esim. pistämällä teräksisen sisäpiipun, joka on hieman ylipitkä.
Uutta taloa tehdään ja piipusta saa niin pitkän kuin tarvii olla.. Ei kylläkään turhan pitkää viitsisi tehdä. 6,4 metriä lattiasta mitattuna tulee minimissään.. Mahtaako riittää.
Veto-40 alapalo todennäköisesti laitetaan, pitäisi kait olla kestävä ja suht tehokas kattila..?
Hyvinkin veto-kattilalle riittää. Naapurillani on konehallin nurkassa tuollainen kattila, piippu ei ole kovinkaan pitkä ja läpimittakaan ei kuin ehkä 15 senttiä ja palavan näyttää. Tärkeä on myös poikkipinta-ala, siinä ei kannata nuukailla.
Hyvinkö on naapurin pannu lämmittänyt ootko kuullut/kysynyt?
.. hyvän vedon varsinkin silloin kun täytetään sitä varastopesää, edellisen täytön "hehkuessa" vielä arinalla.
Eli kun lisätään puita kattilaan, niin suljetaan paloilma ja raotetaan ensin täyttöluukkua, jotta varastopesään kertyneet savut menee piippuun.
itse palamiseen saattaa riittää pienempikin veto, tietysti riippuu kattilasta.
arimaxissa on ohituspelti konvektiossa juuri tuota kattilan täyttöä ajatellen.
Mutta mielummin pitkä kuin liian lyhyt piippu. Vetoa on helppo kuristaa jos sitä sattuu olemaan liikaa.